En av de upphittade hundarna. Foto: Camilla Lagerman
Stor sökinsats efter misstänkt övergivna hundar i Pilkrog
Ett 70-tal frivilliga sökte under söndagen genom skogarna i och omkring Pilkrog efter larm om ett större antal lösa hundar i området. LindeNytt anslöt till sökinsatsen under eftermiddagen, där djurvänner från hela kommunen deltog.
– En stor eloge, vilka hundmänniskor det finns, så många som har varit med och hjälpt till. Helt fantastiskt!, säger Lena Jardemar som upptäckte hundflocken.
Det var under söndagsförmiddagen, i samband med att Brukshundklubben genomförde sitt Elitspår i Pilkrog, som en större flock småhundar upptäcktes.
– Hund efter hund kom springandes, cirka 20 stycken jättesmå hundar. Plötsligt tvärnitade flera av dem och började springa mot oss, och vi försökte först mota bort dem eftersom vi hade andra hundar med oss, berättar Lena Jardemar som var tidtagare för spåret.
Efter en lång stunds letande efter en ägare till hundarna, insåg man att ingen sådan stod att finna. Polisen kontaktades då man lyckats fånga in en av de små hundarna, som var alldeles dyblöt och skakade av köld.
– De lindade in den i en liten filt och tog den med sig till stationen, men den var alldeles full i fästingar, berättar Lena.
Foto: Camilla Lagerman
I hopp om att få fler människor att hjälpa till i sökandet efter hundarna postades ett inlägg på Facebook som fick enorm genomslagskraft.
– En stor eloge, vilka hundmänniskor det finns, så många som har varit med och hjälpt till. Helt fantastiskt!, säger Lena.
Enligt uppgifter till LindeNytt har en närstående till ägaren kontaktat flera ur sökgruppen under eftermiddagen och försäkrat dem om att alla hundar nu var tillbaka, och att det inte fanns någon anledning till att fortsätta sökandet. Trots detta hittades fler hundar under kvällen.
– Jag har inte ord, det är klart att de är dumpade, det här var ju mitt ute i skogen, berättar en kvinna som inte vill uppge sitt namn.
– Det finns ju både varg och lo här ute, och det är jättesmåhundar, säger en annan.
Polisen bekräftar att man har omhändertagit en hund som sedan återlämnats till ägaren, men att man inte aktivt söker efter fler hundar.
– Det är upp till ägaren att leta, säger Rasmus Eriksson vakthavande befäl på Polisregion Bergslagen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Henrik Ohlén och sonen Kevin är stora Truckmeetentusiaster. Foto: Privat
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.