PRESSMEDDELANDE: Årets helikopterbesiktning av elnätet var planerad att genomföras i månadsskiftet mars-april, men en förkylning och det rådande coronaläget gjorde att flygningen fick skjutas fram. Nu gör Linde energi ett nytt försök. Med start måndag 27 april besiktigas elnätet med hjälp av helikopter, som flyger över stora delar av Lindesbergs kommun samt Närkes Kil med omnejd – ibland på låg höjd.
– Att helikopterbesiktningen fick skjutas fram några veckor blev faktiskt ganska bra timing. Vi har haft störningsproblem på grund av ett par ordentliga blåsväder i inledningen av april, med många träd som fallit på ledningarna. Nu får vi möjlighet att på ett ännu bättre sätt skaffa oss en överblick av elnätet, kunna upptäcka potentiella trädpåfall och därmed enklare kunna utvärdera och prioritera våra insatser, säger Ola Andersson, enhetschef Anläggning på Linde energi.
– Vi har redan idag en hög leveranssäkerhet och våra kunder drabbas i genomsnitt väldigt sällan av strömavbrott. Detta är resultatet av att vi ständigt arbetar med att förbättra kvaliteten i vårt elnät. Att besiktiga elnätet är en del i vårt pågående förbättringsarbete, som bidrar till att vi kan säkra trygga elleveranser till våra kunder, fyller Joakim Johansson, affärsområdeschef El på Linde energi, i.
Besiktningen med helikopter sker under vecka 18, med start måndagen den 27 april. Linde energis ledningsnät sträcker sig över stora delar av Lindesbergs kommun samt Närkes Kil med omnejd.
– Helikoptern flyger stundtals på väldigt låg höjd och kommer att röna viss uppmärksamhet. Särskilt hästar och andra djur kan lätt bli rädda av det smattrande ljudet. Därför hoppas vi att informationen om det nya datumet för årets helikopterbesiktning når ut till djurägarna så att de kan vidta eventuella åtgärder, avslutar Ola Andersson.
Linde energi besiktigar regelbundet elnätet med drönare, men kompletterar varje år med helikopterbesiktning i syfte att även kunna upptäcka potentiella trädpåfall och andra risker i mer svårtillgängliga områden.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.