Matchen mot Latorp gav glada toner från hemmalaget som segrade med 2-0 på hemmaplan. Foto: Camilla Lagerman
Stor seger på hemmaplan: ”Vi gör säsongens bästa match”
Ett dåligt väder stoppar inte IFK Lindesberg. Mycket arbete har gjorts på Fritidsbyn för att hålla planen i ett spelbart skick och under torsdagen fick man ett fint kvitto på sitt jobb. När tabellens nedersta topplag Latorp gästade Fritidsbyn blev det nämligen storseger med fina 2-0.
– Jag känner mig stolt över att vi bedriver ett framåtlutat spel.
Matchschemat krymper för tabellfyran IFK Lindesberg som inför torsdagens match har nio matcher kvar av säsongen. Tabellens topplag Latorp och Östansjö står som närmaste motstånd, där det förstnämnda laget gästade Fritidsbyn redan under torsdagskvällen.
Trots förra veckans översvämning på Fritidsbyn så hade planarbetarna jobbat hårt för att få fram en spelbar gräsplan. Ett hårt arbete som gav ett uppskattat resultat. Under torsdagskvällen var planen nämligen fullt spelbar, vilket hemmalaget tackade för genom att köra över den tunga tabelltvåan med 2-0.
– Jag tycker att vi gör säsongens bästa match! Det är kul att se saker som vi metodiskt har arbetat med, har börjat att ge utfall i spelet. Vi har jättefina kombinationer och hittar bra ytor att bli farliga i åt rätt håll. Vi skapar oss mycket målchanser och är även bra i återerövringen där vi även är påkopplade i vårt försvarsspel under hela matchen. Jag känner mig stolt över att vi bedriver ett framåtlutat spel, säger lagets tränare Niklas Christensson.
Foto: Saga Lagerman
Under andra halvlek kom även klagomålen från bortalaget om planens spelkvalitet. Planen höll sig däremot i ett spelbart skick under torsdagskvällen, även om spelare från tabelltvåans trupp menade annat.
– Domaren ska ha en enorm eloge som inte lät sig påverkas av snacket om att planen inte var spelbar. Planen var bättre än många andra matcher från vårsäsongen, jag har dessutom spelat på sämre konstgräsplaner bara i år. Vi spelar i ”femman” av en anledning. Man kan inte räkna med naturgräsplaner som på Camp Nou.
Foto: Camilla Lagerman
Efter en händelserik match med en total överkörning på hemmaplan, så kan man känna en stor eufori i truppen. Med segern tjänade truppen in nya poäng som lägger IFK Lindesberg, en seger ifrån kamp om en plats i tabelltoppen.
– Vi firar ikväll, det är vi värda. Latorp är ett bra lag så det är skönt att vi gör en sådan bra prestation. Imorgon laddar vi om inför Östansjö.
Resultat IFK Lindesberg-Latorps IF
Slutresultat: 2-0 (1-0) Publik: 165 personer
Mål: 1-0 Ali Ismael Ilmi (25’)
2-0 Simon Langarap (57’)
Nästa match: Torsdagen 24:e augusti vs Östansjö IF på Fritidsbyn med avspark kl. 18.45
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den kreativa förskoleklassen på Löa Friskola är i final igen. Foto: Annette Alexandre
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.