Stjärnglans i Fornabodas stora ponnylopp

Fjolårets Derbytvåa och ett av landets bästa montéruss blev svaret på frågan ”Vilka vinner Fornabodas Lilla och Stora Pris?”. Många fina ponnytravare samlades på Fornaboda under söndagsförmiddagen för säsongens sista aktivitet på tävlingsbanan utanför Lindesberg, där huvudloppen avgjordes direkt vid 11-slaget.

Varje år inom travsäsongen körs upp mot nära 100 tävlingsdagar för shetlandsponnyer och gotlandsruss, mellan norrländska Boden i norr till skånska Jägersro i söder. Under söndagslunchen var det dags för Fornabodas årliga tävlingsdag med Fornabodas Lilla respektive Stora Pris, som huvudlopp.

Fornaboda Travbana är en bana som årligen lockar en stor samling hästar från flera delar av landet, så även i år. Förutom att travskolor från Årjäng, Solvalla, Eskilstuna och Örebro tagit sig till travbanan utanför Lindesberg under söndagen så hittades gäster från Bollnäs, Visby och till och med gäster från Åland.

Med varvet kvar till mål fanns hemmahästen Skullagårds Ragnar i ledningen av Fornabodas Stora Pris. Foto: Timmy Lundegård

Totalt fjorton lopp kördes under söndagen, där huvudloppen var först ut att avgöras. Fornabodas Stora Pris för russen bjöd på kvalitetfyllda hästar där hemmahästen Skullagårds Ragnar var kvick till ledningen med Max Nordmark Tybeck. Trots ett bra lopp så var landets stora montéstjärna, Talang II som har dubbla SM-guld för sadel i bagaget, snabbast för dagen och tog en säker seger.

– Han har fungerat så pass bra i monté de senaste åren så jag har velat satsa på det, men just idag så kändes det onödigt att inte prova ett sulkylopp. Att han däremot skulle vinna för sulky var inget som man hade förväntat sig, jag provade mest för att det vore roligt. Han kändes jättefin hela loppet igenom och fick gå lite i spåren men jag tyckte att han gjorde det bra, berättar Linn Hedkvist från Bollnäs som körde sin egentränade Talang II till seger.

Landets stora montéstjärna, Talang II, segerdefilerar efter att vunnit sulkyloppet Fornabodas Stora Pris. Foto: Timmy Lundegård

För shettisarnas upplaga blev det en spetsseger för fjolårets Derbytvåa, Wonder. Trots ett tufft fält bakom sig så gasade kuskande Lova Öström från Visby på i ett rekordsänkande tempo som gav en solklar seger för det gotländska ekipaget i Fornabodas största shettislopp.

– Det känns helt sjukt. Jag vet aldrig riktigt vart jag har henne men idag kändes hon fin, så det var bara att gasa. Hon har utvecklats jättemycket sedan fjolårets andraplats i Derbyt och vi har haft lite problem med henne, men det är en helt otrolig häst alltså, säger Lova Öström.

Den 15-åriga gotlänningens besök till Fornaboda var hennes första, vilket inte syntes helt tydligt då hon fick med sig tre kusksegrar till ön.

– Jag tycker banan var jättefin. Doseringsmässigt så var den väldigt bra anpassad för ponnysar och ”Wåfflan” (Wonder) verkade trivas bra på den.

Wonder och Lova Öström segerdefilerar efter segern i Fornabodas Lilla Pris. Foto: Timmy Lundegård

Samtliga fjorton vinnare hittas i bildspelet ovan.

Ponnydagens vinnare:
Lopp 1:
Talang II – Linn Hedkvist
Lopp 2: Wonder – Lova Öström
Lopp 3: Gigant – Thilde Tröjbom (Madelene Johansson)
Lopp 4: Feona – Emilia Lohman (Sandra Edvardsson)
Lopp 5: Nordanåkers Magnum – Lova Öström (Madeleine C Gustafsson)
Lopp 6: Emmeros Lina – Moa Axelsson (Johanna Axelsson)
Lopp 7: Triton C.C. – Ebba E Handler
Lopp 8: Bell Issimo Pobeda – Linn Hedkvist
Lopp 9: Nordanåkers Magnum – Lova Öström (Madeleine C Gustafsson)
Lopp 10: Gigant – Thelma Vilhelmsson (Madelene Johansson)
Lopp 11: Dante C.C. – Emma Åberg
Lopp 12: Pejnarve Etosha – Evelina Klingvall-Larsson
Lopp 13: Trollans Brave Boy – Cecilia Nordlund
Lopp 14: Harley Super Nova – Lea Mattsson (Sandra Edvardsson)

Publicerad 23 september 2024 klockan 12:31

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Linda Gerstel är samordnare för det kognitiva stödteamet, som Elene Jirvelius processleder. Foto: Camilla Lagerman

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.

4 juni 2026 klockan 13:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Duon Perman K. Bäckström (a.k.a. [krig]) består av Karin Bäckström och Jon Perman. Foto: Region Örebro län.

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget

På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.

4 juni 2026 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen

Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna ...

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På ...

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”

INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön? 

1 juni 2026 klockan 11:02 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län Foto: Liberalerna

Socialdemokraterna försöker skriva om historien

REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.

30 maj 2026 klockan 13:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
30 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på ...
29 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar...
29 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Grafik: Svenskt Näringsliv

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.

28 maj 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Ung Företagsamhet

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

28 maj 2026 klockan 09:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spä...

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik ...

Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.

26 maj 2026 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats...

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.

21 maj 2026 klockan 13:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på ...
21 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om...
21 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att ...
20 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-19

2026-05-18

2026-05-18

2026-05-15

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-06-05 14:58