En av de upphittade hundarna. Foto: Camilla Lagerman
Stor sökinsats efter misstänkt övergivna hundar i Pilkrog
Ett 70-tal frivilliga sökte under söndagen genom skogarna i och omkring Pilkrog efter larm om ett större antal lösa hundar i området. LindeNytt anslöt till sökinsatsen under eftermiddagen, där djurvänner från hela kommunen deltog.
– En stor eloge, vilka hundmänniskor det finns, så många som har varit med och hjälpt till. Helt fantastiskt!, säger Lena Jardemar som upptäckte hundflocken.
Det var under söndagsförmiddagen, i samband med att Brukshundklubben genomförde sitt Elitspår i Pilkrog, som en större flock småhundar upptäcktes.
– Hund efter hund kom springandes, cirka 20 stycken jättesmå hundar. Plötsligt tvärnitade flera av dem och började springa mot oss, och vi försökte först mota bort dem eftersom vi hade andra hundar med oss, berättar Lena Jardemar som var tidtagare för spåret.
Efter en lång stunds letande efter en ägare till hundarna, insåg man att ingen sådan stod att finna. Polisen kontaktades då man lyckats fånga in en av de små hundarna, som var alldeles dyblöt och skakade av köld.
– De lindade in den i en liten filt och tog den med sig till stationen, men den var alldeles full i fästingar, berättar Lena.
Foto: Camilla Lagerman
I hopp om att få fler människor att hjälpa till i sökandet efter hundarna postades ett inlägg på Facebook som fick enorm genomslagskraft.
– En stor eloge, vilka hundmänniskor det finns, så många som har varit med och hjälpt till. Helt fantastiskt!, säger Lena.
Enligt uppgifter till LindeNytt har en närstående till ägaren kontaktat flera ur sökgruppen under eftermiddagen och försäkrat dem om att alla hundar nu var tillbaka, och att det inte fanns någon anledning till att fortsätta sökandet. Trots detta hittades fler hundar under kvällen.
– Jag har inte ord, det är klart att de är dumpade, det här var ju mitt ute i skogen, berättar en kvinna som inte vill uppge sitt namn.
– Det finns ju både varg och lo här ute, och det är jättesmåhundar, säger en annan.
Polisen bekräftar att man har omhändertagit en hund som sedan återlämnats till ägaren, men att man inte aktivt söker efter fler hundar.
– Det är upp till ägaren att leta, säger Rasmus Eriksson vakthavande befäl på Polisregion Bergslagen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Kostymgruppen i Bergslagens spektakelteater tilldelades Kulturstipendiet. Foto: Lindesbergs kommun
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Lista: Här firas Nationaldagen
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från...
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
FotoFredag: Här jagar lärkfalken!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn belä...
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...