Bengt Storbacka (S). Arkivbild. Foto: Jennie Einarsson

Storbacka: ”Jag upprepar frågan – Vad vill majoriteten?”

DEBATTSVAR: Majoriteten säger att vi först nu efter många år, kommer med politiska initiativ. De säger ”Att erbjuda goda möjligheter till arbete och utbildning för att säkra människors självförsörjning står högt upp på listan och är något vi jobbar med dagligen, men att vända skeppet är ett långt och idogt arbete”.

Majoriteten säger att vi först nu efter många år, kommer med politiska initiativ. De säger ”Att erbjuda goda möjligheter till arbete och utbildning för att säkra människors självförsörjning står högt upp på listan och är något vi jobbar med dagligen, men att vända skeppet är ett långt och idogt arbete”.

Undertecknad tillträdde som kommunalråd i januari 2021 och anser att många förslag ökar ”möjligheter till arbete och utbildning”. (Gynnar arbetslivet=GA)

Vad i nedanstående måste bort för att ”vända skeppet” och varför?

Några exempel på initiativ från oss S+C i den tidigare majoriteten, åren 2020-2021:

– Välfärdsportar – 6 miljoner kronor på fiber på landsbygden. Det byggs ut just nu! (GA)
– Lindesteget – ett initiativ efter samtal med facken om en ny industriutbildning (GA)
– Förstärkt Äldreomsorg med ca 45 miljoner – en historisk satsning!
– Anställning av två Mark- och exploateringsingenjörer samt sammanhållen näringslivs- och samhällsplanering direkt under kommunstyrelsen. (GA)
– Förstudie för fler bostäder i Frövi då fler behövs i arbetslivet. (GA)
– 3,4 miljoner på förebyggande arbete som nya Majoriteten tar bort. Förslagen från tjänstepersoner var bl a ökad samverkan mellan skola och socialtjänst, använda kulturen på våra särskilda boenden, stödja läsförståelsen hos små barn, låta våra skolor bli platser för generationsövergripande möten osv.
– Initiativ utifrån Agenda 2030 har fört kommunen från plats 178 till 49 gällande miljöarbete. (GA – grön omställning)
– Framtagande av vindbruksplan – kommer snart (GA-industrin behöver energi)
– Breddad rekrytering för att få in människor med funktionsnedsättningar lågutbildade långtidsarbetslösa i arbete (GA)
– Räddat busslinjen mellan Kopparberg och Storå/Lindesberg och initierat andra lösningar för skolskjuts och arbetspendling (GA)

Initiativ från oss i S+C, åren före 2021:

– Byggandet av en planeringsreserv på ca 25 miljoner direkt under kommunstyrelsen för att kunna agera på olika utmaningar
– Resursjobb, fler i arbete och sänkt kostnad för Försörjningsstöd (GA)
– Framtagande av industrimark och träget arbete med etablering av tomatodling och Frövi
bangård för godstransporter. Slutspurt 2021-2022. (GA)
– Seniorkollo och Familjecentral
– Utvecklingspunkter i Ramsberg, Guldsmedshyttan, Vedevåg, Ullersätter och Fellingsbro med samhällsservice, distans-arbetsplatser, samverkan med det lokala föreningslivet mm. Centern drev på tidigt. (GA)
– Nytt villaområde i centrala Lindesberg som snart färdigställs (GA) och industrirakan med möjlighet för motorsport (Industrirakan GA)
– Lindbackaskolan. Det var ett initiativ gemensamt överenskommit mellan M och S för många år sedan.

Initiativ som hade genomförts av S+C vid makten:

– Utveckla en mötesplats i Råsshallen där både föreningslivet och skolan vill samverka för bättre fritid/stöd till äldre ungdomar

– Barnets första 1000 dagar – ca 2 miljoner på stärkt samarbete mellan Socialtjänsten, Förskolan och BVC för tidiga insatser där vi ser att föräldrar behöver mycket stöd. Vi lägger det som förslag men majoriteten tog bort de pengarna. Forskning visar dock att vi bör satsa mer där.
– Avsätt KS projektmedel/planeringsreserv för ett tvåårigt projekt som kan förverkliga att GY-särskolans elever från åk 1 får en långsiktig relation med arbetslivet genom ett eller flera ”fadderföretag” med en stadigvarande anställning på sikt. Motionen är ställd till majoriteten. (GA)
– UNGVUX – Förslag utifrån dialog med tjänstepersoner för att ge ungdomar alternativ till gymnasiet under en tid. Det viftar majoriteten bort. Utan att lyssna på förslaget! (GA)

Jag upprepar frågan – Vad vill majoriteten? Vad är det för ”skepp” som ska vändas? Bli lite konkret och lyssna åtminstone på personalen i verksamheterna!

Bengt Storbacka, Oppositionsråd, Socialdemokraterna

Publicerad 17 oktober 2023 klockan 14:33

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Pappa Atbart med sonen Ade på axlarna, mamma Miriam och dotten Bonne gjorde ett spontanbesök på Truckmeet Bergslagen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.

8 augusti 2026 klockan 20:50 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

16 år och nybliven världsmästare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.

7 augusti 2026 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, s...

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att ...

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med ...

Det blev ett sommarlov fyllt av upplevelser. Foto: Privat

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.

5 augusti 2026 klockan 12:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.

4 augusti 2026 klockan 13:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen "Vägen fr...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Säsongens provfiske genomfört – så gick det
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera...
31 juli 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Fullmåne och kärlek

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.

31 juli 2026 klockan 10:45 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Hunden på bilden har inget med den aktuella händelsen att göra. Genrebild.

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud

En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.

29 juli 2026 klockan 13:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback

Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé p...

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax ...

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek

Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergå...

Foto: Privat

Harry överlevde dubbla strokes – nu väntar drömresan till USA: ”Bra saker händer inte oss”

När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.

24 juli 2026 klockan 11:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag fö...

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens ...

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i ...

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. ...

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den ...

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla...

Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.

22 juli 2026 klockan 09:58 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vä...
21 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
20 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid ...
20 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-17

2026-07-17

2026-07-16

2026-07-14

2026-07-13

2026-07-11

2026-07-10

2026-07-10

2026-07-08

2026-07-06

2026-07-06

2026-07-03

2026-07-02

2026-07-02

2026-08-09 16:22