I början av augusti är planen att sätta hela kvarteret runt Göransonska Gården i gungning med en stor tvådagarsfestival som dagtid anpassas för traktens barn och kvällstid för den vuxna publiken.
– Vi kommer att ha såväl rikskända artister som lokala musiker på scenen, berättar Wicktoria Holgersson på Lasse-Maja Bar & Kök samt Majas Sportbar, som står som arrangör för festligheterna.
Augustibuller var under många år en rotad festival i Lindesberg. Strävan är nu att uppnå samma status, dock utan att nischa festivalen till en viss målgrupp. Man vill också fokusera mer på matservering och attraktioner för barn.
– Vi siktar på en festival som passar alla, även barnfamiljer. Det skall vara familjärt på dagtid och festligt på kvällarna, med artister som uppträder och en stor grillservering, förklarar Wicktoria Holgersson.
Man pratar bland annat om att ha helgrillad gris som ett inslag vid grillen.
Festivalarrangören har nu sökt tillstånd att använda den stora parkeringen på baksidan av deras restaurangverksamhet, det vill säga den som ligger i direkt anslutning till fastigheten mellan Göransonska Gården och Systembolaget.
– Samtidigt kommer vi ju ha hela Lasse-Maja och Sportbaren öppen som vanligt, vilket gör att man kan röra sig mellan festivalområdet och restaurangerna.
Restaurangägarna arbetar nu för fullt med att boka starka artistnamn som dragplåster för sommarens begivenheter. Till deras hjälp har musikern Isak Snow erbjudit sig att jaga rätt på bra artister. Isak är kanske mest känd för att hålla takten bakom trummorna i Örebrobandet Smash into Pieces.
– Vi har haft hjälp av honom sedan starten, efter att han spelade hos oss en kväll. Han har bland annat hjälpt oss med ljud och ljus tidigare. Nu hjälper han oss med att fixa artisterna till festivalen, hittills har han lagt bud på Lena PH och Linda Bengtzing, men de visade sig redan vara låsta i annat den aktuella helgen. Arbetet fortsätter, konstaterar Wicktoria.
Hon nämner att man även tittar på artisten Björn Rosenströms sommarschema för att se om denne herre kan bli aktuell.
Utlyser namntävling
Ännu har festivalen inte fått något namn, mer än arbetsnamnet Lasse-Majafestivalen. Arrangören vill nu låta invånarna bli delaktiga i festivalen genom att låta utlysa en namntävling.
– Det kan bli ganska kul att se vad vi får för förslag. Dessutom är det kanske lite extra kul för den som ger oss det bästa förslaget och därmed får döpa festivalen, säger Wicktoria Holgersson.
I prispotten finns två ”entrébiljetter” med ett sammanlagt värde av cirka 700 kronor.
Namnförslagen skickas till restaurangen via e-postadressen:
info@lassemajabar.se
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.