Anna och Erik är på plats för att se en av "stjärnorna" som ska uppträda.
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Maria och Daniel fick nys om allsången och ville njuta av lite musik över en god bit mat
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Jane, Tobias och Åsa är på plats för att se Lindesbergs Stjärnor uppträda.
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Stjärnspäckad allsång med inslag av möhippa
Anna och Erik är på plats för att se en av "stjärnorna" som ska uppträda.
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Maria och Daniel fick nys om allsången och ville njuta av lite musik över en god bit mat
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Jane, Tobias och Åsa är på plats för att se Lindesbergs Stjärnor uppträda.
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Stjärnspäckad allsång med inslag av möhippa
På lördagsaftonen ljöd allsången i centrala Lindesberg för andra gången denna sommar, en omgång som var extra glimrande då musik- och teatergruppen ”Lindesbergs Stjärnor” gjorde allsångsledaren Jesper Hugosson sällskap.
Med allt från Per Fritzell till Gyllene Tider och vidare till Lasse Berghagen. Ja, allsångskvällen på Lasse-Maja Bar & Kök blev som vanligt en resa genom olika musikgenres och nyanser.
Allsång och möhippa. Här får Sabina ta ton. Foto: Sami Rahkonen
Just den här aftonen var dock mer stjärnspäckad än någonsin tidigare. Jesper Hugosson, allsångsledare för andra sommaren i rad, hade nämligen gästande ”Lindesbergs Stjärnor” med sig, en musik- och teatergrupp som består av vuxna funktionshindrade.
Gruppen gjorde så sent som i februari i år ett framträdande med uppsättningen: ”En ovanlig dag i Lindesberg”. Läs tidigare artikel här
Det var dock inte bara artisterna som fick sin tid i rampljuset. Kvällen avslutades nämligen med en möhippa på plats – för Sabina, som här ses ta rollen som allsångsledare och soloartist.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Anwar Ghoubari från Wemake är initiativtagare till Hillstreets språkcafé. Foto: Jennie Einarsson
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans framtid. Förslaget som ligger till beslut är att lägga ned skolan helt från och med hösten 2026.
– Eftersom vi har tagit beslutet en gång, så tror jag inte att det blir någon skillnad, men jag kan ju inte säga det med säkerhet så klart, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.
Lindesberg rasar i årets småföretagarindex
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i ...
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Fotomontage Lindesberg: Ungefär så här vill de placera vindkraftverken. Bilden är tagen från Kyrkberget i Lindesberg. Placeringen är likt den Cloudberry själva har i sitt samrådsmaterial.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
EM-guld till Ingrid Nilsson
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon å...