På lördag vankas den årliga gymnasiemässan i Lindesberg Arena där inte bara blivande gymnasieelever får möjlighet att klura ut vad de vill välja för program, utan också ger allmänheten en chans att få inblick i Lindeskolan.
Nu är det åter dags för Lindeskolans gymnasiemässa där man bland många olika montrar får knalla runt och bekanta sig med olika program och yrkesgrupper. Nytt för i år är att det under förmiddagen och runt lunchtid också lagts in särskilda informationspass om de olika programmen som ska ge en mer fördjupad information än vad man får vid programmets monter.
– Sedan några år tillbaka har vi haft den här mässan, och vi vill visa upp alla program och även andra verksamheter. Vi fyller både bollhall ett och två, så det blir en väldigt stor mässa. Vi intar hela huset där under några timmar, och det är även en del aktivitet utanför, berättar rektor Eva Boström och tillägger:
– Idrottscollege kommer också vara med och ha uppvisningar, Estetiska programmet står för musikunderhållning och Restaurang- och livsmedelsprogrammet kommer att ha en liten caféverksamhet.
Den här mässan engagerar såväl personal som elever, allt för att nå ut till de kommande gymnasieeleverna, även de utanför kommungränsen.
– Vi vänder oss inte bara till Lindesberg, utan har skickat ut en personlig inbjudan till alla elever i åk 8 och 9 i hela den norra länsdelen, säger Eva.
Men även om gymnasiemässan i första hand riktar sig till ungdomarna, så är många fler välkomna. Eva fortsätter:
– Det här är ett sätt att få visa upp hela skolan. Vi vill nå eleverna på högstadiet, men också visa upp skolan för allmänheten, alla är inbjudna. Vi hoppas att det blir välbesökt i år också!
Gymnasiemässan är på lördag, i Lindesberg Arena, mellan klockan 10-13.
Tider för de olika informationspassen går att hitta HÄR!
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.