Estetiska bild, estetiska musik, industri och handel kommer inte att starta upp nästa läsår. Orsaken: för få behöriga har sökt till programmen.- Det är förvånande att inte en enda behörig elev har sökt till estetiska musikprogrammet. De brukar alltid ha omkring 15 st, kommenterar barn- och utbildningsnämndens ordförande, Arnold Bengtsson.
Barn- och utbildningsförvaltningen får 11 miljoner kronor mindre i budget nästa år. Fram till år 2016 kommer man ha totalt 24 miljoner kronor mindre att rör sig med. Det innebär att man måste vidta en rad åtgärder redan nu och i torsdags beslutade nämnden att genomföra ett första sparpaket för att anpassa verksamheten till kommande ramar. Den första åtstramningen innebär att man ställer in de fyra nämnda gymnasieprogram, som inte har fler än 13 behöriga sökande totalt.
– Det är inte ekonomiskt hållbart att starta upp programmen med så få elever. Beslutet i nämnden var enhälligt, säger Bengtsson.
Estet musik har inte en enda sökande med behörighet. Estet bild har endast två. Industriprogrammet har fått in fem och Handelsprogrammet sex.
Enligt Arnold Bengtsson handlar det inte om att dessa gymnasieprogram är borta för all framtid.
– Nej, så är inte fallet. Faktum är att just industri har lagts ner en gång tidigare, men kommit tillbaka genom satsningen på Masugnen och Teknikcollege, avslutar Bengtsson.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.