Anna och Erik är på plats för att se en av "stjärnorna" som ska uppträda.
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Maria och Daniel fick nys om allsången och ville njuta av lite musik över en god bit mat
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Jane, Tobias och Åsa är på plats för att se Lindesbergs Stjärnor uppträda.
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Stjärnspäckad allsång med inslag av möhippa
Anna och Erik är på plats för att se en av "stjärnorna" som ska uppträda.
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Maria och Daniel fick nys om allsången och ville njuta av lite musik över en god bit mat
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Jane, Tobias och Åsa är på plats för att se Lindesbergs Stjärnor uppträda.
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Stjärnspäckad allsång med inslag av möhippa
På lördagsaftonen ljöd allsången i centrala Lindesberg för andra gången denna sommar, en omgång som var extra glimrande då musik- och teatergruppen ”Lindesbergs Stjärnor” gjorde allsångsledaren Jesper Hugosson sällskap.
Annons
Med allt från Per Fritzell till Gyllene Tider och vidare till Lasse Berghagen. Ja, allsångskvällen på Lasse-Maja Bar & Kök blev som vanligt en resa genom olika musikgenres och nyanser.
Allsång och möhippa. Här får Sabina ta ton. Foto: Sami Rahkonen
Just den här aftonen var dock mer stjärnspäckad än någonsin tidigare. Jesper Hugosson, allsångsledare för andra sommaren i rad, hade nämligen gästande ”Lindesbergs Stjärnor” med sig, en musik- och teatergrupp som består av vuxna funktionshindrade.
Gruppen gjorde så sent som i februari i år ett framträdande med uppsättningen: ”En ovanlig dag i Lindesberg”. Läs tidigare artikel här
Det var dock inte bara artisterna som fick sin tid i rampljuset. Kvällen avslutades nämligen med en möhippa på plats – för Sabina, som här ses ta rollen som allsångsledare och soloartist.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen...
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Lasarettet måste räddas
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar ...
FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...