I början av augusti är planen att sätta hela kvarteret runt Göransonska Gården i gungning med en stor tvådagarsfestival som dagtid anpassas för traktens barn och kvällstid för den vuxna publiken.
– Vi kommer att ha såväl rikskända artister som lokala musiker på scenen, berättar Wicktoria Holgersson på Lasse-Maja Bar & Kök samt Majas Sportbar, som står som arrangör för festligheterna.
Augustibuller var under många år en rotad festival i Lindesberg. Strävan är nu att uppnå samma status, dock utan att nischa festivalen till en viss målgrupp. Man vill också fokusera mer på matservering och attraktioner för barn.
– Vi siktar på en festival som passar alla, även barnfamiljer. Det skall vara familjärt på dagtid och festligt på kvällarna, med artister som uppträder och en stor grillservering, förklarar Wicktoria Holgersson.
Man pratar bland annat om att ha helgrillad gris som ett inslag vid grillen.
Festivalarrangören har nu sökt tillstånd att använda den stora parkeringen på baksidan av deras restaurangverksamhet, det vill säga den som ligger i direkt anslutning till fastigheten mellan Göransonska Gården och Systembolaget.
– Samtidigt kommer vi ju ha hela Lasse-Maja och Sportbaren öppen som vanligt, vilket gör att man kan röra sig mellan festivalområdet och restaurangerna.
Restaurangägarna arbetar nu för fullt med att boka starka artistnamn som dragplåster för sommarens begivenheter. Till deras hjälp har musikern Isak Snow erbjudit sig att jaga rätt på bra artister. Isak är kanske mest känd för att hålla takten bakom trummorna i Örebrobandet Smash into Pieces.
– Vi har haft hjälp av honom sedan starten, efter att han spelade hos oss en kväll. Han har bland annat hjälpt oss med ljud och ljus tidigare. Nu hjälper han oss med att fixa artisterna till festivalen, hittills har han lagt bud på Lena PH och Linda Bengtzing, men de visade sig redan vara låsta i annat den aktuella helgen. Arbetet fortsätter, konstaterar Wicktoria.
Hon nämner att man även tittar på artisten Björn Rosenströms sommarschema för att se om denne herre kan bli aktuell.
Utlyser namntävling
Ännu har festivalen inte fått något namn, mer än arbetsnamnet Lasse-Majafestivalen. Arrangören vill nu låta invånarna bli delaktiga i festivalen genom att låta utlysa en namntävling.
– Det kan bli ganska kul att se vad vi får för förslag. Dessutom är det kanske lite extra kul för den som ger oss det bästa förslaget och därmed får döpa festivalen, säger Wicktoria Holgersson.
I prispotten finns två ”entrébiljetter” med ett sammanlagt värde av cirka 700 kronor.
Namnförslagen skickas till restaurangen via e-postadressen:
info@lassemajabar.se
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.