Matchen mot Latorp gav glada toner från hemmalaget som segrade med 2-0 på hemmaplan. Foto: Camilla Lagerman
Stor seger på hemmaplan: ”Vi gör säsongens bästa match”
Ett dåligt väder stoppar inte IFK Lindesberg. Mycket arbete har gjorts på Fritidsbyn för att hålla planen i ett spelbart skick och under torsdagen fick man ett fint kvitto på sitt jobb. När tabellens nedersta topplag Latorp gästade Fritidsbyn blev det nämligen storseger med fina 2-0.
– Jag känner mig stolt över att vi bedriver ett framåtlutat spel.
Matchschemat krymper för tabellfyran IFK Lindesberg som inför torsdagens match har nio matcher kvar av säsongen. Tabellens topplag Latorp och Östansjö står som närmaste motstånd, där det förstnämnda laget gästade Fritidsbyn redan under torsdagskvällen.
Trots förra veckans översvämning på Fritidsbyn så hade planarbetarna jobbat hårt för att få fram en spelbar gräsplan. Ett hårt arbete som gav ett uppskattat resultat. Under torsdagskvällen var planen nämligen fullt spelbar, vilket hemmalaget tackade för genom att köra över den tunga tabelltvåan med 2-0.
– Jag tycker att vi gör säsongens bästa match! Det är kul att se saker som vi metodiskt har arbetat med, har börjat att ge utfall i spelet. Vi har jättefina kombinationer och hittar bra ytor att bli farliga i åt rätt håll. Vi skapar oss mycket målchanser och är även bra i återerövringen där vi även är påkopplade i vårt försvarsspel under hela matchen. Jag känner mig stolt över att vi bedriver ett framåtlutat spel, säger lagets tränare Niklas Christensson.
Foto: Saga Lagerman
Under andra halvlek kom även klagomålen från bortalaget om planens spelkvalitet. Planen höll sig däremot i ett spelbart skick under torsdagskvällen, även om spelare från tabelltvåans trupp menade annat.
– Domaren ska ha en enorm eloge som inte lät sig påverkas av snacket om att planen inte var spelbar. Planen var bättre än många andra matcher från vårsäsongen, jag har dessutom spelat på sämre konstgräsplaner bara i år. Vi spelar i ”femman” av en anledning. Man kan inte räkna med naturgräsplaner som på Camp Nou.
Foto: Camilla Lagerman
Efter en händelserik match med en total överkörning på hemmaplan, så kan man känna en stor eufori i truppen. Med segern tjänade truppen in nya poäng som lägger IFK Lindesberg, en seger ifrån kamp om en plats i tabelltoppen.
– Vi firar ikväll, det är vi värda. Latorp är ett bra lag så det är skönt att vi gör en sådan bra prestation. Imorgon laddar vi om inför Östansjö.
Resultat IFK Lindesberg-Latorps IF
Slutresultat: 2-0 (1-0) Publik: 165 personer
Mål: 1-0 Ali Ismael Ilmi (25’)
2-0 Simon Langarap (57’)
Nästa match: Torsdagen 24:e augusti vs Östansjö IF på Fritidsbyn med avspark kl. 18.45
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...