Imorgon onsdag går det årliga eventet Stjärnorna på slottet av stapeln på Örebro slott.
Landshövdingen och Örebro läns idrottsförbund prisar där länets idrottare som tagit svenskt guld eller internationella medaljer under det gångna året.
I år är pristagarna fler än någonsin, så många att de totalt 146 idrottarna kommer delas upp i två mottagningar eftersom slottets lokaler helt enkelt inte räcker till.
Från Lindesbergs kommun hittar man inte mindre än 16 framgångsrika idrottsmän och kvinnor, som alla kommer mottaga ett diplom från Landshövding Maria Larsson och Örebro läns idrottsförbunds ordförande Marie-Louise Forsberg-Fransson.
– Den här årliga traditionen är verkligen en fest. Hela Slottet lever upp när mästarna kommer in. Vi är ett fantastiskt idrottslän, säger landshövding Maria Larsson i ett pressmeddelande.
Pristagare och tillika Svenska mästare från Lindesbergs kommun:
Ida Eriksson Frövi Judo
Ebba Glaas Frövi Judo
Frida Karlsson Frövi Judo
Rasul Rezae Frövi Judo
Alexander Dahlin Frövi Judo
Frédérik Gourlay Frövi Judo
Adrian Gissberg Frövi Judo
Lucas Gissberg Frövi Judo
Fredrik Svärdström Frövi Judo
Jens Isgren Frövi Judo
Jonathan Fagerhill Frövi Judo
Filip Nilsson Frövi Judo
Anna Bernholm Frövi Judo
Robert Ericsson Lindesbergs KK
Henrik Rosengren King Cobra BK
Fredrik Rosengren King Cobra BK
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.