Estetiska bild, estetiska musik, industri och handel kommer inte att starta upp nästa läsår. Orsaken: för få behöriga har sökt till programmen.- Det är förvånande att inte en enda behörig elev har sökt till estetiska musikprogrammet. De brukar alltid ha omkring 15 st, kommenterar barn- och utbildningsnämndens ordförande, Arnold Bengtsson.
Barn- och utbildningsförvaltningen får 11 miljoner kronor mindre i budget nästa år. Fram till år 2016 kommer man ha totalt 24 miljoner kronor mindre att rör sig med. Det innebär att man måste vidta en rad åtgärder redan nu och i torsdags beslutade nämnden att genomföra ett första sparpaket för att anpassa verksamheten till kommande ramar. Den första åtstramningen innebär att man ställer in de fyra nämnda gymnasieprogram, som inte har fler än 13 behöriga sökande totalt.
– Det är inte ekonomiskt hållbart att starta upp programmen med så få elever. Beslutet i nämnden var enhälligt, säger Bengtsson.
Estet musik har inte en enda sökande med behörighet. Estet bild har endast två. Industriprogrammet har fått in fem och Handelsprogrammet sex.
Enligt Arnold Bengtsson handlar det inte om att dessa gymnasieprogram är borta för all framtid.
– Nej, så är inte fallet. Faktum är att just industri har lagts ner en gång tidigare, men kommit tillbaka genom satsningen på Masugnen och Teknikcollege, avslutar Bengtsson.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.