I sommar kommer Trafikverket byta ut växlarna vid Lindesbergs bangård. Under växelbytet kommer all tågtrafik upphöra under fem dagar i juli och ersättas med bussar.
Med start måndag 27 juni (v.26) påbörjar Trafikverket ett ganska omfattande arbete på Lindesbergs bangård. Två större ingrepp skall göras under byggtiden, som sträcker sig mellan vecka 26 till vecka 30. Det mest primära är bytet av växlarna i Lindesberg. Enligt Trafikverkets byggledare, Roger Blom, har det blivit hög tid att byta ut dem på grund av slitage. Men arbetet innefattar även ett större dräneringsarbete av bangården. Trafikverket kommer här att koppla dräneringen till det kommunala dagvattennätet. Detta innebär att man kommer att behöva gräva upp i hörnet av busstationen, alldeles intill stationshuset och järnvägstunneln. Enligt uppgift kommer detta inte innebära några direkta störningar för busstrafiken.
Beträffande tågtrafiken får man naturligtvis räkna med inställda tåg under en kortare tid. Dock har arbetet planerats in för att störa så lite som möjligt för flitiga resenärer, det vill säga att man gör insatsen under semestern.
I samband med dräneringsarbetet kommer schaktmassor fraktas bort till två olika platser i centrum: intill återvinningsstationen på Banvägen och lite längre bort på Banvägen i närheten av Libos kontor. Mycket av detta arbete kommer att göras nattetid och därför får närboende räkna med lite mer oväsen än normalt för en sommarnatt i centrala Lindesberg.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.