Estetiska bild, estetiska musik, industri och handel kommer inte att starta upp nästa läsår. Orsaken: för få behöriga har sökt till programmen.- Det är förvånande att inte en enda behörig elev har sökt till estetiska musikprogrammet. De brukar alltid ha omkring 15 st, kommenterar barn- och utbildningsnämndens ordförande, Arnold Bengtsson.
Barn- och utbildningsförvaltningen får 11 miljoner kronor mindre i budget nästa år. Fram till år 2016 kommer man ha totalt 24 miljoner kronor mindre att rör sig med. Det innebär att man måste vidta en rad åtgärder redan nu och i torsdags beslutade nämnden att genomföra ett första sparpaket för att anpassa verksamheten till kommande ramar. Den första åtstramningen innebär att man ställer in de fyra nämnda gymnasieprogram, som inte har fler än 13 behöriga sökande totalt.
– Det är inte ekonomiskt hållbart att starta upp programmen med så få elever. Beslutet i nämnden var enhälligt, säger Bengtsson.
Estet musik har inte en enda sökande med behörighet. Estet bild har endast två. Industriprogrammet har fått in fem och Handelsprogrammet sex.
Enligt Arnold Bengtsson handlar det inte om att dessa gymnasieprogram är borta för all framtid.
– Nej, så är inte fallet. Faktum är att just industri har lagts ner en gång tidigare, men kommit tillbaka genom satsningen på Masugnen och Teknikcollege, avslutar Bengtsson.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.