Anna och Erik är på plats för att se en av "stjärnorna" som ska uppträda.
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Maria och Daniel fick nys om allsången och ville njuta av lite musik över en god bit mat
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Jane, Tobias och Åsa är på plats för att se Lindesbergs Stjärnor uppträda.
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Stjärnspäckad allsång med inslag av möhippa
Anna och Erik är på plats för att se en av "stjärnorna" som ska uppträda.
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Maria och Daniel fick nys om allsången och ville njuta av lite musik över en god bit mat
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Jane, Tobias och Åsa är på plats för att se Lindesbergs Stjärnor uppträda.
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Stjärnspäckad allsång med inslag av möhippa
På lördagsaftonen ljöd allsången i centrala Lindesberg för andra gången denna sommar, en omgång som var extra glimrande då musik- och teatergruppen ”Lindesbergs Stjärnor” gjorde allsångsledaren Jesper Hugosson sällskap.
Med allt från Per Fritzell till Gyllene Tider och vidare till Lasse Berghagen. Ja, allsångskvällen på Lasse-Maja Bar & Kök blev som vanligt en resa genom olika musikgenres och nyanser.
Allsång och möhippa. Här får Sabina ta ton. Foto: Sami Rahkonen
Just den här aftonen var dock mer stjärnspäckad än någonsin tidigare. Jesper Hugosson, allsångsledare för andra sommaren i rad, hade nämligen gästande ”Lindesbergs Stjärnor” med sig, en musik- och teatergrupp som består av vuxna funktionshindrade.
Gruppen gjorde så sent som i februari i år ett framträdande med uppsättningen: ”En ovanlig dag i Lindesberg”. Läs tidigare artikel här
Det var dock inte bara artisterna som fick sin tid i rampljuset. Kvällen avslutades nämligen med en möhippa på plats – för Sabina, som här ses ta rollen som allsångsledare och soloartist.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Patrik Esenius och Daniel Forsman på Lindesbergs Bilskadecenter. Foto: Camilla Lagerman
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.