I lördags kväll gjorde polisen ännu en punktinsats mot trafikbuset och störande körning, ett gissel som LindeNytt har rapporterat om tidigare. Denna gång ledde det till att en bilist fick en ordningsbot i hand för onödigt buller.
Det var allmänt oroligt vid en större, centralt belägen parkeringsplats i lördags kväll. Ett flertal bilar stod parkerade där och personerna i bilarna skall ha hållit låda så det hördes lång väg. En polispatrull skickades till platsen och då blev det knäpptyst. För stunden.
När det en stund senare blev livat på nytt, fick polisen tillfälle och anledning att ingripa.
– Det skrevs en ordningsbot för onödigt buller. En annan rapporterades även för att ej haft synliga registreringsskyltar, berättar Thomas Jäderqvist, tillförordnad chef för norra polisområdet.
Med anledning av att oron hängde i luften redan på lördagskvällen, beslutade polisen att göra en laserkontroll natten mot söndagen. Klockan 02:00 placerade man sig i Bergslagsbacken.
– Efter cirka en halvtimme kommer en bil i norrgående riktning, stannar i backen, vänder och kör ner mot centrum igen. Patrullen tar inte upp jakten, utan följer efter på avstånd men avbryter nere vid korsningen vid Hemköp, berättar Jäderqvist.
Polisen valde att avvakta av två skäl.
– Det är fortfarande folk på väg hem på natten, så en biljakt i centrum är inte lämpligt. Men vi har ganska klart för oss vem som körde den här bilen som vände, så vi håller ögonen på honom nu, säger Thomas Jäderqvist.
Polisen har sedan en tid haft extra koll på en grupp unga bilister som misstänks ligga bakom merparten av den onödiga körning som har förekommit mycket frekvent i år. Det handlar även om regelrätta vansinneskörningar i höga hastigheter. Som vi tidigare kunnat rapportera, har polisen omhändertagit flera körkort för just sådana trafikbrott i Linde i denna särskilda trafiksatsning.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn