Nästa år firar Ervalla SK 90 år som idrottsförening. Detta tjuvfiras redan i mellandagarna när 28 futsallag, varav flera landslagsspelare, gästar Lindesberg Arena för vad som blir ”länets största futsalcup”. Lördagen den 28:e december kommer futsalmatcherna att avlösa varandra i arenan mellan klockan 10 till 21 för en lång men häftig dag innan nyårsafton.
– Det vankas publikfest kort och gott i mellandagarna, skriver Ervalla SK i ett pressmeddelande.
Under 2025 kommer Ervalla SK att fira 90 år som idrottsförening. I mellandagarna kommer man däremot att tjuvstarta sitt firande inför sitt jubileumsår genom att avsluta året med en futsalcup i Lindesberg.
– Det blir det elfte året som Ervalla SK anordnar en futsalcup. Efter tio år i Nora, samt några års uppehåll, kommer detta arrangemang som inledning på jubileumsåret 2025 att ske nu i idrottsvänliga Lindesberg, skriver Ervalla SK i ett pressmeddelande.
Arrangemanget blir det största i länet gällande antalet deltagande futsallag för seniorer under en och samma dag. Hela 28 lag kommer att stå redo på arenans dubbla spelplaner för att göra upp om både cupsegern och de 15 000 kronorna som ligger i prispotten. Även delar av den svenska futsaleliten kommer att vara på plats när matcherna drar igång i arenan vid 10-slaget.
– Klubbteamet Cup finns redan i länet utifrån handboll och innebandy och nu även i futsal. Spelplatsen sker i dubbla hallar i Lindesbergs arena och innefattar såväl herrlag som damlag samma tävlingsdag med gruppspel och slutspel. På damsidan kommer större delen av Sverigeeliten med bl.a. Södertälje FC med landslagsspelare i truppen och flera övriga föreningar som är med och slåss om SM-medaljer framåt våren. På herrsidan kommer de främsta länslagen med en fin blandning av många norrföreningar. Det vankas publikfest kort och gott i mellandagarna, skriver Ervalla SK i ett pressmeddelande.
Snabbinfo inför Klubbteamet Cup:
När och var: Lördagen 28:e december i Lindesberg Arena
Tid: Från klockan 10.00 till klockan 21.00
Pris: Heldagsentré
Vuxna: 75:-
Ungdom 13-17 år: 40:-
Fri entré för ungdomar under 12 år
Partners: Sparbanken Bergslagen & Klubbteamet Örebro
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.