Den lokala musikföreningen Musik Över Gränserna, M.Ö.G., arrangerar en stor livespelning i Flugparken i syfte att stötta insamlingen ”Renovera Flugparken”. Mellan klockan 16-22, under cruisingen på lördagen, kommer mängder av lokala och utsocknes artister bjuda på sig själva med förhoppning om att publiken skänker en krona eller två till parkändamålet.
Omkring tio band ställer sig till förfogande, de allra flesta med lokal anknytning. Musik Över Gränsernas ordförande, Daniel Lindmark, berättar att alla tillfrågade tyckte det var för en god sak och samtidigt ett skoj event att bli en del av.
-När jag tittade på insamlingslistan på LindeNytt och såg vilka som bidragit och med hur mycket, så tänkte jag att: Vad tusan, en tusenlapp borde vi väl kunna skramla ihop till om vi ordnar med en konsert, skrattar Daniel.
Även om konsertens huvudsyfte är att hjälpa insamlingen till Flugparken, så ser M.Ö.G. också detta som ett bra tillfälle för lokala band att få mer scenvana och synas och höras av invånarna.
-Med andra ord har vi alla något att vinna med det här, poängterar han.
Nedan finns några av de band som spelar in slantar för Flugparkens framtid.
BBPO
Submissions
Fejkad Orgasm
The Global
På Tårna
Insamlingen Renovera Flugparken
Dessa har lämnat bidrag:
200 kr: Kiin Törnvall
100 kr: Isa Jansson
100 kr: Calisa Nilsson
100 kr: Mayla Nilsson
150 kr: Jonas Brolin
500 kr: Marie Nilsson
500 kr: Torbjörn Nilsson
100 kr: Pär & Monica Nilsson
30 kr: Simon Nilsson
30 kr: Andreas Nilsson
100 kr: Marianne Porath
500 kr: Johan Eriksson
100 kr: Mats Kultorp
100 kr: ”Arbetslös”
100 kr: Bo Pettersson
133 kr: Robbin Andersson
1000 kr: Lindesbergs Bilskadecenter
25 kr: Carl Wessman
50 kr: Hugo Wessman
500 kr: Advokatfirman Masada AB
500 kr: Joacim Wessman
100 kr: Anders & Anna-Karin Svedjelid
100 kr: Jessica Phersson
200 kr: Brita Falck
250 kr: Thomas Axelsson
500 kr: Linde Bildelar AB
500 kr: Mattias Johansson (Hemköp)
500 kr: Fredrik Norman (LindeNytt)
700 kr: Mattias Eriksson (Euronics)
300 kr: Hans Falck
500 kr: LantbruksNet Sverige AB
1000 kr: Egeryds Service AB
1000 kr: Bergslagens Sparbank
Totalt just nu: 10 568 kr
Bankgironummer: 404-4723
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.