Allianspartierna offentliggör nu deras skuggbudget, som de anser ger Lindesbergs kommun en mycket starkare utveckling jämfört med vad den rödgröna majoriteten kan leverera med sin dito. Alliansen har funnit 10 miljoner extra att spendera – och dessa slantar hämtas från de kommunala bolagens vinster.-Det finns ett par bolag, t ex Linde Energi, som redovisar stora vinster och vi anser att det är pengar som skall gå tillbaka till folket genom viktiga satsningar, kommenterar Anders Larsson för allianspartiernas räkning.
I nästa vecka skall budgeten för perioden 2011-2013 upp i fullmäktige. Alliansen levererar till förhandlingarna, ett budgetförslag som i grova drag innebär en större satsning på att utveckla näringslivet, landsbygd och skola, hävdar man. På sistnämnda punkt vill man bland annat ge gymnasiet en miljon extra utöver de rödgrönas fyra miljoner. Dessutom vill man att Lindesbergs kommun tar fasta på något som Skolverket har pekat på: Att varje enskild elev skall ha en helt egen dator (eventuellt laptop eller surfplatta).
-Vår budget innebär att vi kan ge en dator till eleverna i årskurs 7-9 i Frövi och Storå – till att börja med. Skolverket är väldigt tydliga med att det här är något vi måste börja planera för, en modernisering av skolmaterialet helt enkelt, säger Larsson.
Alliansen har lagt totalt 900 000 kr i budgeten för detta ändamål.
En större del av bolagsvinsterna läggs på kommunledningsstaben. Alliansen vill lägga totalt 6,5 miljoner kronor på avdelningen för 2011, att jämföra med Socialdemokraternas 3,3 miljoner kronor. Satsningen skall riktas på näringsliv och landsbygd samt att förstärka staben med ännu en tjänst på upphandlingssidan. Av den totala budgeten på 6,5 miljoner skall 3,9 miljoner läggas på nämnda ting.
-Vi vill tillsätta en ny näringslivschef och en ”turistchef”. Sistnämnda skall ta fasta på begreppet besöksnäring före turism. Vi vill även tillsätta två andra och helt nya tjänster: Den första tjänsten skall verka för lokal handelsutveckling. Det skall vara en person som aktivt besöker företag och butiksägare, och det gäller inte bara i centralorten Lindesberg, utan även på småorter som t ex Stråssa. Den andra tjänsten skall ha fokus på landsbygdsutveckling, förklarar Anders Larsson.
Det är främst på nedanstående avdelningar som satsningarna skiljer sig mycket mellan den rödgröna majoriteten och Alliansens skuggbudget:
Budget 2011 – Kommunledningsstab
Rödgrönt förslag: 3 300 000 kr
Alliansens förslag: 6 545 000 kr
Budget 2011 – Kultur- och Fritidsnämnden
Rödgrönt förslag: 3 740 000 kr
Alliansens förslag: 2 590 000 kr
Budget 2011 – Barn- och Utbild.
Rödgrönt förslag: 7 500 000 kr
Alliansens förslag: 9 355 000 kr
Budget 2011 – Socialnämnden
Rödgrönt förslag: 15 000 000 kr
Alliansens förslag: 21 100 000 kr
Allianspartiernas skuggbudget i sin helhet finns att läsa på denna länk
Majoritetens budget finns att läsa på denna länk.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.