Geologins Dag vid Stripa Gruvpensionat blev en uppskattad och välbesökt tillställning. Skattjakt och minerallabbet var något barnen fann intressant, liksom flertalet vuxna som deltog i de geologiska vandringarna.
Geologins Dag börjar närma sig sluttampen och en vandring till Kronohyttans hyttruin är det som återstår. John Tarkkanen, Industrilandskap i Bergslagen, och tillika en av arrangörerna, har varit på plats under hela dagen och är nöjd med den uppslutning som varit.
– Från kvart i elva och fram till ungefär nu har det varit folk hela tiden. Det var jättemånga med på de geologiska vandringarna. Det har varit folk här från Karlskoga, Degerfors och Vedevåg, så det är jätteroligt, säger John.
För barnen fanns det skattjakt, tipspromenad och ett spännande minerallabb där händerna inte alls behövdes hållas i styr.
– Det var en familj som gick tipspromenaden och fick alla 10 rätt, och det var då inte några lätta frågor!, konstaterar Gullvi Holm som tillsammans med Ulla Persson delat ut guldpengar till de barn som klarat sig igenom skattjakten.
Det populära minerallabbet innehåller bland annat små skåp som man kan öppna, och där hitta olika mineraler tillsammans med vad man kan tillverka utav det, såsom tandkräm, porslin och Falu rödfärg. John berättar:
– Det är inte som ett museum, här får man röra allt. Minerallaboratoriet är framförallt gjort för barn och ungdomar, men även vuxna som är intresserade. Det fungerar väldigt pedagogiskt och vi har sett till att det är enkelt för barnen, de ska kunna klämma och känna. Det har varit mycket barn idag och de har varit väldigt intresserade och frågat mycket. Barnen är ju egentligen det viktigaste, det är ju de som är våra framtida geologer.
Och någon som fastnade för geologi och stenar redan vid barnsben är Pelle Holm, som driver Stripa Gruvpensionat sedan flera år tillbaka. Pelle började samla på stenar tidigt och plockade med sig sten hem från de olika platser han besökte. När någon undrade varför han plockade på sig massa sten, svarade han att det var minsann inte sten, utan mineraler. Och idag har Pelle stenkoll på sina mineraler, han vet precis vilken sten som är hans och inte. Pelles intresse för mineraler och stenar passar sig alldeles utmärkt när likasinnade gäster dyker upp för att bo på pensionatet.
– Från början fanns det 23 rum och tre kök, idag är det färre och bara två kök, men det är behållit såsom det varit förr. Det kommer hit folk och bor som åker till Långbad som ligger långt bort i Värmland, och så kommer de tillbaka vid ett på natten. Många som kommer hit är riktiga mineralnördar, säger Pelle.
John blir tvungen att hoppa in i bilen och ge sig av, han ska på vandringen till hyttruinen.
– Det är Gustav Vasas Kronobruk, det är en föregångare till Bofors. Där tillverkade man kanoner och kanonkulor. Nu är det skog där, men man ser pipan, men vi har vandring dit och talar om den. Det är många som inte känner till Kronobruket, säger John och avslutar:
– Vi hade inte en aning om hur många som skulle komma idag, så jag vet inte hur nöjda vi är förrän dagen är slut!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.