Imorgon onsdag går det årliga eventet Stjärnorna på slottet av stapeln på Örebro slott.
Landshövdingen och Örebro läns idrottsförbund prisar där länets idrottare som tagit svenskt guld eller internationella medaljer under det gångna året.
I år är pristagarna fler än någonsin, så många att de totalt 146 idrottarna kommer delas upp i två mottagningar eftersom slottets lokaler helt enkelt inte räcker till.
Från Lindesbergs kommun hittar man inte mindre än 16 framgångsrika idrottsmän och kvinnor, som alla kommer mottaga ett diplom från Landshövding Maria Larsson och Örebro läns idrottsförbunds ordförande Marie-Louise Forsberg-Fransson.
– Den här årliga traditionen är verkligen en fest. Hela Slottet lever upp när mästarna kommer in. Vi är ett fantastiskt idrottslän, säger landshövding Maria Larsson i ett pressmeddelande.
Pristagare och tillika Svenska mästare från Lindesbergs kommun:
Ida Eriksson Frövi Judo
Ebba Glaas Frövi Judo
Frida Karlsson Frövi Judo
Rasul Rezae Frövi Judo
Alexander Dahlin Frövi Judo
Frédérik Gourlay Frövi Judo
Adrian Gissberg Frövi Judo
Lucas Gissberg Frövi Judo
Fredrik Svärdström Frövi Judo
Jens Isgren Frövi Judo
Jonathan Fagerhill Frövi Judo
Filip Nilsson Frövi Judo
Anna Bernholm Frövi Judo
Robert Ericsson Lindesbergs KK
Henrik Rosengren King Cobra BK
Fredrik Rosengren King Cobra BK
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.