Den lokala musikföreningen Musik Över Gränserna, M.Ö.G., arrangerar en stor livespelning i Flugparken i syfte att stötta insamlingen ”Renovera Flugparken”. Mellan klockan 16-22, under cruisingen på lördagen, kommer mängder av lokala och utsocknes artister bjuda på sig själva med förhoppning om att publiken skänker en krona eller två till parkändamålet.
Omkring tio band ställer sig till förfogande, de allra flesta med lokal anknytning. Musik Över Gränsernas ordförande, Daniel Lindmark, berättar att alla tillfrågade tyckte det var för en god sak och samtidigt ett skoj event att bli en del av.
-När jag tittade på insamlingslistan på LindeNytt och såg vilka som bidragit och med hur mycket, så tänkte jag att: Vad tusan, en tusenlapp borde vi väl kunna skramla ihop till om vi ordnar med en konsert, skrattar Daniel.
Även om konsertens huvudsyfte är att hjälpa insamlingen till Flugparken, så ser M.Ö.G. också detta som ett bra tillfälle för lokala band att få mer scenvana och synas och höras av invånarna.
-Med andra ord har vi alla något att vinna med det här, poängterar han.
Nedan finns några av de band som spelar in slantar för Flugparkens framtid.
BBPO
Submissions
Fejkad Orgasm
The Global
På Tårna
Insamlingen Renovera Flugparken
Dessa har lämnat bidrag:
200 kr: Kiin Törnvall
100 kr: Isa Jansson
100 kr: Calisa Nilsson
100 kr: Mayla Nilsson
150 kr: Jonas Brolin
500 kr: Marie Nilsson
500 kr: Torbjörn Nilsson
100 kr: Pär & Monica Nilsson
30 kr: Simon Nilsson
30 kr: Andreas Nilsson
100 kr: Marianne Porath
500 kr: Johan Eriksson
100 kr: Mats Kultorp
100 kr: ”Arbetslös”
100 kr: Bo Pettersson
133 kr: Robbin Andersson
1000 kr: Lindesbergs Bilskadecenter
25 kr: Carl Wessman
50 kr: Hugo Wessman
500 kr: Advokatfirman Masada AB
500 kr: Joacim Wessman
100 kr: Anders & Anna-Karin Svedjelid
100 kr: Jessica Phersson
200 kr: Brita Falck
250 kr: Thomas Axelsson
500 kr: Linde Bildelar AB
500 kr: Mattias Johansson (Hemköp)
500 kr: Fredrik Norman (LindeNytt)
700 kr: Mattias Eriksson (Euronics)
300 kr: Hans Falck
500 kr: LantbruksNet Sverige AB
1000 kr: Egeryds Service AB
1000 kr: Bergslagens Sparbank
Totalt just nu: 10 568 kr
Bankgironummer: 404-4723
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.