LIONS Club Storå lös upp i det grå höstvädret. Foto: Ida Lindkvist
Storås LIONS sprider värme bland gammal och ung
Hagabackens förskola stod utan grill, ville man grilla fick någon i personalen baxa med sig en sådan hemifrån. Men då ryckte LIONS Club Storå in och självfallet ska barnen få en grill. Idag såg man till att inviga den och det var många glada, både barn och vuxna, som fick mumsa nygrillad korv.
LIONS Club Storå har hela 34 stycken medlemmar som på olika vis samlar in pengar för att kunna hjälpa till på olika sätt, både lokalt, nationellt och internationellt, däribland barndiabetes och flyktinghjälp. Lokal sett har de fullt upp med bidrag och aktiviteter genom åren, och under 2014-2015 kan listan göras lång.
– Vi vill stötta, det är LIONS ledord, vi vill stötta lokalt ungdomar och äldreomsorgen, berättar Bengt Andersson och visar på några av de projekts som genomförs.
En bowlingkväll för barnen vid Löa Friskola, sponsring av jackor till GSBK, möbler till gruppboende i Guldsmedshyttan, kaffe och tårta till Grönbodahemmet och julfest för barn vid Navet i Stråssa är några av de saker som kan räknas upp som Lions anordnar och fixar. Och så nu står dem här, Bengt Andersson, Mikael Stark och Arne Andersson, framför en nyinköpt grill och ser till att korven blir gyllenbrun och serveras alla på Hagabackens förskola.
– Vi delar ut bidrag till olika verksamheter, så personalen här på skolan hörde av sig och berättade att de hade ett behov av en grill. Så vi sa okej, vi sponsrar med en grill. Den kommer barnen till godo och det är lite av det som vi pysslar med, och så är det ett sätt för oss att marknadsföra oss på, säger Bengt.
Barnen sitter vid små träbänkar och äter korv med bröd som sköljs ner med en mugg mjölk, och med galonbyxorna på och mössan neddragen över öronen bekommer inte duggregnet det allra minsta.
– Det är snarare tvärtom, regnar det vill de jättegärna få gå ut, och så samlar de vatten i hinkar, säger Åsa Eriksdotter Andersson, vid förskolan, med ett leende.
Den nya grillen invigs. Foto: Ida Lindkvist
Personalen tycker förstås att det här är jätteroligt, att de lyckats få en alldeles egen grill till skolan som de kan använda efter eget önskemål.
– Det fanns ingen grill alls innan, vi tog med oss hemifrån när vi skulle grilla, förklarar Åsa.
– Vi hörde att man eventuellt kunde få något som man önskade, så vi provade. Och det är jätteroligt att de dessutom kommer hit och grillar tillsammans med barnen!
– Akta, gå här, runt grillen istället, guidar Bengt ett av barnen som gärna vill komma lite väl nära det varma.
Förskolan får ta emot Fia-spel med LIONS egen logga. Foto: Ida Lindkvist
LIONS-klubben i Storå bedriver även sin välkända loppisverksamhet i Vasselhyttan, som för säsongen är stängd. Det går dock alldeles utmärkt att lämna in sådant som man vill skänka bort redan nu.
– Vi tar emot loppisgrejer under hela vintern, och så planerar vi att öppna runt första maj, säger Bengt.
– Och önskar man något så är det Bidragskommittén man ska vända sig till, tillägger Mikael.
Vill man kontakta LIONS angående deras loppis slår man en pling till Bengt: 0762449640 Och till Bidragskommittén kommer man om man ringer, antingen ovanstående, eller till Mikael på: 0705333802.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
FotoFredag: Span på vårfåglar
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.