Vid lunchtid idag avslöjades att Stefan Olsson Arrestad på Storå Rör har utsetts till Årets Företagare.
Motiveringen lyder som följer:
”Stefan Olsson Arrestad tog år 2000 över AB Storå Rör. Företaget startades 1965 av Stefans far Levi Olsson. Marknaden omfattar främst Mellansverige men även Åland. Huvudkontoret är placerat i Storå, men kontor finns även i Lindesberg, Nora, Kopparberg, Örebro och Mariehamn. Verksamheten har alltmer inriktat sig att omfatta installation av olika energilösningar. Storå Rör skräddarsyr energilösningar helt utifrån kundens behov och önskemål. Det är kundens förväntningar som är Storå Rörs ledstjärna”.
Priset Årets Företagare har delats ut sedan 1985. Nedan finns samtliga Årets Företagare sedan starten.
1985 – Engströms mekaniska, S-O Landström
1986 – Tormek, Torgny Jansson
1987 – Fellingsbro Mekan, Jorgen Ingvarsson
1988 – Märkesmännen, Kjell Zanders
1989 – BGF, Bengt Christiansson
1990 – Scandec, Br Nielsen
1991 – Sparinn, Kent Pettersson
1992 – G&E, Mats Eriksson
1993 – Kenneth Bååth
1994 – Plantmarknaden, Jan Åkesson
1995 – Bergslagsdelikatesser, Fam Beme
1996 – Löa Affär´n, Mikael Norvald
1997 – Arnolds Diner, Johnny Johansson
1998 – Lars Åby
1999 – Helix, Frank Högman
2000 – Jellvert Kartprodukter AB, Ulla-Britt Norgren
2001 – Hugo Erikssons Bil AB, Bernt och Borje Eriksson
2002 – Frövi Taxi o Buss AB, Carina Kjellberg
2003 – Tech AB, Ulf Örtlund
2004 – Vibergs skor, Arne Viberg
2005 – Bergströms Mekaniska, Kent Bergström
2006 – Plantmarknaden, Marco Åkesson
2007 – Maxi Door AB, Leif Stenström, Håkan Andersson, Lennart Sjöström
2008 – Swedimport AB, Eva Henningsson
2010 – Kixon AB, Kicki Seton
2011 – Storå Rör AB, Stefan Olsson Arrestad
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.