En av de upphittade hundarna. Foto: Camilla Lagerman
Stor sökinsats efter misstänkt övergivna hundar i Pilkrog
Ett 70-tal frivilliga sökte under söndagen genom skogarna i och omkring Pilkrog efter larm om ett större antal lösa hundar i området. LindeNytt anslöt till sökinsatsen under eftermiddagen, där djurvänner från hela kommunen deltog.
– En stor eloge, vilka hundmänniskor det finns, så många som har varit med och hjälpt till. Helt fantastiskt!, säger Lena Jardemar som upptäckte hundflocken.
Det var under söndagsförmiddagen, i samband med att Brukshundklubben genomförde sitt Elitspår i Pilkrog, som en större flock småhundar upptäcktes.
– Hund efter hund kom springandes, cirka 20 stycken jättesmå hundar. Plötsligt tvärnitade flera av dem och började springa mot oss, och vi försökte först mota bort dem eftersom vi hade andra hundar med oss, berättar Lena Jardemar som var tidtagare för spåret.
Efter en lång stunds letande efter en ägare till hundarna, insåg man att ingen sådan stod att finna. Polisen kontaktades då man lyckats fånga in en av de små hundarna, som var alldeles dyblöt och skakade av köld.
– De lindade in den i en liten filt och tog den med sig till stationen, men den var alldeles full i fästingar, berättar Lena.
Foto: Camilla Lagerman
I hopp om att få fler människor att hjälpa till i sökandet efter hundarna postades ett inlägg på Facebook som fick enorm genomslagskraft.
– En stor eloge, vilka hundmänniskor det finns, så många som har varit med och hjälpt till. Helt fantastiskt!, säger Lena.
Enligt uppgifter till LindeNytt har en närstående till ägaren kontaktat flera ur sökgruppen under eftermiddagen och försäkrat dem om att alla hundar nu var tillbaka, och att det inte fanns någon anledning till att fortsätta sökandet. Trots detta hittades fler hundar under kvällen.
– Jag har inte ord, det är klart att de är dumpade, det här var ju mitt ute i skogen, berättar en kvinna som inte vill uppge sitt namn.
– Det finns ju både varg och lo här ute, och det är jättesmåhundar, säger en annan.
Polisen bekräftar att man har omhändertagit en hund som sedan återlämnats till ägaren, men att man inte aktivt söker efter fler hundar.
– Det är upp till ägaren att leta, säger Rasmus Eriksson vakthavande befäl på Polisregion Bergslagen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Övre raden från vänster: Zonordförande William Flormo, Lions Club Storå, Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, Anna Ohlsson, Lions Club Storå, Raija Glatz och Inga-lill Senneryd, Lions Kristina.
Sittande från vänster: Toste Nilssson, Lions Club Hällefors och Leif Olofsson Lions Club Storå
Foto: Lions Club Storå
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Flera fordon i brand i centrala Lindesberg
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden ...
Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...