De tre resterande tomterna på Mejerigatan/Siggebohyttevägen har blivit sålda till ett Stockholmsföretag som nu kommer att bygga helt nya bostäder på marken. Sammanlagt har man köpt loss 6600 kvm och man räknar med att kunna bygga en eller flera fastigheter som tillsammans kan erbjuda omkring 20 nya hyreslägenheter.
Kommunens exploateringsbolag ser mycket positivt på försäljningen av tomterna. Inte enbart för att man lyckades sälja samtliga tre till en och samma köpare. Försäljningen innebär också startskottet för byggnationen av nya bostäder i Lindesberg från en aktör som ser möjligheterna och vågar satsa på den lokala bostadsmarknaden.
Björn Carlson berättar att man redan skrivit under markanvisningsavtalet med företaget Vanilla Venture AB och att de nu förväntas inkomma med bygglovshandlingarna inom kort.
-Sedan kommer projekteringen igång och först då vet vi med säkerhet hur många lägenheter det blir aktuellt med, säger Björn Carlson på Linde Exploatering AB.
Han tillägger också att det talats om ett 20-tal hyresrätter, men det kan eventuellt bli aktuellt med fler.
Man räknar med att alla handlingarna ska vara klara under våren, då kommer företaget även gå ut med annonsering angående deras planer.
Relaterade länkar:
Vanilla Venture AB
www.atvidabergs.com
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.