LIONS Club Storå lös upp i det grå höstvädret. Foto: Ida Lindkvist
Storås LIONS sprider värme bland gammal och ung
Hagabackens förskola stod utan grill, ville man grilla fick någon i personalen baxa med sig en sådan hemifrån. Men då ryckte LIONS Club Storå in och självfallet ska barnen få en grill. Idag såg man till att inviga den och det var många glada, både barn och vuxna, som fick mumsa nygrillad korv.
LIONS Club Storå har hela 34 stycken medlemmar som på olika vis samlar in pengar för att kunna hjälpa till på olika sätt, både lokalt, nationellt och internationellt, däribland barndiabetes och flyktinghjälp. Lokal sett har de fullt upp med bidrag och aktiviteter genom åren, och under 2014-2015 kan listan göras lång.
– Vi vill stötta, det är LIONS ledord, vi vill stötta lokalt ungdomar och äldreomsorgen, berättar Bengt Andersson och visar på några av de projekts som genomförs.
En bowlingkväll för barnen vid Löa Friskola, sponsring av jackor till GSBK, möbler till gruppboende i Guldsmedshyttan, kaffe och tårta till Grönbodahemmet och julfest för barn vid Navet i Stråssa är några av de saker som kan räknas upp som Lions anordnar och fixar. Och så nu står dem här, Bengt Andersson, Mikael Stark och Arne Andersson, framför en nyinköpt grill och ser till att korven blir gyllenbrun och serveras alla på Hagabackens förskola.
– Vi delar ut bidrag till olika verksamheter, så personalen här på skolan hörde av sig och berättade att de hade ett behov av en grill. Så vi sa okej, vi sponsrar med en grill. Den kommer barnen till godo och det är lite av det som vi pysslar med, och så är det ett sätt för oss att marknadsföra oss på, säger Bengt.
Barnen sitter vid små träbänkar och äter korv med bröd som sköljs ner med en mugg mjölk, och med galonbyxorna på och mössan neddragen över öronen bekommer inte duggregnet det allra minsta.
– Det är snarare tvärtom, regnar det vill de jättegärna få gå ut, och så samlar de vatten i hinkar, säger Åsa Eriksdotter Andersson, vid förskolan, med ett leende.
Den nya grillen invigs. Foto: Ida Lindkvist
Personalen tycker förstås att det här är jätteroligt, att de lyckats få en alldeles egen grill till skolan som de kan använda efter eget önskemål.
– Det fanns ingen grill alls innan, vi tog med oss hemifrån när vi skulle grilla, förklarar Åsa.
– Vi hörde att man eventuellt kunde få något som man önskade, så vi provade. Och det är jätteroligt att de dessutom kommer hit och grillar tillsammans med barnen!
– Akta, gå här, runt grillen istället, guidar Bengt ett av barnen som gärna vill komma lite väl nära det varma.
Förskolan får ta emot Fia-spel med LIONS egen logga. Foto: Ida Lindkvist
LIONS-klubben i Storå bedriver även sin välkända loppisverksamhet i Vasselhyttan, som för säsongen är stängd. Det går dock alldeles utmärkt att lämna in sådant som man vill skänka bort redan nu.
– Vi tar emot loppisgrejer under hela vintern, och så planerar vi att öppna runt första maj, säger Bengt.
– Och önskar man något så är det Bidragskommittén man ska vända sig till, tillägger Mikael.
Vill man kontakta LIONS angående deras loppis slår man en pling till Bengt: 0762449640 Och till Bidragskommittén kommer man om man ringer, antingen ovanstående, eller till Mikael på: 0705333802.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Rektor Elizabeth Falk, Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman
Redan på tisdagsmorgonen blev skolledningen varse om hotet som riktats mot Lindbackaskolan, genom ett budskap som klottrats på en av skolans väggar. Skolan tog hotet på allvar och tillkallade polis som gjorde en första bedömning och inledde en utredning. Enligt skolledningen bedömde man i samråd med polisen att det inte fanns någon konkret hotbild mot skolan, och att verksamheten skulle fortsätta som vanligt, men med ökad vaksamhet. Trots detta gick ingen information ut till vårdnadshavare om det inträffade förrän klockan 12:36
Polisen har kommit fram till att den hotbild som tidigare skapat oro på Lindbackaskolan i Lindesberg, inte var annat än rent ofog.
– Det bedöms som oseriöst utan bäring, understryker polisens presstalesperson, Sophia Jiglind.
Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för mordet på tvåbarnsmamman Birgitta Lönnhager, har återigen ansökt om att få sitt straff tidsbestämt. Örebro Tingsrätt avslog hans ansökan i maj, då man ansåg att risken för återfall var alltför stor. Nu gör Göta Hovrätt samma bedömning, vilket NA var först med att rapportera.
Johannes Jämsén blev en av Lindlövens fem målgörare under dubbelmötets andra match. Segern mot Kalix med 5-0 gör att Lindlöven är ett av två obesegrade lag i serien efter fyra tidiga matcher. Foto: Hasse Persson
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Polisen grep misstänkt kvinnomisshandlare
En man i 35-årsåldern greps på lördagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en kvinna han har en nära relation med.
- Mannen blev senare ...
Man misshandlad i natt
En man i 25-årsåldern blev under natten till söndag misshandlad i en bostad i norra kommundelen. Polisen har inlett en förundersökning - ingen ...
Första helgmatchen slutar med solklar seger
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig ...
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.
Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med uppdrag över hela Mellansverige. Nu har Lindesbergs Bygg landat sitt största projekt hittills: byggnationen av Hitachis nya lagerlokaler i Ludvika – 103 000 kvadratmeter till ett värde av närmare en miljard kronor.
– Det här är utan tvekan det största vi har gjort. Det känns otroligt kul, säger Johan Svensson, grundare och vd för Lindesbergs Bygg.
Det har blivit markant mycket dyrare att tappa upp glas vatten i Lindesberg i jämförelse med föregående år. Prisökningen mellan 2024 och 2025 är hela 28,2 procent. Detta gör Lindesberg till den kommun i länet som nu har den näst högsta VA-kostnaden av samtliga tolv kommuner.
Har jag ett värde likt boskap?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag som funktionsnedsatt blir systematiskt utsatt för övergrepp av en vikarie, som väljer att arbetsvägra utan en rimlig ...