En maskerad ficktjuv och två ganska brutala fall av misshandel. Polisen fick en hel del att göra den gångna helgen. Dessutom omhändertogs en man på Lindehov efter att denne med full kraft sparkat en ordningsvakt i bröstet.
Händelsen på ”hovet” rubriceras som våld mot tjänsteman. Det var vid 22-tiden på kvällen dramat tog sin början då en tillsynes medvetslös kvinna upptäcktes på dansgolvet.
Varför hon låg livlös på golvet vet inte polisen i nuläget. Två ordningsvakter kallades in och hjälpte kvinnan ut i friska luften. Men kvinnans pojkvän uppskattade inte detta ett dugg.
– Väl ute på gräsmattan började han cirkulera runt ordningsvakterna som för stunden tog hand om kvinnan och försökte ”få liv” i henne. Utan förvarning gjorde mannen en attack mot en av ordningsvakterna och sparkade honom mycket hårt i bröstet, säger Anders Nohlgren.
Mannen omhändertogs och slogs i handbojor i väntan på en polispatrull. Han fördes sedan till Örebro för tillnyktring och förhör. Kvinnans tillstånd är okänt.
– Vi vet bara att en ambulans kallades till platsen, uppger Nohlgren.
En ambulans kallades även till Kungsgatan tidigt på söndagsdygnet. Kort efter midnatt påträffade nämligen polisen en blodig ung man på gatan.
När patrullen pratat en stund med mannen framgick det att han utsatts för en misshandel.
– Dessvärre kunde han inte säga vem eller vilka som slagit ner honom, kommenterar närpolisen.
Samma natt blev ytterligare en man misshandlad i centrum, på Kristinavägen.
– Tre gärningsmän jagade och fick tag på offret, en ung man, vid Flugparken. Där fick mannen flera slag och sparkar mot kroppen och huvudet. En av de misstänkta är känd av oss sedan tidigare, säger Anders Nohlgren.
Den misshandlade fick inga allvarliga skador.
Under helgen rapporterades även en ficktjuvs framfart. Det var på Kristinavägen, vid brandstationen, som en man föll offer för den – enligt polisen – mycket kvicka tjuv.
-Han var maskerad med huva, så den drabbade kunde inte ge oss något signalement. Dessutom gick det hela mycket snabbt då tjuven sprang iväg med hans plånbok, berättar Nohlgren.
I plånboken fanns förutom en mindre summa pengar, id-handlingar, körkort, bankkort med mera.
Tidigare i år inträffade en liknande händelse på samma plats.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.