Imorgon onsdag går det årliga eventet Stjärnorna på slottet av stapeln på Örebro slott.
Landshövdingen och Örebro läns idrottsförbund prisar där länets idrottare som tagit svenskt guld eller internationella medaljer under det gångna året.
I år är pristagarna fler än någonsin, så många att de totalt 146 idrottarna kommer delas upp i två mottagningar eftersom slottets lokaler helt enkelt inte räcker till.
Från Lindesbergs kommun hittar man inte mindre än 16 framgångsrika idrottsmän och kvinnor, som alla kommer mottaga ett diplom från Landshövding Maria Larsson och Örebro läns idrottsförbunds ordförande Marie-Louise Forsberg-Fransson.
– Den här årliga traditionen är verkligen en fest. Hela Slottet lever upp när mästarna kommer in. Vi är ett fantastiskt idrottslän, säger landshövding Maria Larsson i ett pressmeddelande.
Pristagare och tillika Svenska mästare från Lindesbergs kommun:
Ida Eriksson Frövi Judo
Ebba Glaas Frövi Judo
Frida Karlsson Frövi Judo
Rasul Rezae Frövi Judo
Alexander Dahlin Frövi Judo
Frédérik Gourlay Frövi Judo
Adrian Gissberg Frövi Judo
Lucas Gissberg Frövi Judo
Fredrik Svärdström Frövi Judo
Jens Isgren Frövi Judo
Jonathan Fagerhill Frövi Judo
Filip Nilsson Frövi Judo
Anna Bernholm Frövi Judo
Robert Ericsson Lindesbergs KK
Henrik Rosengren King Cobra BK
Fredrik Rosengren King Cobra BK
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.