De tre resterande tomterna på Mejerigatan/Siggebohyttevägen har blivit sålda till ett Stockholmsföretag som nu kommer att bygga helt nya bostäder på marken. Sammanlagt har man köpt loss 6600 kvm och man räknar med att kunna bygga en eller flera fastigheter som tillsammans kan erbjuda omkring 20 nya hyreslägenheter.
Kommunens exploateringsbolag ser mycket positivt på försäljningen av tomterna. Inte enbart för att man lyckades sälja samtliga tre till en och samma köpare. Försäljningen innebär också startskottet för byggnationen av nya bostäder i Lindesberg från en aktör som ser möjligheterna och vågar satsa på den lokala bostadsmarknaden.
Björn Carlson berättar att man redan skrivit under markanvisningsavtalet med företaget Vanilla Venture AB och att de nu förväntas inkomma med bygglovshandlingarna inom kort.
-Sedan kommer projekteringen igång och först då vet vi med säkerhet hur många lägenheter det blir aktuellt med, säger Björn Carlson på Linde Exploatering AB.
Han tillägger också att det talats om ett 20-tal hyresrätter, men det kan eventuellt bli aktuellt med fler.
Man räknar med att alla handlingarna ska vara klara under våren, då kommer företaget även gå ut med annonsering angående deras planer.
Relaterade länkar:
Vanilla Venture AB
www.atvidabergs.com
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.