Polisen har under helgen fått in flera anmälningar från olika delar av länet där den gemensamma nämnaren är stöld från gamla. Allt tyder på att en liga på minst två personer specialiserat sig på att lura gamla människor och stulit pengar och värdesaker från dem. I Lindesberg inträffade händelsen under lördagen. En 82-årig kvinna hade just kommit hem efter ett besök i affären då en ung kvinna i 25-årsåldern möter henne strax utanför hennes bostad. 25-åringen går genast fram och envisas med att visa en duk för kvinnan som genast förklarar att hon inte är intresserad av att köpa något. Den unga kvinnan är då snabb att förklara att hon bara vill visa duken för henne och säger att den ska ingå i en utställning på torget den 7 december.
Envisheten från 25-åringen fortsätter då den gamla kvinnan går in i trappuppgången. När hon går in i sin lägenhet låter hon dörren stå öppen en kort stund då hon bär in sina kassar i lägenheten. När hon sedan vänder tillbaka för att stänga dörren ser hon att den unga kvinnan följt med henne in i bostaden och börjat veckla ut en stor duk som hon nu visar upp. Efter en kort stund lämnar hon kvinnan med orden: ”välkommen till utställningen den 7 december”.
Den gamla damen upptäcker snart att 500 kronor stulits ur en plånbok som legat framme samt guldsmycken för ca 2800 kronor. Troligtvis har en andra person passat på att leta efter värdesaker då den första kvinnan uppehållit lägenhetsinnehavaren, förklarar polisen. Den unga kvinna som tagit kontakt med den drabbade är som tidigare nämnt i 25-årsåldern och har ett utländskt utseende. För den drabbade har hon uppget sig vara av spanskt ursprung. Då flera liknande händelser skett under samma dygn på olika platser i länet tyder allt på att stölderna kommer att fortsätta om inte dessa personer kan gripas snarast.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.