I början av augusti är planen att sätta hela kvarteret runt Göransonska Gården i gungning med en stor tvådagarsfestival som dagtid anpassas för traktens barn och kvällstid för den vuxna publiken.
– Vi kommer att ha såväl rikskända artister som lokala musiker på scenen, berättar Wicktoria Holgersson på Lasse-Maja Bar & Kök samt Majas Sportbar, som står som arrangör för festligheterna.
Augustibuller var under många år en rotad festival i Lindesberg. Strävan är nu att uppnå samma status, dock utan att nischa festivalen till en viss målgrupp. Man vill också fokusera mer på matservering och attraktioner för barn.
– Vi siktar på en festival som passar alla, även barnfamiljer. Det skall vara familjärt på dagtid och festligt på kvällarna, med artister som uppträder och en stor grillservering, förklarar Wicktoria Holgersson.
Man pratar bland annat om att ha helgrillad gris som ett inslag vid grillen.
Festivalarrangören har nu sökt tillstånd att använda den stora parkeringen på baksidan av deras restaurangverksamhet, det vill säga den som ligger i direkt anslutning till fastigheten mellan Göransonska Gården och Systembolaget.
– Samtidigt kommer vi ju ha hela Lasse-Maja och Sportbaren öppen som vanligt, vilket gör att man kan röra sig mellan festivalområdet och restaurangerna.
Restaurangägarna arbetar nu för fullt med att boka starka artistnamn som dragplåster för sommarens begivenheter. Till deras hjälp har musikern Isak Snow erbjudit sig att jaga rätt på bra artister. Isak är kanske mest känd för att hålla takten bakom trummorna i Örebrobandet Smash into Pieces.
– Vi har haft hjälp av honom sedan starten, efter att han spelade hos oss en kväll. Han har bland annat hjälpt oss med ljud och ljus tidigare. Nu hjälper han oss med att fixa artisterna till festivalen, hittills har han lagt bud på Lena PH och Linda Bengtzing, men de visade sig redan vara låsta i annat den aktuella helgen. Arbetet fortsätter, konstaterar Wicktoria.
Hon nämner att man även tittar på artisten Björn Rosenströms sommarschema för att se om denne herre kan bli aktuell.
Utlyser namntävling
Ännu har festivalen inte fått något namn, mer än arbetsnamnet Lasse-Majafestivalen. Arrangören vill nu låta invånarna bli delaktiga i festivalen genom att låta utlysa en namntävling.
– Det kan bli ganska kul att se vad vi får för förslag. Dessutom är det kanske lite extra kul för den som ger oss det bästa förslaget och därmed får döpa festivalen, säger Wicktoria Holgersson.
I prispotten finns två ”entrébiljetter” med ett sammanlagt värde av cirka 700 kronor.
Namnförslagen skickas till restaurangen via e-postadressen:
info@lassemajabar.se
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.