INSÄNDARE/DEBATT: Replik snarast, tack! Oemotsagd får sjukvårdsdirektör Jonas Claesson publicera en märklig inlaga i media med nya definitioner av ord? Stängd betyder enligt Claesson öppet.
Akut patient med sår som behöver sys, ont i buken, fraktur eller problem med urinen får inte komma in på Akutmottagningen på Lindesbergs lasarett klockan 21.00-07.30 eftersom Claesson stängt den delen av akutmottagningen som dessa patienter har akut behov av. Ändå hävdar Claesson att Akutmottagningen är öppen.
Ingenstans nämner Claesson att det rör sig om uppemot 1500 akuta patienter som under denna stängningstid varje år sökt Akutmottagningen vid Lindesbergs lasarett.
Istället skriver Claesson om 26 patienter per år som ju opereras på Operations-avdelningen på Lindesbergs lasarett. Dessa 26 patienter opereras alltså inte på Akutmottagningen! Men ändå tycker Claesson att det är rätt att istället stänga en helt annan avdelning, nämligen Akutmottagningen på Lindesbergs lasarett, för årligen uppemot 1500 akuta patienter.
Claesson hävdar att detta gör att operatörer frigörs till kontorstid. Det stämmer inte.
Den stängda primärjouren för kirurgi/ortopedi/urologi är inte en operatör utan en yngre läkare med modernare utbildning än Claesson och som genom årtionden visat sig ha nog så gott omdöme att inse sin begränsning och efterfråga den alltid tillgänglige bakjouren om råd när råd behövs.
Akut patient, som hänvisas vidare i nattens mörker och snö, och inte omhändertages i Lindesberg, upplever nog inte att den nu stängda delen av Akutmottagningen är öppen, vilket Claesson tillåts breda ut sig om i NA.
Stängd betyder Stängd och betyder inte öppen, Claesson.
Slutsats: Definiera inte om orden till sin motsats, Claesson.
Öppna åter den nattetid stängda (= EJ ÖPPNA!) delen av Akutmottagningen vid Lindesbergs lasarett !
Socialdemokrat i Region Örebro län
Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som funkar för det är vi som är på golvet så här kommer en liten text till bland annat dom som sitter och styr.
En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, grovt rattfylleri under påverkan av narkotika samt brott mot knivlagen. Enligt polisen skall mannen bland annat ha kört på vägskyltar under färden – samt kört ut i mötande trafik.
– Mannen skall även ha kört i väldigt hög hastighet innan vi fick stopp på fordonet efter ett kort efterföljande, berättar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i tre steg höja friskvårdsbidraget för kommunens anställda. Målsättningen är att på tre år kunna höja bidraget från dagens 1200 kronor till 2000 kronor per år.
– Vi ser en satsning på kommunens personals hälsa som en prioritet, säger man i ett pressmeddelande.
Som en del av Guldsmedshytte SK:s jubileumsfirande bjuds det på dansanta toner! På scenen i Lindeskolans aula lördagen den 25 oktober står det klassiska svenska dansbandet Sten & Stanley, som utlovar en oförglömlig kväll fylld med musik och minnen. Nu har fyra av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till evenemanget – genom att svara rätt på vår tävlingsfråga.
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…
Det som började som en helt vanlig skoldag förvandlades snabbt till ett inferno av beväpnade poliser, helikoptrar och ett ständigt pågående larm om inrymning på Brotorpsskolan i Lindesberg. Strax efter klockan 15 kunde de sista eleverna lämna skolan, och återförenas med sina oroliga föräldrar.
– När det händer sådana här större händelser vill vi ta det säkra före det osäkra, vi vet ju inte förrän vi har genomsökt skolan, så då tar vi alla resurser vi har. Därför kom helikoptrar och insatsstyrkan, vi tömmer polisstationerna och åker hit så fort som möjligt, säger kommissarie Stefan Toll.