80 000 barn skickades från Finland till Sverige under krigsåren i Finland. Ett av dem var Timo , en fyraårig pojke. Hans dotter Anna Takanen har i boken ”Sörjen som blev” skildrat de känslor som det väcker.
– Det tar fyra generationer innan ett krig går ur en familj, har hon sagt i intervjuer.
Boken om finska krigsbarn väcker starka känslor och tankar ”Vem är jag, vilka var pappa/mamma?” Nu kommer den till Lindesberg som teaterpjäs. Med Anna Takanen på scen. Hon har en långvarig teater-karriär. Hon skådespelar, har regisserat och varit teaterchef. Regissör i den här pjäsen är Mikaela Hasán.
Nio studiecirkel-deltagare har inför pjäsen diskuterat boken ”Sörjen som blev” och kommer fortsätta att prata vid en cirkelträff efter föreställningen.
– Några har koppling till Finland och andra är nyfikna eller engagerade ändå, säger Per Andersson, som har varit cirkelledare. Teaterföreningen och Medborgarskolan har gjort cirkeln möjlig.
Är det bra att ha både Finland och Sverige som delar av sin identitet, vem är man då, var det rätt att skilja de finska krigsbarnen från sina familjer…..Mycket att prata om i cirkeln.
Riksteatern landar i morgon kväll den 23l11 kl. 19.00 på Folkets Hus scen i Lindesberg.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
INSÄNDARE/DEBATT: Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.