Polisen har under helgen fått in flera anmälningar från olika delar av länet där den gemensamma nämnaren är stöld från gamla. Allt tyder på att en liga på minst två personer specialiserat sig på att lura gamla människor och stulit pengar och värdesaker från dem. I Lindesberg inträffade händelsen under lördagen. En 82-årig kvinna hade just kommit hem efter ett besök i affären då en ung kvinna i 25-årsåldern möter henne strax utanför hennes bostad. 25-åringen går genast fram och envisas med att visa en duk för kvinnan som genast förklarar att hon inte är intresserad av att köpa något. Den unga kvinnan är då snabb att förklara att hon bara vill visa duken för henne och säger att den ska ingå i en utställning på torget den 7 december.
Envisheten från 25-åringen fortsätter då den gamla kvinnan går in i trappuppgången. När hon går in i sin lägenhet låter hon dörren stå öppen en kort stund då hon bär in sina kassar i lägenheten. När hon sedan vänder tillbaka för att stänga dörren ser hon att den unga kvinnan följt med henne in i bostaden och börjat veckla ut en stor duk som hon nu visar upp. Efter en kort stund lämnar hon kvinnan med orden: ”välkommen till utställningen den 7 december”.
Den gamla damen upptäcker snart att 500 kronor stulits ur en plånbok som legat framme samt guldsmycken för ca 2800 kronor. Troligtvis har en andra person passat på att leta efter värdesaker då den första kvinnan uppehållit lägenhetsinnehavaren, förklarar polisen. Den unga kvinna som tagit kontakt med den drabbade är som tidigare nämnt i 25-årsåldern och har ett utländskt utseende. För den drabbade har hon uppget sig vara av spanskt ursprung. Då flera liknande händelser skett under samma dygn på olika platser i länet tyder allt på att stölderna kommer att fortsätta om inte dessa personer kan gripas snarast.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Den 12 maj avsattes socialnämnden av kommunfullmäktige, efter att de inte beviljats ansvarsfrihet på grund av bristerna i ekonomin. Nu har kommunens politiska partier lämnat in sina nomineringar inför valet av en ny socialnämnd, där Tom Persson (SD) föreslås bli ordförande efter Jari Mehtäläinen.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu ifrågasätts återigen persontrafiken på godsstråket genom Bergslagen, med hänvisning till låg resandestatistik. Men siffrorna speglar inte bristande behov – de speglar bristande utbud. Det är svårt att välja tåget om det bara går några få avgångar per dag, vid tider som inte fungerar för studier eller arbete. Statistiken bygger på förutsättningar där människor knappt får en ärlig chans att välja tåget.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.