För fjärde året i rad anordnas den så kallade Dalkarsdagen, kommunens största skatetävling. Lindesbergs skatehall fylls med skejtare från hela Mellansverige för att tävla mot varandra. Tävlingen delas upp i två olika klasser och till vinnarna väntar fina priser.
Utanför skatehallen är grillen startad och ingen kommer att behöva gå hungrig. Hamburgarna ligger redan på gallret för uppvärmning och i reklambladet för dagen utlovas ”burgare i världsklass”. Skulle man råka vara lite frusen finns det också T-shirtar att fynda med föreningens logga.
Det är både barn, ungdomar och unga vuxna samlade för att på ett eller annat vis vara med under Dalkarsdagen. Dalkarsdagen anordnades idag, lördag, för fjärde året i rad och enligt tradition så var datumet satt lördagen efter Lindemarken. Ett smidigt datum då många, i samband med marken, kommer hem till Lindesberg.
– Idag är den årliga Dalkarsdagen, en skateboardtävling där föreningen bjuder in skejtare från hela Mellansverige. Det är folk här från Karlskoga, Stockholm, Örebro, men framförallt lokalt, säger Stefan Andersson som är ordförande i klubben och har varit med och planerat och styrt upp inför dagens evenemang.
I hallen åker skejtare om varandra i en hiskelig fart. Det faktum att de samtidigt som de kommer farandes och hoppandes på sin egen bräda, dessutom lyckas hålla koll på vart var och en är i lokalen, är beundransvärt. Det dundrar när brädorna åter får fäste i marken efter ett hopp som får hjärtat på en okunnig att hoppa upp i halsgropen. Publik är på plats och beundrar skejtarnas prestationer. Någon ramlar i backen efter ett mindre lyckat hopp, men reser sig lika fort och är på igen. Svetten lackar och deras blickar avslöjar att det här är så mycket mer än bara en hobby, det är deras livsstil.
Skateboardtävlingen är uppdelad i två klasser, en juniorklass samt en seniorklass. Juniorerna är först ut och åker juniorkvalhit. Det är tre personer i varje hit, de bedöms av tre domare och sedan går ett visst antal vidare. Därefter åker man enskilt för att göra upp om vinsten.
– Bedömningen är ungefär som dans. Det är svårigheten som avgör, man bedömer hela åket, berättar Stefan.
I årets tävling är det sju juniorer och hela sexton seniorer som ska delta. Stefan är nöjd över de siffrorna.
– Det är det högsta antalet hittills, det blir större och större för varje år som går.
Pris delas ut till ettan, tvåan och trean. Priserna har först och främst blivit sponsrade av Regulate skateboard Co, men också Coyote grind lounge och klädaffären Conspiracy.
Ikväll väntar en efterfest på Lasse-Majas där Karpov ska köra livegig.
När tävlingen nått sitt slut kommenterar Stefan dagen:
– Jättelyckad dag med mycket bra skateboardåkning. Vi gör definitivt detta nästa år också!
Resultat i juniorklassen för åldrarna 0-16 år:
1. Gabriel Viking, Stockholm
2. Christoffer Lundin, Karlskoga
3. Herman Stål, Örebro
Resultat i seniorklassen för åldrarna 16+:
1. David Lundin, Karlskoga
2. Hampus Jansson, Lindesberg
3. Philip Nilsson, Stockholm
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.