Den lokala musikföreningen Musik Över Gränserna, M.Ö.G., arrangerar en stor livespelning i Flugparken i syfte att stötta insamlingen ”Renovera Flugparken”. Mellan klockan 16-22, under cruisingen på lördagen, kommer mängder av lokala och utsocknes artister bjuda på sig själva med förhoppning om att publiken skänker en krona eller två till parkändamålet.
Omkring tio band ställer sig till förfogande, de allra flesta med lokal anknytning. Musik Över Gränsernas ordförande, Daniel Lindmark, berättar att alla tillfrågade tyckte det var för en god sak och samtidigt ett skoj event att bli en del av.
-När jag tittade på insamlingslistan på LindeNytt och såg vilka som bidragit och med hur mycket, så tänkte jag att: Vad tusan, en tusenlapp borde vi väl kunna skramla ihop till om vi ordnar med en konsert, skrattar Daniel.
Även om konsertens huvudsyfte är att hjälpa insamlingen till Flugparken, så ser M.Ö.G. också detta som ett bra tillfälle för lokala band att få mer scenvana och synas och höras av invånarna.
-Med andra ord har vi alla något att vinna med det här, poängterar han.
Nedan finns några av de band som spelar in slantar för Flugparkens framtid.
BBPO
Submissions
Fejkad Orgasm
The Global
På Tårna
Insamlingen Renovera Flugparken
Dessa har lämnat bidrag:
200 kr: Kiin Törnvall
100 kr: Isa Jansson
100 kr: Calisa Nilsson
100 kr: Mayla Nilsson
150 kr: Jonas Brolin
500 kr: Marie Nilsson
500 kr: Torbjörn Nilsson
100 kr: Pär & Monica Nilsson
30 kr: Simon Nilsson
30 kr: Andreas Nilsson
100 kr: Marianne Porath
500 kr: Johan Eriksson
100 kr: Mats Kultorp
100 kr: ”Arbetslös”
100 kr: Bo Pettersson
133 kr: Robbin Andersson
1000 kr: Lindesbergs Bilskadecenter
25 kr: Carl Wessman
50 kr: Hugo Wessman
500 kr: Advokatfirman Masada AB
500 kr: Joacim Wessman
100 kr: Anders & Anna-Karin Svedjelid
100 kr: Jessica Phersson
200 kr: Brita Falck
250 kr: Thomas Axelsson
500 kr: Linde Bildelar AB
500 kr: Mattias Johansson (Hemköp)
500 kr: Fredrik Norman (LindeNytt)
700 kr: Mattias Eriksson (Euronics)
300 kr: Hans Falck
500 kr: LantbruksNet Sverige AB
1000 kr: Egeryds Service AB
1000 kr: Bergslagens Sparbank
Totalt just nu: 10 568 kr
Bankgironummer: 404-4723
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.