Under onsdagskvällen och kort in på torsdagsdygnet, har polisen vid två tillfällen larmats ut till två olika adresser där större bråk har förekommit.
Klockan 21.30 skickades en patrull till Vedevåg där ett bråk mellan två familjer, alternativt grupperingar, skall ha förekommit i en bostad. När patrullen kommer till platsen upplevs situationen som mycket rörig.
– Det är väldigt mycket folk på platsen och vi har inte någon klar bild av vad som har hänt, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i Bergslagen.
Två personer fördes till sjukhus för omplåstring. Dessa skall ha fått lindriga skador, uppger polisen. I nuläget har man inte lyckats identifiera någon misstänkt gärningsman.
– Patrullen har kontrollerat sex eller sju personer på adressen, men vi har inte någon misstänkt just nu.
Några timmar senare fick polisen ett nytt larm om ett pågående bråk. Denna gång från en adress på Hagabergsområdet i Lindesberg.
– Patrullen larmades ut klockan 00.27 till Hagaberg där en misshandel skall ha skett i samband med en fest som har spårat ur. Även här är stämningen allmänt stökig och på grund av att de som befinner sig där är kraftigt påverkade av alkohol, så får vi inte ut särskilt mycket om vad som egentligen har hänt, säger Christina Hallin.
En person uppges ha fått lindriga skador.
– Det är en man i 20-årsåldern som har fått en tand utslagen. Han behövde dock ej uppsöka sjukhus, men blev omhändertagen på grund av kraftig berusning.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.