Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.

Det bjöds på skratt och festlig stämning när Fornaboda och Örebros gemensamma travgala hölls på Örebrotravets stora publikläktare under lördagskvällen. För Kerstin Hell blev det istället en moderstolthet som tog över när hon fick mottaga priset som Årets Tränare tillsammans med dottern Anna Hell.

I början av Fornabodasäsongen, i mitten av maj, så var Kerstin med om en hemsk olycka under ett travlopp som gjort att tränaren har haft svårt att vara i stallet. Dottern Anna Hell Pettersson klev då in som stallets hjälpreda och har varit med att få stallet till sitt bästa resultat någonsin. Fem segrar och 686 462 insprungna kronor, detta samtidigt som Anna själv har åkt runt i Mellansverige för att köra juniorlopp.

– Det är klart att man är en stolt mamma, mestadels för att hon är så pass skärpt och målmedveten. Det är inget gnäll när hon jobbar i stallet och inte heller att hon är seg på morgonen. Bara hon få mat så är hon nöjd, skrattar Kerstin Hell som är nöjd över att ha fått en samarbetssäsong med dottern.

Anna Hell Pettersson blev prisad till Årets Junior. Foto: Moha Karlsson

– Det har varit jätteroligt att ha en säsong med Anna i stallet. Sedan har det väl mestadels varit att Anna jobbar medan jag beskådar och kommer med tips. Hon lever sin dröm på ett bra sätt och även om det har blivit att hon har fått åka på en liten räkmacka för att vi har så pass många hästar, så stannar hon aldrig upp utan kliver på och jobbar till sig framgångarna.

Både mamma och dotter fick gästa lördagskvällens galascen vid flera tillfällen. Främst för att hämta pris för stallets inlånade travare, Excellenzen. En häst som främst var till för att Anna skulle ha en häst under sitt första kuskår med varmblod.

– Vi har lånat Excellenzen under säsongen som en häst till Anna så hon har en häst till juniorloppen. Han är en jättesnäll läromästare som till och med jag kan köra trots mitt tillstånd. Dessvärre för Anna så har han gått riktigt bra för oss i år och har haft lite för många startpoäng, då blev det att starta på V75 istället där han har kämpat på bra mot tuff konkurrens, säger Kerstin.

Excellenzen, tränad av Kerstin Hell, blev Årets Äldre under lördagskvällen. Foto: Moha Karlsson

Även om Anna inte fått köra den inlånade valacken till alla juniorloppen, så har den 16-åriga kusken haft stora framgångar på travbanan. Under karriärens första tävlingssäsong bakom varmblod så blev det sex segrar, vilket gör Anna till landets nästsegerrikaste juniorkusk.

– Jag är bara tacksam över att jag har fått köra så fina hästar till juniorloppen. Ändå är det segrarna med Excellenzen som känns bäst. Det är min favorithäst i stallet och att få ta två segrar med honom, varav min första seger, kändes väldigt speciellt, säger Anna.

Excellenzen tilldelades kvällens största pris, Årets Häst. Foto: Moha Karlsson

Trots familjeframgångarna som var under 2024 så väntar nya äventyr för Anna. Den 14:e april kommer Anna att gå från Fornabodakusk till att bli hästskötare hos Claes Sjöström på Solvalla. En chans till ett drömjobb som Anna inte tackar nej till i första taget.

– Det känns såklart nervöst att flytta hemifrån men ändå spännande. Jag har känt Claes sedan barnsben och har alltid velat jobba hos honom, så det är klart att man tar chansen när man får den. Det ska bli kul, säger Anna Hell under galakvällen.

Fornabodas vinnare under lördagens travgala:
Årets 3-åring:
Kozmo Simoni (Tränare: Jimmi Ehlers)
Nominerade: Bazoo Can (Kai Pakola) & Messi Westwood (Jimmi Ehlers)

Årets 4-åring: Cheyenne Face (Tränare: Jonas Bergdahl)
Nominerade: Eagle Käbb (Håkan Falk), JS Kenjan (Kerstin Hell) & Xanthis Irwin (Johan Söderberg)

Årets Äldre: Excellenzen (Tränare: Kerstin Hell)
Nominerade: Amazing Nag (Leif Eklund) & Babsans Bankir (Niclas Westberg)

Årets Kusk: Kenneth Gorski
Nominerade: Anna Hell Pettersson & Isabella Jansson Wiklund

Årets Tränare: Kerstin Hell
Nominerade: Jimmi Ehlers & Jonas Bergdahl

Årets Kallblod: Bazoo Can (Kai Pakola)
Nominerade: Pirriboj (Anna Nordlund) & Tallmons Wiking (Jonas Bergdahl)

Årets Sto: Amazing Nag (Tränare: Leif Eklund)
Årets Häst:
Excellenzen (Tränare: Kerstin Hell)
Årets Ponnykusk Kat. B: Isabella Jansson Wiklund
Årets Juniorkusk: Anna Hell Pettersson

Publicerad 3 mars 2025 klockan 17:07

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.

15 maj 2026 klockan 19:24 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar s...

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) och kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

13 maj 2026 klockan 12:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Håkan Risberg, Region Örebro län

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.

13 maj 2026 klockan 11:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Så skall 20 år runt Lindessjön firas
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd ...
11 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
11 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad ...
11 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Willhelm Sundman. Foto: Liberalerna

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.

11 maj 2026 klockan 09:52 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.

10 maj 2026 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På ...

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av ...

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande...

Martin Almgren, Jesper Hugosson, Niklas Dahlgren, Andreas Wård och Nicklas Jansson utgör Rock N Roll Experience. Foto: Camilla Lagerman

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.

7 maj 2026 klockan 18:02 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avfö...

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen trä...

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket ...

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – ...

24Livs i Vedevåg är drabbade av stöldvåg. Foto: Jennie Einarsson

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.

4 maj 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
1 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt...
1 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Till minne: Greger Nilsson
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
1 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-01

2026-04-30

2026-04-29

2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-25

2026-04-25

2026-04-24

2026-04-24

2026-04-23

2026-04-23

2026-05-15 19:28