Geologins Dag vid Stripa Gruvpensionat blev en uppskattad och välbesökt tillställning. Skattjakt och minerallabbet var något barnen fann intressant, liksom flertalet vuxna som deltog i de geologiska vandringarna.
Geologins Dag börjar närma sig sluttampen och en vandring till Kronohyttans hyttruin är det som återstår. John Tarkkanen, Industrilandskap i Bergslagen, och tillika en av arrangörerna, har varit på plats under hela dagen och är nöjd med den uppslutning som varit.
– Från kvart i elva och fram till ungefär nu har det varit folk hela tiden. Det var jättemånga med på de geologiska vandringarna. Det har varit folk här från Karlskoga, Degerfors och Vedevåg, så det är jätteroligt, säger John.
För barnen fanns det skattjakt, tipspromenad och ett spännande minerallabb där händerna inte alls behövdes hållas i styr.
– Det var en familj som gick tipspromenaden och fick alla 10 rätt, och det var då inte några lätta frågor!, konstaterar Gullvi Holm som tillsammans med Ulla Persson delat ut guldpengar till de barn som klarat sig igenom skattjakten.
Det populära minerallabbet innehåller bland annat små skåp som man kan öppna, och där hitta olika mineraler tillsammans med vad man kan tillverka utav det, såsom tandkräm, porslin och Falu rödfärg. John berättar:
– Det är inte som ett museum, här får man röra allt. Minerallaboratoriet är framförallt gjort för barn och ungdomar, men även vuxna som är intresserade. Det fungerar väldigt pedagogiskt och vi har sett till att det är enkelt för barnen, de ska kunna klämma och känna. Det har varit mycket barn idag och de har varit väldigt intresserade och frågat mycket. Barnen är ju egentligen det viktigaste, det är ju de som är våra framtida geologer.
Och någon som fastnade för geologi och stenar redan vid barnsben är Pelle Holm, som driver Stripa Gruvpensionat sedan flera år tillbaka. Pelle började samla på stenar tidigt och plockade med sig sten hem från de olika platser han besökte. När någon undrade varför han plockade på sig massa sten, svarade han att det var minsann inte sten, utan mineraler. Och idag har Pelle stenkoll på sina mineraler, han vet precis vilken sten som är hans och inte. Pelles intresse för mineraler och stenar passar sig alldeles utmärkt när likasinnade gäster dyker upp för att bo på pensionatet.
– Från början fanns det 23 rum och tre kök, idag är det färre och bara två kök, men det är behållit såsom det varit förr. Det kommer hit folk och bor som åker till Långbad som ligger långt bort i Värmland, och så kommer de tillbaka vid ett på natten. Många som kommer hit är riktiga mineralnördar, säger Pelle.
John blir tvungen att hoppa in i bilen och ge sig av, han ska på vandringen till hyttruinen.
– Det är Gustav Vasas Kronobruk, det är en föregångare till Bofors. Där tillverkade man kanoner och kanonkulor. Nu är det skog där, men man ser pipan, men vi har vandring dit och talar om den. Det är många som inte känner till Kronobruket, säger John och avslutar:
– Vi hade inte en aning om hur många som skulle komma idag, så jag vet inte hur nöjda vi är förrän dagen är slut!
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.