Vid lunchtid idag avslöjades att Stefan Olsson Arrestad på Storå Rör har utsetts till Årets Företagare.
Motiveringen lyder som följer:
”Stefan Olsson Arrestad tog år 2000 över AB Storå Rör. Företaget startades 1965 av Stefans far Levi Olsson. Marknaden omfattar främst Mellansverige men även Åland. Huvudkontoret är placerat i Storå, men kontor finns även i Lindesberg, Nora, Kopparberg, Örebro och Mariehamn. Verksamheten har alltmer inriktat sig att omfatta installation av olika energilösningar. Storå Rör skräddarsyr energilösningar helt utifrån kundens behov och önskemål. Det är kundens förväntningar som är Storå Rörs ledstjärna”.
Priset Årets Företagare har delats ut sedan 1985. Nedan finns samtliga Årets Företagare sedan starten.
1985 – Engströms mekaniska, S-O Landström
1986 – Tormek, Torgny Jansson
1987 – Fellingsbro Mekan, Jorgen Ingvarsson
1988 – Märkesmännen, Kjell Zanders
1989 – BGF, Bengt Christiansson
1990 – Scandec, Br Nielsen
1991 – Sparinn, Kent Pettersson
1992 – G&E, Mats Eriksson
1993 – Kenneth Bååth
1994 – Plantmarknaden, Jan Åkesson
1995 – Bergslagsdelikatesser, Fam Beme
1996 – Löa Affär´n, Mikael Norvald
1997 – Arnolds Diner, Johnny Johansson
1998 – Lars Åby
1999 – Helix, Frank Högman
2000 – Jellvert Kartprodukter AB, Ulla-Britt Norgren
2001 – Hugo Erikssons Bil AB, Bernt och Borje Eriksson
2002 – Frövi Taxi o Buss AB, Carina Kjellberg
2003 – Tech AB, Ulf Örtlund
2004 – Vibergs skor, Arne Viberg
2005 – Bergströms Mekaniska, Kent Bergström
2006 – Plantmarknaden, Marco Åkesson
2007 – Maxi Door AB, Leif Stenström, Håkan Andersson, Lennart Sjöström
2008 – Swedimport AB, Eva Henningsson
2010 – Kixon AB, Kicki Seton
2011 – Storå Rör AB, Stefan Olsson Arrestad
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.