Polisen har under helgen fått in flera anmälningar från olika delar av länet där den gemensamma nämnaren är stöld från gamla. Allt tyder på att en liga på minst två personer specialiserat sig på att lura gamla människor och stulit pengar och värdesaker från dem. I Lindesberg inträffade händelsen under lördagen. En 82-årig kvinna hade just kommit hem efter ett besök i affären då en ung kvinna i 25-årsåldern möter henne strax utanför hennes bostad. 25-åringen går genast fram och envisas med att visa en duk för kvinnan som genast förklarar att hon inte är intresserad av att köpa något. Den unga kvinnan är då snabb att förklara att hon bara vill visa duken för henne och säger att den ska ingå i en utställning på torget den 7 december.
Envisheten från 25-åringen fortsätter då den gamla kvinnan går in i trappuppgången. När hon går in i sin lägenhet låter hon dörren stå öppen en kort stund då hon bär in sina kassar i lägenheten. När hon sedan vänder tillbaka för att stänga dörren ser hon att den unga kvinnan följt med henne in i bostaden och börjat veckla ut en stor duk som hon nu visar upp. Efter en kort stund lämnar hon kvinnan med orden: ”välkommen till utställningen den 7 december”.
Den gamla damen upptäcker snart att 500 kronor stulits ur en plånbok som legat framme samt guldsmycken för ca 2800 kronor. Troligtvis har en andra person passat på att leta efter värdesaker då den första kvinnan uppehållit lägenhetsinnehavaren, förklarar polisen. Den unga kvinna som tagit kontakt med den drabbade är som tidigare nämnt i 25-årsåldern och har ett utländskt utseende. För den drabbade har hon uppget sig vara av spanskt ursprung. Då flera liknande händelser skett under samma dygn på olika platser i länet tyder allt på att stölderna kommer att fortsätta om inte dessa personer kan gripas snarast.
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.