För drygt en vecka sedan, drog Lions Club Lindesberg igång en pengainsamling i syfte att köpa en så kallad hjärtstartare att skänka till Lindeskolans nya sport- och evenemangshall. Nu meddelar Lions att tillräckligt med pengar har skänkts för att täcka inköp av en hjärtstartare. Men insamlingen fortsätter för att få råd med fler.-Vår ambition är ju att både Lindehov och Stadsskogsskolans idrottshall också skall ha tillgång till hjärtstartare, berättar Lars Andersson.
Tack vare två större donationer har man passerat tjugotusenkronorsgränsen med ett plus på ett par tusenlappar. 20 000 kronor var Lions förhoppning att uppnå för att få råd att köpa en hjärtstartare att skänka till ”arenahallen” och alla föreningar som skall vara aktiva i hallen. Officiellt skall apparaten överlämnas i samband med invigningen senare i år. Med detta delmål uppnått tar man alltså sikte på övriga aktivitetshallar nu.
-Lindehov är en plats med många aktiva människor. Där finns ju ett omedelbart behov eftersom det till skillnad från arenahallen är en etablerad hall som redan används flitigt. Vi hoppas verkligen att folket stöttar oss för att ge Lindehov samma förutsättningar vid händelse av en olycka eller sjukdom, förklarar initiativtagaren Lars Andersson.
Fotnot: De två större donationerna kommer från Bergslagens Sparbank och bankens ägare, Stiftelsen Bergslagens Sparbank. Dessa har skänkt 5000 kr respektive 15000 kr.
Lions insamling för en hjärtstartare i Lindehov: Bankgiro 489-7237
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.