Annons:

Stjärna eller bara proffs

I snart två veckor nu har den så kallade Volleyproffsbloggen varit uppe. Det är sex stycken av Sveriges herrlandslagsspelare som med jämna mellanrum lägger upp inlägg där de pratar om livet som proffs. De är alla i olika länder men vinklarna på deras inlägg har hittills varit ganska lika. Tidigare har tidningen Volleyboll, som svenska volleybollförbundet gett ut, haft lite koll på de svenskar som spelat i utlandet. I och med att tidningen lags ner så tycker jag att det är ett bra initiativ av dessa spelare att skapa en egen kanal så man kan följa deras äventyr.

Än så länge har de flesta inläggen handlat om vem det är som skriver, var den skriver ifrån och hur det känns att komma till ett nytt land. Mycket beröm måste här ges till Wille Nilsson som ska spendera säsongen på den portugisiska ön Terceria i laget Fonte do Bastardos. Hans inlägg har hållit hög nivå, med bra inlevelse och humor. Det är lite den känslan vi är ute efter när vi läser denna typ av bloggar. Att professionella idrottare tränar, reser, tävlar och tränar ännu mer det förstår vi nog alla men det vi inte känner till är hur livet runt omkring träningen ser ut. Vad innebär det faktiskt att vara svenskt volleybollproffs?

Då man ställer sig den frågan så är det viktigt att poängtera volleybolldelen. För intressant nog så är Marcus Nilsson en av dem som skriver i denna blogg. Detta är alltså en person som, rent idrottsligt, skulle kunna mäta sig med Zlatan, Falcao, LeBron James eller Novak Djokovic. Men rent ekonomiskt så har han tyvärr inte samma tur. Att Zlatan, Kim Källström, Sebastian Larsson och Erkan Zengin skulle ha en blogg tillsammans som de kallar för Fotbollproffsbloggen känns näst intill löjligt. Men rent sportsligt så är det inget tvivel om att Marcus Nilsson och de andra är med på den nivån. Speciellt Markus meriter talar där klarspråk. Därför skulle jag vilja läser mer om livet runt omkring deras träning. Vad innebär det att vara proffs i ett land som Turkiet, där enorma pengarbelopp pumpas in i volleybollen varje år? Lite då och då får vi något enstaka inslag i SVT-sporten som handlar om Marcus äventyr. I det senaste jag såg fick man se ett gäng ryssar iklädda gladiatorhjälmar med stora flaggor som det står Maximus på som idoliserade svensken. Den delen av proffslivet skulle jag vilja höra mer om.

Något som är lite synd är dock att det inte finns något liknande för alla de svenska spelare som tagit sig an collegeutmaningen i USA. Som jag skrivit i tidigare krönikor så är idrottskulturen i USA något alldeles unikt, speciellt på collegenivå. Inte endast för att det är kul att läsa om svenska framgångar i utlandet, de som spelar collegevolleyboll idag är trots allt vår framtid inom sporten, men också för att det är intressant att höra om de enorma kulturella skillnaderna.

Som svensk är det svårt att förstå att volleyboll kan vara en statusidrott. De utländska proffs som kommer till Elitserien får inte mycket uppmärksamhet. Ibland kan de få lite beröm på kafét av någon som såg den senaste matchen men mycket mer än så blir det inte. Vissa proffsspelare hjälper till i ungdomsverksamheten eller i skolor och blir där säkert lite idoliserade av barnen men de blir sällan storstjärnor utanför idrotten. Kommer du till ett universitet i USA eller till en stad i Polen med ett lag i högsta ligan så går det sällan att missa vilka toppspelarna är. De är verkligen stjärnor. Affischer, t-shirts och annan marknadsföring finns överallt. Har vi svenska proffsspelare som upplever detta, som är dessa stjärnor? Det skulle jag vilja höra mer om.

Publicerad 18 september 2015 klockan 14:54

Michael Jestin , 073-903 68 24 , sport@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.

2 oktober 2025 klockan 16:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Eddie Bergkvist hälsar alla träningssugna välkommen i helgen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.

2 oktober 2025 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan ...

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg ...

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför ...

Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.

16 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

För fjärde året i rad kommer fina hästar inom kallblodsrasen att visas upp för hästälskaren. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.

12 september 2025 klockan 16:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsm...
5 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt...
26 augusti 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett ...
22 augusti 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Isabella Jansson Wiklund skrällde till rejält när hon under måndagen vann ett uttagningslopp till Svenskt Kallblodsderby på Östersund med Bazoo Can. Foto: Tom Jönehag

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.

29 juli 2025 klockan 15:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Amanda Orrbo tog ett EM-silver vid lördagens mästerskap. Foto: Camilla Lagerman

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.

12 juli 2025 klockan 21:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde ...

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av ...

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i ...

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade ...

Fornaboda är först i landet att köra en ponnytravdag med varmblodslopp för ungdomar. Hemmahästarna Excellenzen (t.v.) och Bec's Brisa (t.h.) kommer båda att tävla på Fornaboda under måndagen. Kollage och foto: Timmy Lundegård

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.

17 april 2025 klockan 21:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgr...
11 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda...
10 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre ...
9 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-13

2025-03-12

2025-03-09

2025-03-08

2025-03-08

2025-03-07

2025-03-03

2025-03-03

2025-03-02

2025-02-27

2025-02-23

2025-02-23

2025-02-23

2025-02-22

Integritetsöversikt

Denna webbplats använder cookies för att vi ska kunna ge dig den bästa möjliga användarupplevelsen. Cookie-information lagras i din webbläsare och används för funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats samt för att hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.

2025-10-03 19:39