Vid lunchtid idag avslöjades att Stefan Olsson Arrestad på Storå Rör har utsetts till Årets Företagare.
Motiveringen lyder som följer:
”Stefan Olsson Arrestad tog år 2000 över AB Storå Rör. Företaget startades 1965 av Stefans far Levi Olsson. Marknaden omfattar främst Mellansverige men även Åland. Huvudkontoret är placerat i Storå, men kontor finns även i Lindesberg, Nora, Kopparberg, Örebro och Mariehamn. Verksamheten har alltmer inriktat sig att omfatta installation av olika energilösningar. Storå Rör skräddarsyr energilösningar helt utifrån kundens behov och önskemål. Det är kundens förväntningar som är Storå Rörs ledstjärna”.
Priset Årets Företagare har delats ut sedan 1985. Nedan finns samtliga Årets Företagare sedan starten.
1985 – Engströms mekaniska, S-O Landström
1986 – Tormek, Torgny Jansson
1987 – Fellingsbro Mekan, Jorgen Ingvarsson
1988 – Märkesmännen, Kjell Zanders
1989 – BGF, Bengt Christiansson
1990 – Scandec, Br Nielsen
1991 – Sparinn, Kent Pettersson
1992 – G&E, Mats Eriksson
1993 – Kenneth Bååth
1994 – Plantmarknaden, Jan Åkesson
1995 – Bergslagsdelikatesser, Fam Beme
1996 – Löa Affär´n, Mikael Norvald
1997 – Arnolds Diner, Johnny Johansson
1998 – Lars Åby
1999 – Helix, Frank Högman
2000 – Jellvert Kartprodukter AB, Ulla-Britt Norgren
2001 – Hugo Erikssons Bil AB, Bernt och Borje Eriksson
2002 – Frövi Taxi o Buss AB, Carina Kjellberg
2003 – Tech AB, Ulf Örtlund
2004 – Vibergs skor, Arne Viberg
2005 – Bergströms Mekaniska, Kent Bergström
2006 – Plantmarknaden, Marco Åkesson
2007 – Maxi Door AB, Leif Stenström, Håkan Andersson, Lennart Sjöström
2008 – Swedimport AB, Eva Henningsson
2010 – Kixon AB, Kicki Seton
2011 – Storå Rör AB, Stefan Olsson Arrestad
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, skall en mindre brand uppstått som sedan har eskalerat med stor spridningsrisk. Branden skall dock vara under kontroll, enligt senaste lägesrapport.
– Det skall ha börjat som en mindre brand med spridningsrisk. Man behövde därför kalla på förstärkning, men rapporterar nu från platsen att situationen är statisk, berättar larmoperatör.
Larmet inkom strax före klockan 13 på fredagen.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!