Många i Lindesberg är i behov av ett arbete. Varför inte starta eget? Arbetsförmedlingen ser det bara positivt om någon vill starta ett eget företag. Har man en bra affärsidé och tillgång till lokal, vad väntar man på? Många företagare i Linde har flera år på nacken som lönsamma egenföretagare som också har börjat någon stans. Hos Arbetsförmedlingen kan man få information och också hämta en CD-ROM som heter Steget där det finns mer information om hur man startar ett företag.
Klarar man inte av finansieringen själv så finns det hjälp där med. Om man fyllt 20 år och är inskriven på arbetsförmedlingen som arbetssökande kan man få ett startaegetbidrag. Det brukar oftast betalas ut på en period av 6 månader och det brukar variera lite på vad man får. Man kan få bidrag med samma ersättning som man får från a-kassan. Men om man inte har rätt till a-kassa så får man 103 kr/dag och de lämnas för fem dagar i veckan. Man kan också få hjälp med bidrag från andra håll bl.a. av Kommunens näringslivssekreterare, ALMI Företagspartner AB, Stiftelsen Svenska Jobs och Society´s Nyföretagarcentra m.fl. Det finns också olika intresseorganisationer som man kan bli medlem i . Där kan man få nya kunskaper om vad det finns för marknad i t.ex. Lindesberg och kanske träffa nya affärskontakter.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.