Föreningslivet i Ramsberg lämnade över protestlistor till Jenny Steen, vice ordf i HSN. Foto: Jennie Einarsson

Starkt folkligt stöd att bevara vårdcentralen i Storå: ”Förstår att folk är upprörda”

Utanför Storå vårdcentral lämnades på fredagen protestlistor, med 2 300 namnunderskrifter mot nedmonteringen av Storå vårdcentral, över till Jenny Steen, vice ordf. i Hälso- och sjukvårdsnämnden. På plats var även Behcet Barsom (KD), ordf. i Hälso- och sjukvårdsnämnden.
– Det vi begär är ett omtag på frågan kring nedmonteringen av Storå vårdcentral, tänk till innan det är för sent, sa Anna Hedrén när hon räckte över paketet med namnunderskrifter till Jenny Steen.

Det rådde en påtagligt upprörd stämning utanför Storå vårdcentral när Föreningslivet i Ramsberg, genom Carina Lundkvist, vice ordförande i Ramsbergs ryttarkamrater och Anna Hedrén, ordförande i Resta Bygdegårdsförening, lämnade över protestlistorna till Jenny Steen.

Anna Hedrén, ordf. i Resta Bygdegårdsförening och Carina Lundkvist, vice ordf. i Ramsbergs ryttarkamrater. Foto: Jennie Einarsson

– Det är 2300 av våra fina invånare som har skrivit på den här listan och vi hoppas att ni läser vartenda namn, tar vara på och dokumenterar detta. Det vi begär är ett omtag på frågan kring nedmonteringen av Storå vårdcentral, tänk till innan det är för sent, sa Anna Hedrén när hon räckte över paketet med namnunderskrifter till Jenny Steen.

Förslaget skulle kunna innebära att Storå vårdcentral nedmonteras till en så kallad ”utgångspunkt”, vilket innebär att de fasta läkartjänsterna ersätts med besök av läkare från Lindesberg eller digitala läkarbesök. Detta har skapat stor oro bland medlemmar i föreningslivet och boende i Ramsberg, något som Carina och Anna vill uppmärksamma med protestlistorna.

Många upprörda ortsbor passade på att göra sig hörda. Foto: Jennie Einarsson

– Det är ingen enkel situation Det är ingen av oss som sitter och styr i regionen som vill göra de här förändringarna. Vi ser att vi långsiktigt kommer ha svårt med kompetensförsörjningen och vi ser att små enheter är sköra och sårbara. Vi har ett uppdrag att se till att säkerställa god vård för alla som bor i Lindesbergs kommun och på det här sättet så kan vi använda både personal och lokal. Jag förstår att det är jättetufft och svårt beslut för er som bor i Storå med omnejd, kommenterade Jenny Steen vid mottagandet av protestlistorna.

Flera upprörda ortsbor passade på att göra sina röster hörda efter att Jenny Steen tagit emot protestlistorna. Frågor som påtalades var bland annat varför det bara är norra länsdelen som drabbas och varför man samtidigt som man gör dessa besparingar kan lägga stora summor på konferenser. Distriktsläkare Zacarias Jilke ville även lyfta att Storå vårdcentral placerat sig som regionbästa i SKR:s senaste patientundersökning.

– Jag arbetar på Stora vårdcentral som distriktsläkare och vill lägga till att Storå vårdcentral placerat sig på plats 46 av 1200 vårdcentraler i hela riket, vilket är regionbäst. Det handlar inte bara om det medicinska utan man tar upp fler aspekter och faktorer, påtalade Zacarias och fick stora applåder som följd.

Zacarias Jilke arbetar som distriksläkare på Storå vårdcentral. Foto: Jennie Einarsson

Carina Lundqvist från Ramsbergs ryttarkamrater lyfte den socialmedicinska aspekten av en eventuell nedmontering vårdcentralen.

– Personalen som arbetar här har följt sina patienter i många år, det är uppbyggt sedan 1988. Läkare, undersköterskor och distriktssköterskor känner oss som patienter och det kommer vi att tappa, den här tryggheten som vi har. Jag protesterar helt och fullt mot det här beslutet och hoppas att de kan ta modet till sig att ta det här en vända till och ändra detta, påtalade Carina.

Många samlades på parkeringen utanför Storå vårdcentral för att närvara vid överlämnandet av protestlistorna. Foto: Jennie Einarsson

Torsdag 25 april kommer beslut fattas i frågan, om Storå vårdcentral kommer att nedmonteras från vårdcentral till mottagning. Att namnunderskrifterna skulle kunna påverka utfallet i frågan hade Jenny Steen svårt att se i dagsläget.

Foto: Jennie Einarsson

– Jag förstår att förstår att folk är upprörda för att vi behöver göra den här förändringen är fullt förståeligt men mitt uppdrag som politiker är att se till att vi har en hållbar verksamhet för helheten. Beslut kommer att fattas nästa vecka, men jag skulle säga att vi är ganska så överens om att det är så här det behöver bli. Förändringen kommer i sådana fall att ske efter sommaren, avslutade hon.

Publicerad 19 april 2024 klockan 11:36

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Linda Gerstel är samordnare för det kognitiva stödteamet, som Elene Jirvelius processleder. Foto: Camilla Lagerman

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.

4 juni 2026 klockan 13:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Duon Perman K. Bäckström (a.k.a. [krig]) består av Karin Bäckström och Jon Perman. Foto: Region Örebro län.

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget

På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.

4 juni 2026 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen

Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna ...

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På ...

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”

INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön? 

1 juni 2026 klockan 11:02 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län Foto: Liberalerna

Socialdemokraterna försöker skriva om historien

REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.

30 maj 2026 klockan 13:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
30 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på ...
29 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar...
29 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Grafik: Svenskt Näringsliv

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.

28 maj 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Ung Företagsamhet

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

28 maj 2026 klockan 09:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spä...

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik ...

Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.

26 maj 2026 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats...

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.

21 maj 2026 klockan 13:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på ...
21 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om...
21 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att ...
20 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-19

2026-05-18

2026-05-18

2026-05-15

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-06-05 00:59