Bastustuga på Trallingen, vägtunnlar under järnvägen, köpcentra ovanpå parkeringshuset. Visionerna för Lindesbergs framtid var enorma när Lindesbergs Utveckling idag presenterade ett arbetsmaterial innehållande 35 punkter, tillika idéer och förslag.
Idag finns vare sig ekonomi eller ett slutdatum satt när varje punkt kan tänkas bli verklighet. Men det är inte riktigt detta ”visionskartan” över Lindesbergs tätort handlar om. Det här ska snarare ses som ett arbetsmaterial som fortfarande kan bearbetas och samtidigt vara en guide över vad som faktiskt går att göra för ett bättre och roligare Lindesberg.
Under en presskonferens på måndagen presenterades alla idéer som man ”brainstormat” fram sedan föreningen Lindesbergs Utveckling bildades. Anders Larsson påpekade att enstaka punkter redan har påbörjats, t ex dragracingbanan på industriområdet, men att övriga saker mycket väl kan bli genomförbara framledes.
Per Egeryd underströk vikten av att Lindesberg måste våga och visa sig vara en stad och kommun som strävar framåt. Dessutom talades det mycket om att förtäta staden och att det kommer krävas nybyggnationer av bostäder. Sörlunda, Mejeritomten, Strandskolan är ett par av de tänkbara projekten.
Ett axplock förslag på Lindesberg i framtiden är följande
• Utomhusbad och lekland i anslutning till Energikällan. Lämplig plats för detta anses vara parkområdet väster om badhuset.
• Ombyggnad av parkeringshuset. Förslaget är att låta upprätta ett litet köpcentra ovanpå befintlig bottenvåning.
• Tre rondeller till i stan: En på vardera ände av Prästbron och en vid korsningen Kristinavägen/Södra Torggatan.
• Citycamping i området Tempelbacken. Kommunen köpte nyligen en större fastighet där som kan ge utrymme för en camping med slående utsikt över sjön och staden.
• Vägtunnlar under järnvägen vid norra och mellersta övergången.
• Eventområde på Loppholmarna för exempelvis beachvolleyboll och konserter.
• Gågata på Kristinavägen. Förslaget är att låta sträckan mellan korsningen Smedjegatan till korsningen Prästgatan vara gågata.
Visionskartan och förslagen i sin helhet finns på denna länk
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.