Matchen mot Latorp gav glada toner från hemmalaget som segrade med 2-0 på hemmaplan. Foto: Camilla Lagerman
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Stor seger på hemmaplan: ”Vi gör säsongens bästa match”
Ett dåligt väder stoppar inte IFK Lindesberg. Mycket arbete har gjorts på Fritidsbyn för att hålla planen i ett spelbart skick och under torsdagen fick man ett fint kvitto på sitt jobb. När tabellens nedersta topplag Latorp gästade Fritidsbyn blev det nämligen storseger med fina 2-0.
– Jag känner mig stolt över att vi bedriver ett framåtlutat spel.
Annons
Matchschemat krymper för tabellfyran IFK Lindesberg som inför torsdagens match har nio matcher kvar av säsongen. Tabellens topplag Latorp och Östansjö står som närmaste motstånd, där det förstnämnda laget gästade Fritidsbyn redan under torsdagskvällen.
Trots förra veckans översvämning på Fritidsbyn så hade planarbetarna jobbat hårt för att få fram en spelbar gräsplan. Ett hårt arbete som gav ett uppskattat resultat. Under torsdagskvällen var planen nämligen fullt spelbar, vilket hemmalaget tackade för genom att köra över den tunga tabelltvåan med 2-0.
– Jag tycker att vi gör säsongens bästa match! Det är kul att se saker som vi metodiskt har arbetat med, har börjat att ge utfall i spelet. Vi har jättefina kombinationer och hittar bra ytor att bli farliga i åt rätt håll. Vi skapar oss mycket målchanser och är även bra i återerövringen där vi även är påkopplade i vårt försvarsspel under hela matchen. Jag känner mig stolt över att vi bedriver ett framåtlutat spel, säger lagets tränare Niklas Christensson.
Foto: Saga Lagerman
Under andra halvlek kom även klagomålen från bortalaget om planens spelkvalitet. Planen höll sig däremot i ett spelbart skick under torsdagskvällen, även om spelare från tabelltvåans trupp menade annat.
– Domaren ska ha en enorm eloge som inte lät sig påverkas av snacket om att planen inte var spelbar. Planen var bättre än många andra matcher från vårsäsongen, jag har dessutom spelat på sämre konstgräsplaner bara i år. Vi spelar i ”femman” av en anledning. Man kan inte räkna med naturgräsplaner som på Camp Nou.
Foto: Camilla Lagerman
Efter en händelserik match med en total överkörning på hemmaplan, så kan man känna en stor eufori i truppen. Med segern tjänade truppen in nya poäng som lägger IFK Lindesberg, en seger ifrån kamp om en plats i tabelltoppen.
– Vi firar ikväll, det är vi värda. Latorp är ett bra lag så det är skönt att vi gör en sådan bra prestation. Imorgon laddar vi om inför Östansjö.
Resultat IFK Lindesberg-Latorps IF
Slutresultat: 2-0 (1-0) Publik: 165 personer
Mål: 1-0 Ali Ismael Ilmi (25’)
2-0 Simon Langarap (57’)
Nästa match: Torsdagen 24:e augusti vs Östansjö IF på Fritidsbyn med avspark kl. 18.45
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ett höstlov fyllt med aktiviteter
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från ...
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...