I sommar kommer Trafikverket byta ut växlarna vid Lindesbergs bangård. Under växelbytet kommer all tågtrafik upphöra under fem dagar i juli och ersättas med bussar.
Med start måndag 27 juni (v.26) påbörjar Trafikverket ett ganska omfattande arbete på Lindesbergs bangård. Två större ingrepp skall göras under byggtiden, som sträcker sig mellan vecka 26 till vecka 30. Det mest primära är bytet av växlarna i Lindesberg. Enligt Trafikverkets byggledare, Roger Blom, har det blivit hög tid att byta ut dem på grund av slitage. Men arbetet innefattar även ett större dräneringsarbete av bangården. Trafikverket kommer här att koppla dräneringen till det kommunala dagvattennätet. Detta innebär att man kommer att behöva gräva upp i hörnet av busstationen, alldeles intill stationshuset och järnvägstunneln. Enligt uppgift kommer detta inte innebära några direkta störningar för busstrafiken.
Beträffande tågtrafiken får man naturligtvis räkna med inställda tåg under en kortare tid. Dock har arbetet planerats in för att störa så lite som möjligt för flitiga resenärer, det vill säga att man gör insatsen under semestern.
I samband med dräneringsarbetet kommer schaktmassor fraktas bort till två olika platser i centrum: intill återvinningsstationen på Banvägen och lite längre bort på Banvägen i närheten av Libos kontor. Mycket av detta arbete kommer att göras nattetid och därför får närboende räkna med lite mer oväsen än normalt för en sommarnatt i centrala Lindesberg.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.