Allianspartierna offentliggör nu deras skuggbudget, som de anser ger Lindesbergs kommun en mycket starkare utveckling jämfört med vad den rödgröna majoriteten kan leverera med sin dito. Alliansen har funnit 10 miljoner extra att spendera – och dessa slantar hämtas från de kommunala bolagens vinster.-Det finns ett par bolag, t ex Linde Energi, som redovisar stora vinster och vi anser att det är pengar som skall gå tillbaka till folket genom viktiga satsningar, kommenterar Anders Larsson för allianspartiernas räkning.
I nästa vecka skall budgeten för perioden 2011-2013 upp i fullmäktige. Alliansen levererar till förhandlingarna, ett budgetförslag som i grova drag innebär en större satsning på att utveckla näringslivet, landsbygd och skola, hävdar man. På sistnämnda punkt vill man bland annat ge gymnasiet en miljon extra utöver de rödgrönas fyra miljoner. Dessutom vill man att Lindesbergs kommun tar fasta på något som Skolverket har pekat på: Att varje enskild elev skall ha en helt egen dator (eventuellt laptop eller surfplatta).
-Vår budget innebär att vi kan ge en dator till eleverna i årskurs 7-9 i Frövi och Storå – till att börja med. Skolverket är väldigt tydliga med att det här är något vi måste börja planera för, en modernisering av skolmaterialet helt enkelt, säger Larsson.
Alliansen har lagt totalt 900 000 kr i budgeten för detta ändamål.
En större del av bolagsvinsterna läggs på kommunledningsstaben. Alliansen vill lägga totalt 6,5 miljoner kronor på avdelningen för 2011, att jämföra med Socialdemokraternas 3,3 miljoner kronor. Satsningen skall riktas på näringsliv och landsbygd samt att förstärka staben med ännu en tjänst på upphandlingssidan. Av den totala budgeten på 6,5 miljoner skall 3,9 miljoner läggas på nämnda ting.
-Vi vill tillsätta en ny näringslivschef och en ”turistchef”. Sistnämnda skall ta fasta på begreppet besöksnäring före turism. Vi vill även tillsätta två andra och helt nya tjänster: Den första tjänsten skall verka för lokal handelsutveckling. Det skall vara en person som aktivt besöker företag och butiksägare, och det gäller inte bara i centralorten Lindesberg, utan även på småorter som t ex Stråssa. Den andra tjänsten skall ha fokus på landsbygdsutveckling, förklarar Anders Larsson.
Det är främst på nedanstående avdelningar som satsningarna skiljer sig mycket mellan den rödgröna majoriteten och Alliansens skuggbudget:
Budget 2011 – Kommunledningsstab
Rödgrönt förslag: 3 300 000 kr
Alliansens förslag: 6 545 000 kr
Budget 2011 – Kultur- och Fritidsnämnden
Rödgrönt förslag: 3 740 000 kr
Alliansens förslag: 2 590 000 kr
Budget 2011 – Barn- och Utbild.
Rödgrönt förslag: 7 500 000 kr
Alliansens förslag: 9 355 000 kr
Budget 2011 – Socialnämnden
Rödgrönt förslag: 15 000 000 kr
Alliansens förslag: 21 100 000 kr
Allianspartiernas skuggbudget i sin helhet finns att läsa på denna länk
Majoritetens budget finns att läsa på denna länk.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.