På onsdagskvällen var komikern Shan Atci, mer känd som Shan The Man, på besök i Lindesberg och Lasse-Maja Bar & Kök. Ett 60-tal gäster hade slagit sig ner för att se stand up-showen – som blev mycket kortare än vad det var tänkt. Detta sedan en häcklare i publiken stal uppmärksamheten från kvällens artist.

Komikern Shan Atci inledde showen med att säga: ”Jag vet inte vad jag ska tala om ikväll, jag tror att jag är lite full”. Inspirerad av krogpersonalens arbete med all mat som serverades, kom Shan igång med att analysera svenskarnas grillvanor.
– När svenskar grillar så blir det en potatis per antal personer och kött likaså. När vi kurder grillar så bjuder vi in alla och grillar åt hela släkten, sade Shan.
Efter cirka en kvart på scenen, blev det något trassligt för ståupparen sedan ett sällskap börjat störa showen. De här personerna tyckte inte alls om kvällens underhållning och en i sällskapet var inte blyg att proklamera det inför hela församlingen.
Shan The Man tog illa vid sig och försökte att rädda situationen genom att artigt be dem ”sänka ljudet”. Men den missnöjda personen ignorerade hans vänlighet och fortsatte häcklandet. Efter drygt en halvtimme valde Shan att avbryta showen.
Trots det inträffade, berättade Shan efteråt att han gillar att komma till Lindesberg med sina shower. Dock avslutade han med att konstatera:
”Jag kommer till Lindesberg och blir utskälld av en gammal dam”.
Text och bild: Sami Rahkonen
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.