För drygt en vecka sedan, drog Lions Club Lindesberg igång en pengainsamling i syfte att köpa en så kallad hjärtstartare att skänka till Lindeskolans nya sport- och evenemangshall. Nu meddelar Lions att tillräckligt med pengar har skänkts för att täcka inköp av en hjärtstartare. Men insamlingen fortsätter för att få råd med fler.-Vår ambition är ju att både Lindehov och Stadsskogsskolans idrottshall också skall ha tillgång till hjärtstartare, berättar Lars Andersson.
Tack vare två större donationer har man passerat tjugotusenkronorsgränsen med ett plus på ett par tusenlappar. 20 000 kronor var Lions förhoppning att uppnå för att få råd att köpa en hjärtstartare att skänka till ”arenahallen” och alla föreningar som skall vara aktiva i hallen. Officiellt skall apparaten överlämnas i samband med invigningen senare i år. Med detta delmål uppnått tar man alltså sikte på övriga aktivitetshallar nu.
-Lindehov är en plats med många aktiva människor. Där finns ju ett omedelbart behov eftersom det till skillnad från arenahallen är en etablerad hall som redan används flitigt. Vi hoppas verkligen att folket stöttar oss för att ge Lindehov samma förutsättningar vid händelse av en olycka eller sjukdom, förklarar initiativtagaren Lars Andersson.
Fotnot: De två större donationerna kommer från Bergslagens Sparbank och bankens ägare, Stiftelsen Bergslagens Sparbank. Dessa har skänkt 5000 kr respektive 15000 kr.
Lions insamling för en hjärtstartare i Lindehov: Bankgiro 489-7237
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.