PRESSMEDDELANDE: Årets helikopterbesiktning av elnätet var planerad att genomföras i månadsskiftet mars-april, men en förkylning och det rådande coronaläget gjorde att flygningen fick skjutas fram. Nu gör Linde energi ett nytt försök. Med start måndag 27 april besiktigas elnätet med hjälp av helikopter, som flyger över stora delar av Lindesbergs kommun samt Närkes Kil med omnejd – ibland på låg höjd.
– Att helikopterbesiktningen fick skjutas fram några veckor blev faktiskt ganska bra timing. Vi har haft störningsproblem på grund av ett par ordentliga blåsväder i inledningen av april, med många träd som fallit på ledningarna. Nu får vi möjlighet att på ett ännu bättre sätt skaffa oss en överblick av elnätet, kunna upptäcka potentiella trädpåfall och därmed enklare kunna utvärdera och prioritera våra insatser, säger Ola Andersson, enhetschef Anläggning på Linde energi.
– Vi har redan idag en hög leveranssäkerhet och våra kunder drabbas i genomsnitt väldigt sällan av strömavbrott. Detta är resultatet av att vi ständigt arbetar med att förbättra kvaliteten i vårt elnät. Att besiktiga elnätet är en del i vårt pågående förbättringsarbete, som bidrar till att vi kan säkra trygga elleveranser till våra kunder, fyller Joakim Johansson, affärsområdeschef El på Linde energi, i.
Besiktningen med helikopter sker under vecka 18, med start måndagen den 27 april. Linde energis ledningsnät sträcker sig över stora delar av Lindesbergs kommun samt Närkes Kil med omnejd.
– Helikoptern flyger stundtals på väldigt låg höjd och kommer att röna viss uppmärksamhet. Särskilt hästar och andra djur kan lätt bli rädda av det smattrande ljudet. Därför hoppas vi att informationen om det nya datumet för årets helikopterbesiktning når ut till djurägarna så att de kan vidta eventuella åtgärder, avslutar Ola Andersson.
Linde energi besiktigar regelbundet elnätet med drönare, men kompletterar varje år med helikopterbesiktning i syfte att även kunna upptäcka potentiella trädpåfall och andra risker i mer svårtillgängliga områden.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.