På fredag arrangeras en stor fest på Loppholmarna som en extra krydda till Lindemarken. Bakom arrangemanget står en rad företagare, som alla dragit sitt strå till stacken i form av sponsorbidrag. En av festsamordnarna är Per Fritzell, som tillsammans med flera lokala artister kommer att stå för underhållningen.-Initiativet till detta kommer från Fastighetsbyrån, där Linn Sander föreslog att vi borde passa på att ordna något festligt i samband med marknaden, berättar Fritzell.
Sedan en tid tillbaka pågår bildandet av en grupp som skall verka för ett levande Lindesberg. Ännu är denna konstellation inofficiell, men består i grova drag av representanter från näringslivet och kommunen. Det är ur denna grupp som festen på Loppholmarna är sprungen.
Mångsysslaren Per Fritzell är en av de som arbetat för att få till den stora Loppholmsfesten. Som kanal i kultur- och nöjessfären har han samlat en skara lokala artister som nu skall ge järnet ute på holmarna.
-Vi repade igår och hade fantastiskt roligt. Det kommer att bli ett lite spexigare uppträdande mellan varven, men naturligtvis blir det också helt vanlig livemusik om man säger så, berättar han.
På scenen kommer artisterna Björn Eremo, Christoffer Sjögren, Jesper Hugosson, Martin Almgren och Per Fritzell göra sitt yttersta för att folket inte skall lämna ”ön” med slokande mungipor.
Fest för barnen också
Festen drar igång redan klockan 15:00 på eftermiddagen och riktar sig då mer till barnfamiljer.
-Ja, barnen ska ha kul mellan klockan 15-19. Sedan kör vi igång kvällsunderhållningen som riktar sig mer till en vuxen publik med öl- och vinservering samt grillad mat, säger Per Fritzell.
Festen pågår fram till midnatt och det är fri entré hela dagen och kvällen.
Loppholmsbravaderna har gjorts möjlig tack vare ett friskt stöd från näringslivet.
-Det är företagens förtjänst att det här gick att få till, understryker Fritzell.
Sponsorer är Bergslagens Sparbank, Egeryds Fastigheter, Fastighetsbyrån, Hemköp, ICA Supermarket, Linde Energi, Lindesotarn och Meritor.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.