Pizzeria Milano har varit förskonade av den nya brottstypen av den enkla anledningen att man använder ”fel” sorts kebab ur de kriminellas perspektiv. -Fläskkarré skärs enklast med en ordinär kniv och en kebabmaskin är inget vi använder oss av, säger George på Milano. Men andra pizzerior i Lindesberg har inte haft lika mycket tur. Arbetsredskap för åtskilliga tusentals kronor stjäls vid inbrotten som misstänks vara beställningsjobb.
Igår kunde vi berätta att Kebabhuset på Kristinavägen återigen haft påhälsning i sina lokaler. Precis som tidigare har tjuvarna varit ute efter de exklusiva arbetsredskap som används i dagens pizzerior – kebabknivar och salladsmaskiner. Värdet på dessa redskap är mycket högt, allt mellan 15 000 – 40 000. Detta har gjort att beställningsjobb blivit en ny brottsvåg som drabbat pizzerior hårt i våra trakter. Såväl polis som pizzeriaägare vi talat med är ganska övertygade om att fenomenet nu kommit till Lindesberg.
Tidigare har flera liknande stölder inträffat, både i Lindesberg och i närliggande orter. Oftast sker dessa stölder på ren beställning av andra restaurangägare, detta är vardagsmat i Stockholm och förorterna till huvudstaden. –Man frågar bara några killar om de kan fixa en kebabkniv, så får man den inom någon dag till ett bra pris. Det sker hela tiden i t ex Stockholm. Jag är helt säker på att det är ett sådant beställningsjobb som drabbat flera pizzerior i Lindesberg, och nu senast Kebabhuset, säger en pizzeriaägare vi talat med.
Att någon lokal restaurangägare ligger bakom beställningen tror polisen inte i nuläget. – Troligtvis är det folk utifrån som kommer hit och begår dessa brott, säger Bengt Eriksson, närpolisen i Lindesberg.
För cirka en månad sedan hade Restaurang 2000 i Linde tjuvar på besök. Bytet: en kebabmaskin, en skärmaskin samt en TV. Värde: 76 000 kr. Fall efter fall kan räknas upp.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i tre steg höja friskvårdsbidraget för kommunens anställda. Målsättningen är att på tre år kunna höja bidraget från dagens 1200 kronor till 2000 kronor per år.
– Vi ser en satsning på kommunens personals hälsa som en prioritet, säger man i ett pressmeddelande.
Som en del av Guldsmedshytte SK:s jubileumsfirande bjuds det på dansanta toner! På scenen i Lindeskolans aula lördagen den 25 oktober står det klassiska svenska dansbandet Sten & Stanley, som utlovar en oförglömlig kväll fylld med musik och minnen. Nu har fyra av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till evenemanget – genom att svara rätt på vår tävlingsfråga.
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.
Polisen har kommit fram till att den hotbild som tidigare skapat oro på Lindbackaskolan i Lindesberg, inte var annat än rent ofog.
– Det bedöms som oseriöst utan bäring, understryker polisens presstalesperson, Sophia Jiglind.