På fredag arrangeras en stor fest på Loppholmarna som en extra krydda till Lindemarken. Bakom arrangemanget står en rad företagare, som alla dragit sitt strå till stacken i form av sponsorbidrag. En av festsamordnarna är Per Fritzell, som tillsammans med flera lokala artister kommer att stå för underhållningen.-Initiativet till detta kommer från Fastighetsbyrån, där Linn Sander föreslog att vi borde passa på att ordna något festligt i samband med marknaden, berättar Fritzell.
Sedan en tid tillbaka pågår bildandet av en grupp som skall verka för ett levande Lindesberg. Ännu är denna konstellation inofficiell, men består i grova drag av representanter från näringslivet och kommunen. Det är ur denna grupp som festen på Loppholmarna är sprungen.
Mångsysslaren Per Fritzell är en av de som arbetat för att få till den stora Loppholmsfesten. Som kanal i kultur- och nöjessfären har han samlat en skara lokala artister som nu skall ge järnet ute på holmarna.
-Vi repade igår och hade fantastiskt roligt. Det kommer att bli ett lite spexigare uppträdande mellan varven, men naturligtvis blir det också helt vanlig livemusik om man säger så, berättar han.
På scenen kommer artisterna Björn Eremo, Christoffer Sjögren, Jesper Hugosson, Martin Almgren och Per Fritzell göra sitt yttersta för att folket inte skall lämna ”ön” med slokande mungipor.
Fest för barnen också
Festen drar igång redan klockan 15:00 på eftermiddagen och riktar sig då mer till barnfamiljer.
-Ja, barnen ska ha kul mellan klockan 15-19. Sedan kör vi igång kvällsunderhållningen som riktar sig mer till en vuxen publik med öl- och vinservering samt grillad mat, säger Per Fritzell.
Festen pågår fram till midnatt och det är fri entré hela dagen och kvällen.
Loppholmsbravaderna har gjorts möjlig tack vare ett friskt stöd från näringslivet.
-Det är företagens förtjänst att det här gick att få till, understryker Fritzell.
Sponsorer är Bergslagens Sparbank, Egeryds Fastigheter, Fastighetsbyrån, Hemköp, ICA Supermarket, Linde Energi, Lindesotarn och Meritor.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.