Pizzeria Milano har varit förskonade av den nya brottstypen av den enkla anledningen att man använder ”fel” sorts kebab ur de kriminellas perspektiv. -Fläskkarré skärs enklast med en ordinär kniv och en kebabmaskin är inget vi använder oss av, säger George på Milano. Men andra pizzerior i Lindesberg har inte haft lika mycket tur. Arbetsredskap för åtskilliga tusentals kronor stjäls vid inbrotten som misstänks vara beställningsjobb.
Igår kunde vi berätta att Kebabhuset på Kristinavägen återigen haft påhälsning i sina lokaler. Precis som tidigare har tjuvarna varit ute efter de exklusiva arbetsredskap som används i dagens pizzerior – kebabknivar och salladsmaskiner. Värdet på dessa redskap är mycket högt, allt mellan 15 000 – 40 000. Detta har gjort att beställningsjobb blivit en ny brottsvåg som drabbat pizzerior hårt i våra trakter. Såväl polis som pizzeriaägare vi talat med är ganska övertygade om att fenomenet nu kommit till Lindesberg.
Tidigare har flera liknande stölder inträffat, både i Lindesberg och i närliggande orter. Oftast sker dessa stölder på ren beställning av andra restaurangägare, detta är vardagsmat i Stockholm och förorterna till huvudstaden. –Man frågar bara några killar om de kan fixa en kebabkniv, så får man den inom någon dag till ett bra pris. Det sker hela tiden i t ex Stockholm. Jag är helt säker på att det är ett sådant beställningsjobb som drabbat flera pizzerior i Lindesberg, och nu senast Kebabhuset, säger en pizzeriaägare vi talat med.
Att någon lokal restaurangägare ligger bakom beställningen tror polisen inte i nuläget. – Troligtvis är det folk utifrån som kommer hit och begår dessa brott, säger Bengt Eriksson, närpolisen i Lindesberg.
För cirka en månad sedan hade Restaurang 2000 i Linde tjuvar på besök. Bytet: en kebabmaskin, en skärmaskin samt en TV. Värde: 76 000 kr. Fall efter fall kan räknas upp.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.