Bengt Storbacka (S). Arkivbild. Foto: Jennie Einarsson

Storbacka: ”Jag upprepar frågan – Vad vill majoriteten?”

DEBATTSVAR: Majoriteten säger att vi först nu efter många år, kommer med politiska initiativ. De säger ”Att erbjuda goda möjligheter till arbete och utbildning för att säkra människors självförsörjning står högt upp på listan och är något vi jobbar med dagligen, men att vända skeppet är ett långt och idogt arbete”.

Majoriteten säger att vi först nu efter många år, kommer med politiska initiativ. De säger ”Att erbjuda goda möjligheter till arbete och utbildning för att säkra människors självförsörjning står högt upp på listan och är något vi jobbar med dagligen, men att vända skeppet är ett långt och idogt arbete”.

Undertecknad tillträdde som kommunalråd i januari 2021 och anser att många förslag ökar ”möjligheter till arbete och utbildning”. (Gynnar arbetslivet=GA)

Vad i nedanstående måste bort för att ”vända skeppet” och varför?

Några exempel på initiativ från oss S+C i den tidigare majoriteten, åren 2020-2021:

– Välfärdsportar – 6 miljoner kronor på fiber på landsbygden. Det byggs ut just nu! (GA)
– Lindesteget – ett initiativ efter samtal med facken om en ny industriutbildning (GA)
– Förstärkt Äldreomsorg med ca 45 miljoner – en historisk satsning!
– Anställning av två Mark- och exploateringsingenjörer samt sammanhållen näringslivs- och samhällsplanering direkt under kommunstyrelsen. (GA)
– Förstudie för fler bostäder i Frövi då fler behövs i arbetslivet. (GA)
– 3,4 miljoner på förebyggande arbete som nya Majoriteten tar bort. Förslagen från tjänstepersoner var bl a ökad samverkan mellan skola och socialtjänst, använda kulturen på våra särskilda boenden, stödja läsförståelsen hos små barn, låta våra skolor bli platser för generationsövergripande möten osv.
– Initiativ utifrån Agenda 2030 har fört kommunen från plats 178 till 49 gällande miljöarbete. (GA – grön omställning)
– Framtagande av vindbruksplan – kommer snart (GA-industrin behöver energi)
– Breddad rekrytering för att få in människor med funktionsnedsättningar lågutbildade långtidsarbetslösa i arbete (GA)
– Räddat busslinjen mellan Kopparberg och Storå/Lindesberg och initierat andra lösningar för skolskjuts och arbetspendling (GA)

Initiativ från oss i S+C, åren före 2021:

– Byggandet av en planeringsreserv på ca 25 miljoner direkt under kommunstyrelsen för att kunna agera på olika utmaningar
– Resursjobb, fler i arbete och sänkt kostnad för Försörjningsstöd (GA)
– Framtagande av industrimark och träget arbete med etablering av tomatodling och Frövi
bangård för godstransporter. Slutspurt 2021-2022. (GA)
– Seniorkollo och Familjecentral
– Utvecklingspunkter i Ramsberg, Guldsmedshyttan, Vedevåg, Ullersätter och Fellingsbro med samhällsservice, distans-arbetsplatser, samverkan med det lokala föreningslivet mm. Centern drev på tidigt. (GA)
– Nytt villaområde i centrala Lindesberg som snart färdigställs (GA) och industrirakan med möjlighet för motorsport (Industrirakan GA)
– Lindbackaskolan. Det var ett initiativ gemensamt överenskommit mellan M och S för många år sedan.

Initiativ som hade genomförts av S+C vid makten:

– Utveckla en mötesplats i Råsshallen där både föreningslivet och skolan vill samverka för bättre fritid/stöd till äldre ungdomar

– Barnets första 1000 dagar – ca 2 miljoner på stärkt samarbete mellan Socialtjänsten, Förskolan och BVC för tidiga insatser där vi ser att föräldrar behöver mycket stöd. Vi lägger det som förslag men majoriteten tog bort de pengarna. Forskning visar dock att vi bör satsa mer där.
– Avsätt KS projektmedel/planeringsreserv för ett tvåårigt projekt som kan förverkliga att GY-särskolans elever från åk 1 får en långsiktig relation med arbetslivet genom ett eller flera ”fadderföretag” med en stadigvarande anställning på sikt. Motionen är ställd till majoriteten. (GA)
– UNGVUX – Förslag utifrån dialog med tjänstepersoner för att ge ungdomar alternativ till gymnasiet under en tid. Det viftar majoriteten bort. Utan att lyssna på förslaget! (GA)

Jag upprepar frågan – Vad vill majoriteten? Vad är det för ”skepp” som ska vändas? Bli lite konkret och lyssna åtminstone på personalen i verksamheterna!

Bengt Storbacka, Oppositionsråd, Socialdemokraterna

Publicerad 17 oktober 2023 klockan 14:33

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Den kreativa förskoleklassen på Löa Friskola är i final igen. Foto: Annette Alexandre

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.

17 april 2026 klockan 11:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.

16 april 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar ...

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget ...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.

11 april 2026 klockan 19:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av ...
10 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
10 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ...
10 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.

9 april 2026 klockan 16:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Vid Bottenån förbereder kommunen en minnesplats för veteraner. Foto: Lindesbergs kommun

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.

9 april 2026 klockan 10:32 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och N...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarså...

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.

2 april 2026 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens ...
31 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till ...
31 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets ...
30 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-24

2026-03-24

2026-03-23

2026-04-17 16:03