Bastustuga på Trallingen, vägtunnlar under järnvägen, köpcentra ovanpå parkeringshuset. Visionerna för Lindesbergs framtid var enorma när Lindesbergs Utveckling idag presenterade ett arbetsmaterial innehållande 35 punkter, tillika idéer och förslag.
Idag finns vare sig ekonomi eller ett slutdatum satt när varje punkt kan tänkas bli verklighet. Men det är inte riktigt detta ”visionskartan” över Lindesbergs tätort handlar om. Det här ska snarare ses som ett arbetsmaterial som fortfarande kan bearbetas och samtidigt vara en guide över vad som faktiskt går att göra för ett bättre och roligare Lindesberg.
Under en presskonferens på måndagen presenterades alla idéer som man ”brainstormat” fram sedan föreningen Lindesbergs Utveckling bildades. Anders Larsson påpekade att enstaka punkter redan har påbörjats, t ex dragracingbanan på industriområdet, men att övriga saker mycket väl kan bli genomförbara framledes.
Per Egeryd underströk vikten av att Lindesberg måste våga och visa sig vara en stad och kommun som strävar framåt. Dessutom talades det mycket om att förtäta staden och att det kommer krävas nybyggnationer av bostäder. Sörlunda, Mejeritomten, Strandskolan är ett par av de tänkbara projekten.
Ett axplock förslag på Lindesberg i framtiden är följande
• Utomhusbad och lekland i anslutning till Energikällan. Lämplig plats för detta anses vara parkområdet väster om badhuset.
• Ombyggnad av parkeringshuset. Förslaget är att låta upprätta ett litet köpcentra ovanpå befintlig bottenvåning.
• Tre rondeller till i stan: En på vardera ände av Prästbron och en vid korsningen Kristinavägen/Södra Torggatan.
• Citycamping i området Tempelbacken. Kommunen köpte nyligen en större fastighet där som kan ge utrymme för en camping med slående utsikt över sjön och staden.
• Vägtunnlar under järnvägen vid norra och mellersta övergången.
• Eventområde på Loppholmarna för exempelvis beachvolleyboll och konserter.
• Gågata på Kristinavägen. Förslaget är att låta sträckan mellan korsningen Smedjegatan till korsningen Prästgatan vara gågata.
Visionskartan och förslagen i sin helhet finns på denna länk
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.