Imorgon onsdag går det årliga eventet Stjärnorna på slottet av stapeln på Örebro slott.
Landshövdingen och Örebro läns idrottsförbund prisar där länets idrottare som tagit svenskt guld eller internationella medaljer under det gångna året.
I år är pristagarna fler än någonsin, så många att de totalt 146 idrottarna kommer delas upp i två mottagningar eftersom slottets lokaler helt enkelt inte räcker till.
Från Lindesbergs kommun hittar man inte mindre än 16 framgångsrika idrottsmän och kvinnor, som alla kommer mottaga ett diplom från Landshövding Maria Larsson och Örebro läns idrottsförbunds ordförande Marie-Louise Forsberg-Fransson.
– Den här årliga traditionen är verkligen en fest. Hela Slottet lever upp när mästarna kommer in. Vi är ett fantastiskt idrottslän, säger landshövding Maria Larsson i ett pressmeddelande.
Pristagare och tillika Svenska mästare från Lindesbergs kommun:
Ida Eriksson Frövi Judo
Ebba Glaas Frövi Judo
Frida Karlsson Frövi Judo
Rasul Rezae Frövi Judo
Alexander Dahlin Frövi Judo
Frédérik Gourlay Frövi Judo
Adrian Gissberg Frövi Judo
Lucas Gissberg Frövi Judo
Fredrik Svärdström Frövi Judo
Jens Isgren Frövi Judo
Jonathan Fagerhill Frövi Judo
Filip Nilsson Frövi Judo
Anna Bernholm Frövi Judo
Robert Ericsson Lindesbergs KK
Henrik Rosengren King Cobra BK
Fredrik Rosengren King Cobra BK
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.