Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.

Det bjöds på skratt och festlig stämning när Fornaboda och Örebros gemensamma travgala hölls på Örebrotravets stora publikläktare under lördagskvällen. För Kerstin Hell blev det istället en moderstolthet som tog över när hon fick mottaga priset som Årets Tränare tillsammans med dottern Anna Hell.

I början av Fornabodasäsongen, i mitten av maj, så var Kerstin med om en hemsk olycka under ett travlopp som gjort att tränaren har haft svårt att vara i stallet. Dottern Anna Hell Pettersson klev då in som stallets hjälpreda och har varit med att få stallet till sitt bästa resultat någonsin. Fem segrar och 686 462 insprungna kronor, detta samtidigt som Anna själv har åkt runt i Mellansverige för att köra juniorlopp.

– Det är klart att man är en stolt mamma, mestadels för att hon är så pass skärpt och målmedveten. Det är inget gnäll när hon jobbar i stallet och inte heller att hon är seg på morgonen. Bara hon få mat så är hon nöjd, skrattar Kerstin Hell som är nöjd över att ha fått en samarbetssäsong med dottern.

Anna Hell Pettersson blev prisad till Årets Junior. Foto: Moha Karlsson

– Det har varit jätteroligt att ha en säsong med Anna i stallet. Sedan har det väl mestadels varit att Anna jobbar medan jag beskådar och kommer med tips. Hon lever sin dröm på ett bra sätt och även om det har blivit att hon har fått åka på en liten räkmacka för att vi har så pass många hästar, så stannar hon aldrig upp utan kliver på och jobbar till sig framgångarna.

Både mamma och dotter fick gästa lördagskvällens galascen vid flera tillfällen. Främst för att hämta pris för stallets inlånade travare, Excellenzen. En häst som främst var till för att Anna skulle ha en häst under sitt första kuskår med varmblod.

– Vi har lånat Excellenzen under säsongen som en häst till Anna så hon har en häst till juniorloppen. Han är en jättesnäll läromästare som till och med jag kan köra trots mitt tillstånd. Dessvärre för Anna så har han gått riktigt bra för oss i år och har haft lite för många startpoäng, då blev det att starta på V75 istället där han har kämpat på bra mot tuff konkurrens, säger Kerstin.

Excellenzen, tränad av Kerstin Hell, blev Årets Äldre under lördagskvällen. Foto: Moha Karlsson

Även om Anna inte fått köra den inlånade valacken till alla juniorloppen, så har den 16-åriga kusken haft stora framgångar på travbanan. Under karriärens första tävlingssäsong bakom varmblod så blev det sex segrar, vilket gör Anna till landets nästsegerrikaste juniorkusk.

– Jag är bara tacksam över att jag har fått köra så fina hästar till juniorloppen. Ändå är det segrarna med Excellenzen som känns bäst. Det är min favorithäst i stallet och att få ta två segrar med honom, varav min första seger, kändes väldigt speciellt, säger Anna.

Excellenzen tilldelades kvällens största pris, Årets Häst. Foto: Moha Karlsson

Trots familjeframgångarna som var under 2024 så väntar nya äventyr för Anna. Den 14:e april kommer Anna att gå från Fornabodakusk till att bli hästskötare hos Claes Sjöström på Solvalla. En chans till ett drömjobb som Anna inte tackar nej till i första taget.

– Det känns såklart nervöst att flytta hemifrån men ändå spännande. Jag har känt Claes sedan barnsben och har alltid velat jobba hos honom, så det är klart att man tar chansen när man får den. Det ska bli kul, säger Anna Hell under galakvällen.

Fornabodas vinnare under lördagens travgala:
Årets 3-åring:
Kozmo Simoni (Tränare: Jimmi Ehlers)
Nominerade: Bazoo Can (Kai Pakola) & Messi Westwood (Jimmi Ehlers)

Årets 4-åring: Cheyenne Face (Tränare: Jonas Bergdahl)
Nominerade: Eagle Käbb (Håkan Falk), JS Kenjan (Kerstin Hell) & Xanthis Irwin (Johan Söderberg)

Årets Äldre: Excellenzen (Tränare: Kerstin Hell)
Nominerade: Amazing Nag (Leif Eklund) & Babsans Bankir (Niclas Westberg)

Årets Kusk: Kenneth Gorski
Nominerade: Anna Hell Pettersson & Isabella Jansson Wiklund

Årets Tränare: Kerstin Hell
Nominerade: Jimmi Ehlers & Jonas Bergdahl

Årets Kallblod: Bazoo Can (Kai Pakola)
Nominerade: Pirriboj (Anna Nordlund) & Tallmons Wiking (Jonas Bergdahl)

Årets Sto: Amazing Nag (Tränare: Leif Eklund)
Årets Häst:
Excellenzen (Tränare: Kerstin Hell)
Årets Ponnykusk Kat. B: Isabella Jansson Wiklund
Årets Juniorkusk: Anna Hell Pettersson

Publicerad 3 mars 2025 klockan 17:07

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Privat

Harry överlevde dubbla strokes – nu väntar drömresan till USA: ”Bra saker händer inte oss”

När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.

24 juli 2026 klockan 11:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i ...

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. ...

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den ...

Foto: Lindesbergs kommun

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.

22 juli 2026 klockan 12:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.

22 juli 2026 klockan 09:58 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vä...
21 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
20 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid ...
20 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Henrik Ohlén och sonen Kevin är stora Truckmeetentusiaster. Foto: Privat

Far och son fixar truckerfest

Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

17 juli 2026 klockan 14:06 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Surt sa räven…

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.

17 juli 2026 klockan 21:10 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll

Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten...

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ...

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergå...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland ...

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra ...

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där ...

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.

2 juli 2026 klockan 12:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det ...
2 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna påg...
1 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. ...
1 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-30

2026-06-30

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-26

2026-06-26

2026-06-25

2026-06-25

2026-06-24

2026-06-24

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-23

2026-07-24 23:36