På lördag vankas den årliga gymnasiemässan i Lindesberg Arena där inte bara blivande gymnasieelever får möjlighet att klura ut vad de vill välja för program, utan också ger allmänheten en chans att få inblick i Lindeskolan.
Nu är det åter dags för Lindeskolans gymnasiemässa där man bland många olika montrar får knalla runt och bekanta sig med olika program och yrkesgrupper. Nytt för i år är att det under förmiddagen och runt lunchtid också lagts in särskilda informationspass om de olika programmen som ska ge en mer fördjupad information än vad man får vid programmets monter.
– Sedan några år tillbaka har vi haft den här mässan, och vi vill visa upp alla program och även andra verksamheter. Vi fyller både bollhall ett och två, så det blir en väldigt stor mässa. Vi intar hela huset där under några timmar, och det är även en del aktivitet utanför, berättar rektor Eva Boström och tillägger:
– Idrottscollege kommer också vara med och ha uppvisningar, Estetiska programmet står för musikunderhållning och Restaurang- och livsmedelsprogrammet kommer att ha en liten caféverksamhet.
Den här mässan engagerar såväl personal som elever, allt för att nå ut till de kommande gymnasieeleverna, även de utanför kommungränsen.
– Vi vänder oss inte bara till Lindesberg, utan har skickat ut en personlig inbjudan till alla elever i åk 8 och 9 i hela den norra länsdelen, säger Eva.
Men även om gymnasiemässan i första hand riktar sig till ungdomarna, så är många fler välkomna. Eva fortsätter:
– Det här är ett sätt att få visa upp hela skolan. Vi vill nå eleverna på högstadiet, men också visa upp skolan för allmänheten, alla är inbjudna. Vi hoppas att det blir välbesökt i år också!
Gymnasiemässan är på lördag, i Lindesberg Arena, mellan klockan 10-13.
Tider för de olika informationspassen går att hitta HÄR!
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.