Pizzeria Milano har varit förskonade av den nya brottstypen av den enkla anledningen att man använder ”fel” sorts kebab ur de kriminellas perspektiv. -Fläskkarré skärs enklast med en ordinär kniv och en kebabmaskin är inget vi använder oss av, säger George på Milano. Men andra pizzerior i Lindesberg har inte haft lika mycket tur. Arbetsredskap för åtskilliga tusentals kronor stjäls vid inbrotten som misstänks vara beställningsjobb.
Igår kunde vi berätta att Kebabhuset på Kristinavägen återigen haft påhälsning i sina lokaler. Precis som tidigare har tjuvarna varit ute efter de exklusiva arbetsredskap som används i dagens pizzerior – kebabknivar och salladsmaskiner. Värdet på dessa redskap är mycket högt, allt mellan 15 000 – 40 000. Detta har gjort att beställningsjobb blivit en ny brottsvåg som drabbat pizzerior hårt i våra trakter. Såväl polis som pizzeriaägare vi talat med är ganska övertygade om att fenomenet nu kommit till Lindesberg.
Tidigare har flera liknande stölder inträffat, både i Lindesberg och i närliggande orter. Oftast sker dessa stölder på ren beställning av andra restaurangägare, detta är vardagsmat i Stockholm och förorterna till huvudstaden. –Man frågar bara några killar om de kan fixa en kebabkniv, så får man den inom någon dag till ett bra pris. Det sker hela tiden i t ex Stockholm. Jag är helt säker på att det är ett sådant beställningsjobb som drabbat flera pizzerior i Lindesberg, och nu senast Kebabhuset, säger en pizzeriaägare vi talat med.
Att någon lokal restaurangägare ligger bakom beställningen tror polisen inte i nuläget. – Troligtvis är det folk utifrån som kommer hit och begår dessa brott, säger Bengt Eriksson, närpolisen i Lindesberg.
För cirka en månad sedan hade Restaurang 2000 i Linde tjuvar på besök. Bytet: en kebabmaskin, en skärmaskin samt en TV. Värde: 76 000 kr. Fall efter fall kan räknas upp.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.