På fredag arrangeras en stor fest på Loppholmarna som en extra krydda till Lindemarken. Bakom arrangemanget står en rad företagare, som alla dragit sitt strå till stacken i form av sponsorbidrag. En av festsamordnarna är Per Fritzell, som tillsammans med flera lokala artister kommer att stå för underhållningen.-Initiativet till detta kommer från Fastighetsbyrån, där Linn Sander föreslog att vi borde passa på att ordna något festligt i samband med marknaden, berättar Fritzell.
Sedan en tid tillbaka pågår bildandet av en grupp som skall verka för ett levande Lindesberg. Ännu är denna konstellation inofficiell, men består i grova drag av representanter från näringslivet och kommunen. Det är ur denna grupp som festen på Loppholmarna är sprungen.
Mångsysslaren Per Fritzell är en av de som arbetat för att få till den stora Loppholmsfesten. Som kanal i kultur- och nöjessfären har han samlat en skara lokala artister som nu skall ge järnet ute på holmarna.
-Vi repade igår och hade fantastiskt roligt. Det kommer att bli ett lite spexigare uppträdande mellan varven, men naturligtvis blir det också helt vanlig livemusik om man säger så, berättar han.
På scenen kommer artisterna Björn Eremo, Christoffer Sjögren, Jesper Hugosson, Martin Almgren och Per Fritzell göra sitt yttersta för att folket inte skall lämna ”ön” med slokande mungipor.
Fest för barnen också
Festen drar igång redan klockan 15:00 på eftermiddagen och riktar sig då mer till barnfamiljer.
-Ja, barnen ska ha kul mellan klockan 15-19. Sedan kör vi igång kvällsunderhållningen som riktar sig mer till en vuxen publik med öl- och vinservering samt grillad mat, säger Per Fritzell.
Festen pågår fram till midnatt och det är fri entré hela dagen och kvällen.
Loppholmsbravaderna har gjorts möjlig tack vare ett friskt stöd från näringslivet.
-Det är företagens förtjänst att det här gick att få till, understryker Fritzell.
Sponsorer är Bergslagens Sparbank, Egeryds Fastigheter, Fastighetsbyrån, Hemköp, ICA Supermarket, Linde Energi, Lindesotarn och Meritor.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.