Allianspartierna offentliggör nu deras skuggbudget, som de anser ger Lindesbergs kommun en mycket starkare utveckling jämfört med vad den rödgröna majoriteten kan leverera med sin dito. Alliansen har funnit 10 miljoner extra att spendera – och dessa slantar hämtas från de kommunala bolagens vinster.-Det finns ett par bolag, t ex Linde Energi, som redovisar stora vinster och vi anser att det är pengar som skall gå tillbaka till folket genom viktiga satsningar, kommenterar Anders Larsson för allianspartiernas räkning.
I nästa vecka skall budgeten för perioden 2011-2013 upp i fullmäktige. Alliansen levererar till förhandlingarna, ett budgetförslag som i grova drag innebär en större satsning på att utveckla näringslivet, landsbygd och skola, hävdar man. På sistnämnda punkt vill man bland annat ge gymnasiet en miljon extra utöver de rödgrönas fyra miljoner. Dessutom vill man att Lindesbergs kommun tar fasta på något som Skolverket har pekat på: Att varje enskild elev skall ha en helt egen dator (eventuellt laptop eller surfplatta).
-Vår budget innebär att vi kan ge en dator till eleverna i årskurs 7-9 i Frövi och Storå – till att börja med. Skolverket är väldigt tydliga med att det här är något vi måste börja planera för, en modernisering av skolmaterialet helt enkelt, säger Larsson.
Alliansen har lagt totalt 900 000 kr i budgeten för detta ändamål.
En större del av bolagsvinsterna läggs på kommunledningsstaben. Alliansen vill lägga totalt 6,5 miljoner kronor på avdelningen för 2011, att jämföra med Socialdemokraternas 3,3 miljoner kronor. Satsningen skall riktas på näringsliv och landsbygd samt att förstärka staben med ännu en tjänst på upphandlingssidan. Av den totala budgeten på 6,5 miljoner skall 3,9 miljoner läggas på nämnda ting.
-Vi vill tillsätta en ny näringslivschef och en ”turistchef”. Sistnämnda skall ta fasta på begreppet besöksnäring före turism. Vi vill även tillsätta två andra och helt nya tjänster: Den första tjänsten skall verka för lokal handelsutveckling. Det skall vara en person som aktivt besöker företag och butiksägare, och det gäller inte bara i centralorten Lindesberg, utan även på småorter som t ex Stråssa. Den andra tjänsten skall ha fokus på landsbygdsutveckling, förklarar Anders Larsson.
Det är främst på nedanstående avdelningar som satsningarna skiljer sig mycket mellan den rödgröna majoriteten och Alliansens skuggbudget:
Budget 2011 – Kommunledningsstab
Rödgrönt förslag: 3 300 000 kr
Alliansens förslag: 6 545 000 kr
Budget 2011 – Kultur- och Fritidsnämnden
Rödgrönt förslag: 3 740 000 kr
Alliansens förslag: 2 590 000 kr
Budget 2011 – Barn- och Utbild.
Rödgrönt förslag: 7 500 000 kr
Alliansens förslag: 9 355 000 kr
Budget 2011 – Socialnämnden
Rödgrönt förslag: 15 000 000 kr
Alliansens förslag: 21 100 000 kr
Allianspartiernas skuggbudget i sin helhet finns att läsa på denna länk
Majoritetens budget finns att läsa på denna länk.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.