Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.

Det bjöds på skratt och festlig stämning när Fornaboda och Örebros gemensamma travgala hölls på Örebrotravets stora publikläktare under lördagskvällen. För Kerstin Hell blev det istället en moderstolthet som tog över när hon fick mottaga priset som Årets Tränare tillsammans med dottern Anna Hell.

I början av Fornabodasäsongen, i mitten av maj, så var Kerstin med om en hemsk olycka under ett travlopp som gjort att tränaren har haft svårt att vara i stallet. Dottern Anna Hell Pettersson klev då in som stallets hjälpreda och har varit med att få stallet till sitt bästa resultat någonsin. Fem segrar och 686 462 insprungna kronor, detta samtidigt som Anna själv har åkt runt i Mellansverige för att köra juniorlopp.

– Det är klart att man är en stolt mamma, mestadels för att hon är så pass skärpt och målmedveten. Det är inget gnäll när hon jobbar i stallet och inte heller att hon är seg på morgonen. Bara hon få mat så är hon nöjd, skrattar Kerstin Hell som är nöjd över att ha fått en samarbetssäsong med dottern.

Anna Hell Pettersson blev prisad till Årets Junior. Foto: Moha Karlsson

– Det har varit jätteroligt att ha en säsong med Anna i stallet. Sedan har det väl mestadels varit att Anna jobbar medan jag beskådar och kommer med tips. Hon lever sin dröm på ett bra sätt och även om det har blivit att hon har fått åka på en liten räkmacka för att vi har så pass många hästar, så stannar hon aldrig upp utan kliver på och jobbar till sig framgångarna.

Både mamma och dotter fick gästa lördagskvällens galascen vid flera tillfällen. Främst för att hämta pris för stallets inlånade travare, Excellenzen. En häst som främst var till för att Anna skulle ha en häst under sitt första kuskår med varmblod.

– Vi har lånat Excellenzen under säsongen som en häst till Anna så hon har en häst till juniorloppen. Han är en jättesnäll läromästare som till och med jag kan köra trots mitt tillstånd. Dessvärre för Anna så har han gått riktigt bra för oss i år och har haft lite för många startpoäng, då blev det att starta på V75 istället där han har kämpat på bra mot tuff konkurrens, säger Kerstin.

Excellenzen, tränad av Kerstin Hell, blev Årets Äldre under lördagskvällen. Foto: Moha Karlsson

Även om Anna inte fått köra den inlånade valacken till alla juniorloppen, så har den 16-åriga kusken haft stora framgångar på travbanan. Under karriärens första tävlingssäsong bakom varmblod så blev det sex segrar, vilket gör Anna till landets nästsegerrikaste juniorkusk.

– Jag är bara tacksam över att jag har fått köra så fina hästar till juniorloppen. Ändå är det segrarna med Excellenzen som känns bäst. Det är min favorithäst i stallet och att få ta två segrar med honom, varav min första seger, kändes väldigt speciellt, säger Anna.

Excellenzen tilldelades kvällens största pris, Årets Häst. Foto: Moha Karlsson

Trots familjeframgångarna som var under 2024 så väntar nya äventyr för Anna. Den 14:e april kommer Anna att gå från Fornabodakusk till att bli hästskötare hos Claes Sjöström på Solvalla. En chans till ett drömjobb som Anna inte tackar nej till i första taget.

– Det känns såklart nervöst att flytta hemifrån men ändå spännande. Jag har känt Claes sedan barnsben och har alltid velat jobba hos honom, så det är klart att man tar chansen när man får den. Det ska bli kul, säger Anna Hell under galakvällen.

Fornabodas vinnare under lördagens travgala:
Årets 3-åring:
Kozmo Simoni (Tränare: Jimmi Ehlers)
Nominerade: Bazoo Can (Kai Pakola) & Messi Westwood (Jimmi Ehlers)

Årets 4-åring: Cheyenne Face (Tränare: Jonas Bergdahl)
Nominerade: Eagle Käbb (Håkan Falk), JS Kenjan (Kerstin Hell) & Xanthis Irwin (Johan Söderberg)

Årets Äldre: Excellenzen (Tränare: Kerstin Hell)
Nominerade: Amazing Nag (Leif Eklund) & Babsans Bankir (Niclas Westberg)

Årets Kusk: Kenneth Gorski
Nominerade: Anna Hell Pettersson & Isabella Jansson Wiklund

Årets Tränare: Kerstin Hell
Nominerade: Jimmi Ehlers & Jonas Bergdahl

Årets Kallblod: Bazoo Can (Kai Pakola)
Nominerade: Pirriboj (Anna Nordlund) & Tallmons Wiking (Jonas Bergdahl)

Årets Sto: Amazing Nag (Tränare: Leif Eklund)
Årets Häst:
Excellenzen (Tränare: Kerstin Hell)
Årets Ponnykusk Kat. B: Isabella Jansson Wiklund
Årets Juniorkusk: Anna Hell Pettersson

Publicerad 3 mars 2025 klockan 17:07

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.

23 november 2025 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons



Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en ...

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.

21 november 2025 klockan 12:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kommundirektör Henrik Arenvang med hedersgästens biljett. Foto: Camilla Lagerman

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 november 2025 klockan 18:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan ...
20 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll ...
20 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i ...
20 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.

19 november 2025 klockan 16:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.

18 november 2025 klockan 16:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under...

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det ...

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs ...

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvä...

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ...

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya ...

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ...

Matilda Persson från Nya Snickerifabriken och Elin Olofsson från Gåvoboden är redo att samla in julklappar till utsatta barnfamiljer. Foto: Gåvoboden

De samlar in julklappar till barnen: “Vi vill göra julen lite lättare för barnfamiljer”

Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.

14 november 2025 klockan 15:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton...
14 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung ...
14 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ö...
13 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-13

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-11

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-09

2025-11-08

2025-11-08

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-24 09:09