Nattens snöfall har inte inneburit några jätteproblem för trafiken i våra trakter, med undantag för Hällabacken som i vanlig ordning har ställt till det för den tyngre trafiken. Flera tradare blev stående där i natt. Nu riskerar dock ett väderomslag att förvärra läget på vägarna och på gator och torg.-Det skall tydligen bli regn under dagen och sedan frysa på igen, så vi räknar med att behöva gå ut med sand och grus under kvällen/natten, berättar Kenneth Persson som är arbetschef för gata/park på Bergslagens Kommunalteknik.
25 entreprenörer har arbetat sedan klockan 03:30 i natt med att ploga snö på samtliga orter i kommunen. Morgontimmarnas rapporter säger att snöfallet har varit extra kraftigt i norra kommundelen, där man har fått ungefär det dubbla mot Lindesberg. Snudd på två decimeter snö har uppmätts på en plats i Stråssatrakten. Men väderleksrapporten siar nu om något högre temperatur och regn för att sedan låta kvicksilvret falla igen. Risken är alltså väldigt stor för att det blir riktigt halt.
BKT kollar av väderleksrapporterna med jämna mellanrum och har konstaterat att man med största sannolikhet går ut med sand och grus till kvällen.
-Vi diskuterade läget alldeles nyss och beslutade att vänta lite med grus och sandning, för om vi går ut redan nu så kommer gruset bara att tryckas ner i modden. Då får man ingen verkan alls sedan när det fryser på. Därför väntar vi till senare idag, säger Kenneth Persson, BKT.
Enligt polisen är det bara i Hällabackarna som trafiken har stött på problem i sådan omfattning att assistans har krävts. Lotta Lindblad, vakthavande befäl vid Örebropolisen, uppger att den första långtradaren blev fast i backen redan vid halvtvåtiden i natt.
-Men enligt den senaste rapporten så skall vägen vara fri där igen. Det var tydligen en långtradare som glidit ner i diket också, men även den är bärgad så framkomligheten är som den skall vara, berättar Lindblad.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.