Matchen mot Latorp gav glada toner från hemmalaget som segrade med 2-0 på hemmaplan. Foto: Camilla Lagerman
Stor seger på hemmaplan: ”Vi gör säsongens bästa match”
Ett dåligt väder stoppar inte IFK Lindesberg. Mycket arbete har gjorts på Fritidsbyn för att hålla planen i ett spelbart skick och under torsdagen fick man ett fint kvitto på sitt jobb. När tabellens nedersta topplag Latorp gästade Fritidsbyn blev det nämligen storseger med fina 2-0.
– Jag känner mig stolt över att vi bedriver ett framåtlutat spel.
Matchschemat krymper för tabellfyran IFK Lindesberg som inför torsdagens match har nio matcher kvar av säsongen. Tabellens topplag Latorp och Östansjö står som närmaste motstånd, där det förstnämnda laget gästade Fritidsbyn redan under torsdagskvällen.
Trots förra veckans översvämning på Fritidsbyn så hade planarbetarna jobbat hårt för att få fram en spelbar gräsplan. Ett hårt arbete som gav ett uppskattat resultat. Under torsdagskvällen var planen nämligen fullt spelbar, vilket hemmalaget tackade för genom att köra över den tunga tabelltvåan med 2-0.
– Jag tycker att vi gör säsongens bästa match! Det är kul att se saker som vi metodiskt har arbetat med, har börjat att ge utfall i spelet. Vi har jättefina kombinationer och hittar bra ytor att bli farliga i åt rätt håll. Vi skapar oss mycket målchanser och är även bra i återerövringen där vi även är påkopplade i vårt försvarsspel under hela matchen. Jag känner mig stolt över att vi bedriver ett framåtlutat spel, säger lagets tränare Niklas Christensson.
Foto: Saga Lagerman
Under andra halvlek kom även klagomålen från bortalaget om planens spelkvalitet. Planen höll sig däremot i ett spelbart skick under torsdagskvällen, även om spelare från tabelltvåans trupp menade annat.
– Domaren ska ha en enorm eloge som inte lät sig påverkas av snacket om att planen inte var spelbar. Planen var bättre än många andra matcher från vårsäsongen, jag har dessutom spelat på sämre konstgräsplaner bara i år. Vi spelar i ”femman” av en anledning. Man kan inte räkna med naturgräsplaner som på Camp Nou.
Foto: Camilla Lagerman
Efter en händelserik match med en total överkörning på hemmaplan, så kan man känna en stor eufori i truppen. Med segern tjänade truppen in nya poäng som lägger IFK Lindesberg, en seger ifrån kamp om en plats i tabelltoppen.
– Vi firar ikväll, det är vi värda. Latorp är ett bra lag så det är skönt att vi gör en sådan bra prestation. Imorgon laddar vi om inför Östansjö.
Resultat IFK Lindesberg-Latorps IF
Slutresultat: 2-0 (1-0) Publik: 165 personer
Mål: 1-0 Ali Ismael Ilmi (25’)
2-0 Simon Langarap (57’)
Nästa match: Torsdagen 24:e augusti vs Östansjö IF på Fritidsbyn med avspark kl. 18.45
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...