LIONS Club Storå lös upp i det grå höstvädret. Foto: Ida Lindkvist
Storås LIONS sprider värme bland gammal och ung
Hagabackens förskola stod utan grill, ville man grilla fick någon i personalen baxa med sig en sådan hemifrån. Men då ryckte LIONS Club Storå in och självfallet ska barnen få en grill. Idag såg man till att inviga den och det var många glada, både barn och vuxna, som fick mumsa nygrillad korv.
LIONS Club Storå har hela 34 stycken medlemmar som på olika vis samlar in pengar för att kunna hjälpa till på olika sätt, både lokalt, nationellt och internationellt, däribland barndiabetes och flyktinghjälp. Lokal sett har de fullt upp med bidrag och aktiviteter genom åren, och under 2014-2015 kan listan göras lång.
– Vi vill stötta, det är LIONS ledord, vi vill stötta lokalt ungdomar och äldreomsorgen, berättar Bengt Andersson och visar på några av de projekts som genomförs.
En bowlingkväll för barnen vid Löa Friskola, sponsring av jackor till GSBK, möbler till gruppboende i Guldsmedshyttan, kaffe och tårta till Grönbodahemmet och julfest för barn vid Navet i Stråssa är några av de saker som kan räknas upp som Lions anordnar och fixar. Och så nu står dem här, Bengt Andersson, Mikael Stark och Arne Andersson, framför en nyinköpt grill och ser till att korven blir gyllenbrun och serveras alla på Hagabackens förskola.
– Vi delar ut bidrag till olika verksamheter, så personalen här på skolan hörde av sig och berättade att de hade ett behov av en grill. Så vi sa okej, vi sponsrar med en grill. Den kommer barnen till godo och det är lite av det som vi pysslar med, och så är det ett sätt för oss att marknadsföra oss på, säger Bengt.
Barnen sitter vid små träbänkar och äter korv med bröd som sköljs ner med en mugg mjölk, och med galonbyxorna på och mössan neddragen över öronen bekommer inte duggregnet det allra minsta.
– Det är snarare tvärtom, regnar det vill de jättegärna få gå ut, och så samlar de vatten i hinkar, säger Åsa Eriksdotter Andersson, vid förskolan, med ett leende.
Den nya grillen invigs. Foto: Ida Lindkvist
Personalen tycker förstås att det här är jätteroligt, att de lyckats få en alldeles egen grill till skolan som de kan använda efter eget önskemål.
– Det fanns ingen grill alls innan, vi tog med oss hemifrån när vi skulle grilla, förklarar Åsa.
– Vi hörde att man eventuellt kunde få något som man önskade, så vi provade. Och det är jätteroligt att de dessutom kommer hit och grillar tillsammans med barnen!
– Akta, gå här, runt grillen istället, guidar Bengt ett av barnen som gärna vill komma lite väl nära det varma.
Förskolan får ta emot Fia-spel med LIONS egen logga. Foto: Ida Lindkvist
LIONS-klubben i Storå bedriver även sin välkända loppisverksamhet i Vasselhyttan, som för säsongen är stängd. Det går dock alldeles utmärkt att lämna in sådant som man vill skänka bort redan nu.
– Vi tar emot loppisgrejer under hela vintern, och så planerar vi att öppna runt första maj, säger Bengt.
– Och önskar man något så är det Bidragskommittén man ska vända sig till, tillägger Mikael.
Vill man kontakta LIONS angående deras loppis slår man en pling till Bengt: 0762449640 Och till Bidragskommittén kommer man om man ringer, antingen ovanstående, eller till Mikael på: 0705333802.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Samuel Stenhem, VD Tormek och Hugo Öhman, digital specialist på Tormek presenterar årets sommarutställning. Foto: Jennie Einarsson
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FotoFredag: Här jagar lärkfalken!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn belä...
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Så skall 20 år runt Lindessjön firas
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd ...
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...