På fredag arrangeras en stor fest på Loppholmarna som en extra krydda till Lindemarken. Bakom arrangemanget står en rad företagare, som alla dragit sitt strå till stacken i form av sponsorbidrag. En av festsamordnarna är Per Fritzell, som tillsammans med flera lokala artister kommer att stå för underhållningen.-Initiativet till detta kommer från Fastighetsbyrån, där Linn Sander föreslog att vi borde passa på att ordna något festligt i samband med marknaden, berättar Fritzell.
Sedan en tid tillbaka pågår bildandet av en grupp som skall verka för ett levande Lindesberg. Ännu är denna konstellation inofficiell, men består i grova drag av representanter från näringslivet och kommunen. Det är ur denna grupp som festen på Loppholmarna är sprungen.
Mångsysslaren Per Fritzell är en av de som arbetat för att få till den stora Loppholmsfesten. Som kanal i kultur- och nöjessfären har han samlat en skara lokala artister som nu skall ge järnet ute på holmarna.
-Vi repade igår och hade fantastiskt roligt. Det kommer att bli ett lite spexigare uppträdande mellan varven, men naturligtvis blir det också helt vanlig livemusik om man säger så, berättar han.
På scenen kommer artisterna Björn Eremo, Christoffer Sjögren, Jesper Hugosson, Martin Almgren och Per Fritzell göra sitt yttersta för att folket inte skall lämna ”ön” med slokande mungipor.
Fest för barnen också
Festen drar igång redan klockan 15:00 på eftermiddagen och riktar sig då mer till barnfamiljer.
-Ja, barnen ska ha kul mellan klockan 15-19. Sedan kör vi igång kvällsunderhållningen som riktar sig mer till en vuxen publik med öl- och vinservering samt grillad mat, säger Per Fritzell.
Festen pågår fram till midnatt och det är fri entré hela dagen och kvällen.
Loppholmsbravaderna har gjorts möjlig tack vare ett friskt stöd från näringslivet.
-Det är företagens förtjänst att det här gick att få till, understryker Fritzell.
Sponsorer är Bergslagens Sparbank, Egeryds Fastigheter, Fastighetsbyrån, Hemköp, ICA Supermarket, Linde Energi, Lindesotarn och Meritor.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.