Nattens snöfall har inte inneburit några jätteproblem för trafiken i våra trakter, med undantag för Hällabacken som i vanlig ordning har ställt till det för den tyngre trafiken. Flera tradare blev stående där i natt. Nu riskerar dock ett väderomslag att förvärra läget på vägarna och på gator och torg.-Det skall tydligen bli regn under dagen och sedan frysa på igen, så vi räknar med att behöva gå ut med sand och grus under kvällen/natten, berättar Kenneth Persson som är arbetschef för gata/park på Bergslagens Kommunalteknik.
25 entreprenörer har arbetat sedan klockan 03:30 i natt med att ploga snö på samtliga orter i kommunen. Morgontimmarnas rapporter säger att snöfallet har varit extra kraftigt i norra kommundelen, där man har fått ungefär det dubbla mot Lindesberg. Snudd på två decimeter snö har uppmätts på en plats i Stråssatrakten. Men väderleksrapporten siar nu om något högre temperatur och regn för att sedan låta kvicksilvret falla igen. Risken är alltså väldigt stor för att det blir riktigt halt.
BKT kollar av väderleksrapporterna med jämna mellanrum och har konstaterat att man med största sannolikhet går ut med sand och grus till kvällen.
-Vi diskuterade läget alldeles nyss och beslutade att vänta lite med grus och sandning, för om vi går ut redan nu så kommer gruset bara att tryckas ner i modden. Då får man ingen verkan alls sedan när det fryser på. Därför väntar vi till senare idag, säger Kenneth Persson, BKT.
Enligt polisen är det bara i Hällabackarna som trafiken har stött på problem i sådan omfattning att assistans har krävts. Lotta Lindblad, vakthavande befäl vid Örebropolisen, uppger att den första långtradaren blev fast i backen redan vid halvtvåtiden i natt.
-Men enligt den senaste rapporten så skall vägen vara fri där igen. Det var tydligen en långtradare som glidit ner i diket också, men även den är bärgad så framkomligheten är som den skall vara, berättar Lindblad.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.