Det var två lag på varsin ände av tabellen som drabbade samman under lördagseftermiddagen. Tabellettan Hylte Halmstad gjorde däremot processen kortvarig mot gästade Linde Volley och kunde, trots motstånd i det andra setet, gå undan med tre raka set.
Inför säsongens tionde match var det en tuff bortamatch som väntade för Linde Volley där Elitseriens tabelletta Hylte Halmstad stod som motståndare, ett lag som ännu inte förlorat ett enda set under säsongen och innehar således den maximala poängen i toppen medan Lindelaget står helt motsatt utan seger och tabellpoäng.
”Är man med i matchen kan man matchen vinna” är dock ett gammalt ordspråk inom sportvärlden, något som innebär att det självklart alltid finns chans för seger.
När matchen väl tog sin början var det däremot hemmalaget som inledde starkast, trots en inledande blockering från Ida Larsson som tidigt skrev poängen till 1-1 så kunde Hylte Halmstad gå undan med de uppkommande poängen.
Försök gjordes för att förhindra att hemmalaget skulle gå undan där Ida Larsson fick med sig en servepoäng medan Tinna Rut och Martina Konecna kunde spela in varsin poäng i anfall.
Tabellettan var dock för starka i det första setet, trots dubbla time-outer från Linde Volley så var det ren utklassning som inledde matchen där Hylte Halmstad segrade det första setet med bred marginal.
Det var däremot i det andra setet som Linde Volley spelade sig till en inledande fördel, med två inledande blockeringar av Sofia Larsson kunde Lindelaget ta emot ledningen med 1-2.
Ledningen höll sig där man med hjälp av misslyckade anfall från hemmalaget och ett lyckat anfall från Tinna Rut kunde spela sig till 2-4, kvitteringen till 4-4 kom snabbt men Linde Volley lyckades på nytt spela sig uppåt.
Med nya lyckade anfall från Martina Konecna, Tinna Rut och Ida Larsson så lyckades man hålla ledningen till 6-7, därefter kom kvitteringen från Hylte Halmstad som dessutom på nytt kunde gå undan med poängen.
Linde Volley försökte på nytt att bjuda upp till kamp där 12-8 snabbt blev 14-12 med hjälp av Ida Larsson som kunde spela till sig två nya poäng i samband med att hemmalaget misslyckats med sina anfall.
Hemmalaget var däremot snabbt tillbaka och gick åter undan med poängen där man, trots två nya time-outer från Linde Volley, var snabbast till 25 poäng.
Det avslutande setet blev en repris av det första där Hylte Halmstad direkt kunde spela sig till ledningen för att därefter vara ostoppbara, Linde Volley fick svårt att ta ifatt men gjorde sig trots detta på några försök.
Zeinab Kamara visade upp sina servearmar och kunde under hemmalagets försök i en utklassning spela in två raka servepoäng, trots detta slutade setet till hemmalagets fördel.
Resultat Hylte Halmstad-Linde Volley
Slutresultat: 3-0 (25-13, 25-16, 25-11)
Publik: –
Poänggörare: Ida Larsson (8), Tinna Rut (7), Martina Konecna (6), Sofia Larsson (2), Zeinab Kamara (2), Moa Renström (1), Alice Uddgren (1), Mariana Baddini (1)
Läget i tabellen: Efter tio avklarade matcher placeras Linde Volley sist i tabellen utan några inspelade tabellpoäng, tio matcher återstår varav två spelas innan årsskiftet vilket ännu ger chansen till totalt 30 poäng att spela om.
Hylte Halmstad innehar ännu placeringen i toppen med det maximala poängantalet på 30 poäng medan det nästkommande motståndarlaget för Linde Volley (Örebro) placeras placeringen där under med 24 poäng.
Nästa match: Lördag 12:e december vs Örebro med matchstart kl. 15.00
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.