På fredag arrangeras en stor fest på Loppholmarna som en extra krydda till Lindemarken. Bakom arrangemanget står en rad företagare, som alla dragit sitt strå till stacken i form av sponsorbidrag. En av festsamordnarna är Per Fritzell, som tillsammans med flera lokala artister kommer att stå för underhållningen.-Initiativet till detta kommer från Fastighetsbyrån, där Linn Sander föreslog att vi borde passa på att ordna något festligt i samband med marknaden, berättar Fritzell.
Sedan en tid tillbaka pågår bildandet av en grupp som skall verka för ett levande Lindesberg. Ännu är denna konstellation inofficiell, men består i grova drag av representanter från näringslivet och kommunen. Det är ur denna grupp som festen på Loppholmarna är sprungen.
Mångsysslaren Per Fritzell är en av de som arbetat för att få till den stora Loppholmsfesten. Som kanal i kultur- och nöjessfären har han samlat en skara lokala artister som nu skall ge järnet ute på holmarna.
-Vi repade igår och hade fantastiskt roligt. Det kommer att bli ett lite spexigare uppträdande mellan varven, men naturligtvis blir det också helt vanlig livemusik om man säger så, berättar han.
På scenen kommer artisterna Björn Eremo, Christoffer Sjögren, Jesper Hugosson, Martin Almgren och Per Fritzell göra sitt yttersta för att folket inte skall lämna ”ön” med slokande mungipor.
Fest för barnen också
Festen drar igång redan klockan 15:00 på eftermiddagen och riktar sig då mer till barnfamiljer.
-Ja, barnen ska ha kul mellan klockan 15-19. Sedan kör vi igång kvällsunderhållningen som riktar sig mer till en vuxen publik med öl- och vinservering samt grillad mat, säger Per Fritzell.
Festen pågår fram till midnatt och det är fri entré hela dagen och kvällen.
Loppholmsbravaderna har gjorts möjlig tack vare ett friskt stöd från näringslivet.
-Det är företagens förtjänst att det här gick att få till, understryker Fritzell.
Sponsorer är Bergslagens Sparbank, Egeryds Fastigheter, Fastighetsbyrån, Hemköp, ICA Supermarket, Linde Energi, Lindesotarn och Meritor.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.