Under onsdagskvällen och kort in på torsdagsdygnet, har polisen vid två tillfällen larmats ut till två olika adresser där större bråk har förekommit.
Klockan 21.30 skickades en patrull till Vedevåg där ett bråk mellan två familjer, alternativt grupperingar, skall ha förekommit i en bostad. När patrullen kommer till platsen upplevs situationen som mycket rörig.
– Det är väldigt mycket folk på platsen och vi har inte någon klar bild av vad som har hänt, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i Bergslagen.
Två personer fördes till sjukhus för omplåstring. Dessa skall ha fått lindriga skador, uppger polisen. I nuläget har man inte lyckats identifiera någon misstänkt gärningsman.
– Patrullen har kontrollerat sex eller sju personer på adressen, men vi har inte någon misstänkt just nu.
Några timmar senare fick polisen ett nytt larm om ett pågående bråk. Denna gång från en adress på Hagabergsområdet i Lindesberg.
– Patrullen larmades ut klockan 00.27 till Hagaberg där en misshandel skall ha skett i samband med en fest som har spårat ur. Även här är stämningen allmänt stökig och på grund av att de som befinner sig där är kraftigt påverkade av alkohol, så får vi inte ut särskilt mycket om vad som egentligen har hänt, säger Christina Hallin.
En person uppges ha fått lindriga skador.
– Det är en man i 20-årsåldern som har fått en tand utslagen. Han behövde dock ej uppsöka sjukhus, men blev omhändertagen på grund av kraftig berusning.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.