I lördags kväll gjorde polisen ännu en punktinsats mot trafikbuset och störande körning, ett gissel som LindeNytt har rapporterat om tidigare. Denna gång ledde det till att en bilist fick en ordningsbot i hand för onödigt buller.
Det var allmänt oroligt vid en större, centralt belägen parkeringsplats i lördags kväll. Ett flertal bilar stod parkerade där och personerna i bilarna skall ha hållit låda så det hördes lång väg. En polispatrull skickades till platsen och då blev det knäpptyst. För stunden.
När det en stund senare blev livat på nytt, fick polisen tillfälle och anledning att ingripa.
– Det skrevs en ordningsbot för onödigt buller. En annan rapporterades även för att ej haft synliga registreringsskyltar, berättar Thomas Jäderqvist, tillförordnad chef för norra polisområdet.
Med anledning av att oron hängde i luften redan på lördagskvällen, beslutade polisen att göra en laserkontroll natten mot söndagen. Klockan 02:00 placerade man sig i Bergslagsbacken.
– Efter cirka en halvtimme kommer en bil i norrgående riktning, stannar i backen, vänder och kör ner mot centrum igen. Patrullen tar inte upp jakten, utan följer efter på avstånd men avbryter nere vid korsningen vid Hemköp, berättar Jäderqvist.
Polisen valde att avvakta av två skäl.
– Det är fortfarande folk på väg hem på natten, så en biljakt i centrum är inte lämpligt. Men vi har ganska klart för oss vem som körde den här bilen som vände, så vi håller ögonen på honom nu, säger Thomas Jäderqvist.
Polisen har sedan en tid haft extra koll på en grupp unga bilister som misstänks ligga bakom merparten av den onödiga körning som har förekommit mycket frekvent i år. Det handlar även om regelrätta vansinneskörningar i höga hastigheter. Som vi tidigare kunnat rapportera, har polisen omhändertagit flera körkort för just sådana trafikbrott i Linde i denna särskilda trafiksatsning.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.