I lördags kväll gjorde polisen ännu en punktinsats mot trafikbuset och störande körning, ett gissel som LindeNytt har rapporterat om tidigare. Denna gång ledde det till att en bilist fick en ordningsbot i hand för onödigt buller.
Det var allmänt oroligt vid en större, centralt belägen parkeringsplats i lördags kväll. Ett flertal bilar stod parkerade där och personerna i bilarna skall ha hållit låda så det hördes lång väg. En polispatrull skickades till platsen och då blev det knäpptyst. För stunden.
När det en stund senare blev livat på nytt, fick polisen tillfälle och anledning att ingripa.
– Det skrevs en ordningsbot för onödigt buller. En annan rapporterades även för att ej haft synliga registreringsskyltar, berättar Thomas Jäderqvist, tillförordnad chef för norra polisområdet.
Med anledning av att oron hängde i luften redan på lördagskvällen, beslutade polisen att göra en laserkontroll natten mot söndagen. Klockan 02:00 placerade man sig i Bergslagsbacken.
– Efter cirka en halvtimme kommer en bil i norrgående riktning, stannar i backen, vänder och kör ner mot centrum igen. Patrullen tar inte upp jakten, utan följer efter på avstånd men avbryter nere vid korsningen vid Hemköp, berättar Jäderqvist.
Polisen valde att avvakta av två skäl.
– Det är fortfarande folk på väg hem på natten, så en biljakt i centrum är inte lämpligt. Men vi har ganska klart för oss vem som körde den här bilen som vände, så vi håller ögonen på honom nu, säger Thomas Jäderqvist.
Polisen har sedan en tid haft extra koll på en grupp unga bilister som misstänks ligga bakom merparten av den onödiga körning som har förekommit mycket frekvent i år. Det handlar även om regelrätta vansinneskörningar i höga hastigheter. Som vi tidigare kunnat rapportera, har polisen omhändertagit flera körkort för just sådana trafikbrott i Linde i denna särskilda trafiksatsning.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.