Arkivbild: Hasse Persson

Stor förlust i Halmstad

Det var två lag på varsin ände av tabellen som drabbade samman under lördagseftermiddagen. Tabellettan Hylte Halmstad gjorde däremot processen kortvarig mot gästade Linde Volley och kunde, trots motstånd i det andra setet, gå undan med tre raka set.

Inför säsongens tionde match var det en tuff bortamatch som väntade för Linde Volley där Elitseriens tabelletta Hylte Halmstad stod som motståndare, ett lag som ännu inte förlorat ett enda set under säsongen och innehar således den maximala poängen i toppen medan Lindelaget står helt motsatt utan seger och tabellpoäng.

”Är man med i matchen kan man matchen vinna” är dock ett gammalt ordspråk inom sportvärlden, något som innebär att det självklart alltid finns chans för seger.

När matchen väl tog sin början var det däremot hemmalaget som inledde starkast, trots en inledande blockering från Ida Larsson som tidigt skrev poängen till 1-1 så kunde Hylte Halmstad gå undan med de uppkommande poängen.

Försök gjordes för att förhindra att hemmalaget skulle gå undan där Ida Larsson fick med sig en servepoäng medan Tinna Rut och Martina Konecna kunde spela in varsin poäng i anfall.

Tabellettan var dock för starka i det första setet, trots dubbla time-outer från Linde Volley så var det ren utklassning som inledde matchen där Hylte Halmstad segrade det första setet med bred marginal.

Det var däremot i det andra setet som Linde Volley spelade sig till en inledande fördel, med två inledande blockeringar av Sofia Larsson kunde Lindelaget ta emot ledningen med 1-2.

Ledningen höll sig där man med hjälp av misslyckade anfall från hemmalaget och ett lyckat anfall från Tinna Rut kunde spela sig till 2-4, kvitteringen till 4-4 kom snabbt men Linde Volley lyckades på nytt spela sig uppåt.

Med nya lyckade anfall från Martina Konecna, Tinna Rut och Ida Larsson så lyckades man hålla ledningen till 6-7, därefter kom kvitteringen från Hylte Halmstad som dessutom på nytt kunde gå undan med poängen.

Linde Volley försökte på nytt att bjuda upp till kamp där 12-8 snabbt blev 14-12 med hjälp av Ida Larsson som kunde spela till sig två nya poäng i samband med att hemmalaget misslyckats med sina anfall.

Hemmalaget var däremot snabbt tillbaka och gick åter undan med poängen där man, trots två nya time-outer från Linde Volley, var snabbast till 25 poäng.

Det avslutande setet blev en repris av det första där Hylte Halmstad direkt kunde spela sig till ledningen för att därefter vara ostoppbara, Linde Volley fick svårt att ta ifatt men gjorde sig trots detta på några försök.
Zeinab Kamara visade upp sina servearmar och kunde under hemmalagets försök i en utklassning spela in två raka servepoäng, trots detta slutade setet till hemmalagets fördel.

Resultat Hylte Halmstad-Linde Volley
Slutresultat: 3-0 (25-13, 25-16, 25-11)
Publik: –

Poänggörare: Ida Larsson (8), Tinna Rut (7), Martina Konecna (6), Sofia Larsson (2), Zeinab Kamara (2), Moa Renström (1), Alice Uddgren (1), Mariana Baddini (1)

Läget i tabellen: Efter tio avklarade matcher placeras Linde Volley sist i tabellen utan några inspelade tabellpoäng, tio matcher återstår varav två spelas innan årsskiftet vilket ännu ger chansen till totalt 30 poäng att spela om.
Hylte Halmstad innehar ännu placeringen i toppen med det maximala poängantalet på 30 poäng medan det nästkommande motståndarlaget för Linde Volley (Örebro) placeras placeringen där under med 24 poäng.

Nästa match: Lördag 12:e december vs Örebro med matchstart kl. 15.00

Publicerad 5 december 2020 klockan 16:31

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.

19 maj 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.

19 maj 2025 klockan 13:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Reflektion över fru Klockars uttalanden

REPLIK: Tack Monika för att du så tydligt i din insändare i din insändare talar om hur du ser på din roll som vice ...

Öppet brev till Lindesbergs kommun: ”Var ligger MILJÖEFFEKTEN???”

INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Gr...

Räddningstjänsten släcker seglivad majbrasa

Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Systemfelen i Lindesberg kvarstår – oavsett politisk turbulens

INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.

17 maj 2025 klockan 10:58 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

extra

Får jag ta med hunden? En hundguide för Lindesberg


FotoFredag: Fåglar högt & lågt

I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.

16 maj 2025 klockan 14:55 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Vill utrota HPV-relaterad cancer – men för få vaccinerar sig
I en satsning för att utrota livmoderhalscancer finns ett vaccinationserbjudande till kvinnor födda 1994–1999, där gratis vaccinering mot HPV ...
15 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sanningen bakom!
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda ...
15 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Efter fjolårets fullträff – nu samlas MTB-cyklisterna i trollskogen igen
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över ...
14 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jari Mehtäläinen ordförande i socialnämnden. Foto: Camilla Lagerman/Fredrik Norman

Två dygn av politiskt kaos – detta har hänt

Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.

13 maj 2025 klockan 17:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mikael Kihlberg blir ny VD för FALAB/LIBO. Foto: Camilla Lagerman

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”

I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.

13 maj 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

bildspel Bränna däck under kontrollerade former blev en omedelbar succé: ”Jättekul”

I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs fö...

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé

Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.

11 maj 2025 klockan 18:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala ...

Ansvar måste utkrävas – Socialnämnden bör inte beviljas ansvarsfrihet

INSÄNDARE/DEBATT: Den 12 maj ska kommunfullmäktige fatta beslut om ansvarsfrihet f...

bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2025 i bilder

Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora gr...

Vårfesten vädersäkras med 300 kvadratmeter stort tält

Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar ...

FotoFredag: Kindla

Sedan förra helgen har jag varit hemma och sjuk, så kameran har fått vila mer än vanligt - men jag hann med att besöka ett av Örebro lä...

Lokal Vindbruksplan i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs Översiktsplan framgår att man ser positivt på utbyggnad av vindkraftverk i kommunen...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Tomas, Lillemor och Pär-Ove, vi behöver svar – inte era känslor

REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.

9 maj 2025 klockan 09:34 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Nyhet på Vårmönstringen blir en riktig rökare: ”De modiga kommer till oss”
På lördag 10 maj är det dags för 2025 års upplaga av den omåttligt populära folkfesten Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals ...
8 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Moderaternas svar till Storåupproret: ”Besviken och oroad”
INSÄNDARE/DEBATT: Jag börjar med att säga att jag blir både besviken och oroad. Besviken blir jag eftersom jag har haft stort förtroende för ert...
8 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

extra

Trapetstak - ett mångsidigt och hållbart val för ditt byggprojekt


Man död i svåra olyckan på R50
Den allvarliga trafikolyckan, strax utanför Lindesberg, fick dödlig utgång. Detta bekräftades av polisen tidigt på torsdagen.
8 maj 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-07

2025-05-07

2025-05-07

2025-05-07

2025-05-06

2025-05-05

2025-05-05

2025-05-05

2025-05-02

2025-05-02

2025-05-02

2025-05-01

2025-04-30

2025-04-30

2025-05-20 05:46