INSÄNDARE/DEBATT: Replik snarast, tack! Oemotsagd får sjukvårdsdirektör Jonas Claesson publicera en märklig inlaga i media med nya definitioner av ord? Stängd betyder enligt Claesson öppet.
Akut patient med sår som behöver sys, ont i buken, fraktur eller problem med urinen får inte komma in på Akutmottagningen på Lindesbergs lasarett klockan 21.00-07.30 eftersom Claesson stängt den delen av akutmottagningen som dessa patienter har akut behov av. Ändå hävdar Claesson att Akutmottagningen är öppen.
Ingenstans nämner Claesson att det rör sig om uppemot 1500 akuta patienter som under denna stängningstid varje år sökt Akutmottagningen vid Lindesbergs lasarett.
Istället skriver Claesson om 26 patienter per år som ju opereras på Operations-avdelningen på Lindesbergs lasarett. Dessa 26 patienter opereras alltså inte på Akutmottagningen! Men ändå tycker Claesson att det är rätt att istället stänga en helt annan avdelning, nämligen Akutmottagningen på Lindesbergs lasarett, för årligen uppemot 1500 akuta patienter.
Claesson hävdar att detta gör att operatörer frigörs till kontorstid. Det stämmer inte.
Den stängda primärjouren för kirurgi/ortopedi/urologi är inte en operatör utan en yngre läkare med modernare utbildning än Claesson och som genom årtionden visat sig ha nog så gott omdöme att inse sin begränsning och efterfråga den alltid tillgänglige bakjouren om råd när råd behövs.
Akut patient, som hänvisas vidare i nattens mörker och snö, och inte omhändertages i Lindesberg, upplever nog inte att den nu stängda delen av Akutmottagningen är öppen, vilket Claesson tillåts breda ut sig om i NA.
Stängd betyder Stängd och betyder inte öppen, Claesson.
Slutsats: Definiera inte om orden till sin motsats, Claesson.
Öppna åter den nattetid stängda (= EJ ÖPPNA!) delen av Akutmottagningen vid Lindesbergs lasarett !
Socialdemokrat i Region Örebro län
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.