Matchen mot Latorp gav glada toner från hemmalaget som segrade med 2-0 på hemmaplan. Foto: Camilla Lagerman
Stor seger på hemmaplan: ”Vi gör säsongens bästa match”
Ett dåligt väder stoppar inte IFK Lindesberg. Mycket arbete har gjorts på Fritidsbyn för att hålla planen i ett spelbart skick och under torsdagen fick man ett fint kvitto på sitt jobb. När tabellens nedersta topplag Latorp gästade Fritidsbyn blev det nämligen storseger med fina 2-0.
– Jag känner mig stolt över att vi bedriver ett framåtlutat spel.
Matchschemat krymper för tabellfyran IFK Lindesberg som inför torsdagens match har nio matcher kvar av säsongen. Tabellens topplag Latorp och Östansjö står som närmaste motstånd, där det förstnämnda laget gästade Fritidsbyn redan under torsdagskvällen.
Trots förra veckans översvämning på Fritidsbyn så hade planarbetarna jobbat hårt för att få fram en spelbar gräsplan. Ett hårt arbete som gav ett uppskattat resultat. Under torsdagskvällen var planen nämligen fullt spelbar, vilket hemmalaget tackade för genom att köra över den tunga tabelltvåan med 2-0.
– Jag tycker att vi gör säsongens bästa match! Det är kul att se saker som vi metodiskt har arbetat med, har börjat att ge utfall i spelet. Vi har jättefina kombinationer och hittar bra ytor att bli farliga i åt rätt håll. Vi skapar oss mycket målchanser och är även bra i återerövringen där vi även är påkopplade i vårt försvarsspel under hela matchen. Jag känner mig stolt över att vi bedriver ett framåtlutat spel, säger lagets tränare Niklas Christensson.
Foto: Saga Lagerman
Under andra halvlek kom även klagomålen från bortalaget om planens spelkvalitet. Planen höll sig däremot i ett spelbart skick under torsdagskvällen, även om spelare från tabelltvåans trupp menade annat.
– Domaren ska ha en enorm eloge som inte lät sig påverkas av snacket om att planen inte var spelbar. Planen var bättre än många andra matcher från vårsäsongen, jag har dessutom spelat på sämre konstgräsplaner bara i år. Vi spelar i ”femman” av en anledning. Man kan inte räkna med naturgräsplaner som på Camp Nou.
Foto: Camilla Lagerman
Efter en händelserik match med en total överkörning på hemmaplan, så kan man känna en stor eufori i truppen. Med segern tjänade truppen in nya poäng som lägger IFK Lindesberg, en seger ifrån kamp om en plats i tabelltoppen.
– Vi firar ikväll, det är vi värda. Latorp är ett bra lag så det är skönt att vi gör en sådan bra prestation. Imorgon laddar vi om inför Östansjö.
Resultat IFK Lindesberg-Latorps IF
Slutresultat: 2-0 (1-0) Publik: 165 personer
Mål: 1-0 Ali Ismael Ilmi (25’)
2-0 Simon Langarap (57’)
Nästa match: Torsdagen 24:e augusti vs Östansjö IF på Fritidsbyn med avspark kl. 18.45
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Förd till sjukhus efter brand på äldreboende
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett ä...
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Mikael Stark, Leif Carlsson, Mikael Enström och William Flormo från Lions Club Storå överlämnade en rejäl summa till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.