Många i Lindesberg är i behov av ett arbete. Varför inte starta eget? Arbetsförmedlingen ser det bara positivt om någon vill starta ett eget företag. Har man en bra affärsidé och tillgång till lokal, vad väntar man på? Många företagare i Linde har flera år på nacken som lönsamma egenföretagare som också har börjat någon stans. Hos Arbetsförmedlingen kan man få information och också hämta en CD-ROM som heter Steget där det finns mer information om hur man startar ett företag.
Klarar man inte av finansieringen själv så finns det hjälp där med. Om man fyllt 20 år och är inskriven på arbetsförmedlingen som arbetssökande kan man få ett startaegetbidrag. Det brukar oftast betalas ut på en period av 6 månader och det brukar variera lite på vad man får. Man kan få bidrag med samma ersättning som man får från a-kassan. Men om man inte har rätt till a-kassa så får man 103 kr/dag och de lämnas för fem dagar i veckan. Man kan också få hjälp med bidrag från andra håll bl.a. av Kommunens näringslivssekreterare, ALMI Företagspartner AB, Stiftelsen Svenska Jobs och Society´s Nyföretagarcentra m.fl. Det finns också olika intresseorganisationer som man kan bli medlem i . Där kan man få nya kunskaper om vad det finns för marknad i t.ex. Lindesberg och kanske träffa nya affärskontakter.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.