Bengt Storbacka (S), oppositionsråd. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Storbacka svarar Klockars gällande kommunens budget

INSÄNDARE/DEBATT: Här är några svar på Tomas Klockars inlägg om kommunens budget. Jag är den förste att beklaga att det blev fel handlingar i fullmäktige. Det var förvirrande för alla men vi fick de rätta under mötet som visar att vi tar långsiktig höjd för att det blir allt fler äldre och att andelen i arbetsför ålder minskar i kommunen.

Det är märkligt att Klockars i Lindenytt och tillsammans med sina kompisar i Sverigedemokraterna påstår att Verksamhetsplanen för 2025 och 2026 ”är bara planer som kommer ändras.”

Budget för nästa år, 2025 är en riktningsgivare som också kan förändras under året och vi liksom majoriteten är beredda att justera budget i höst beroende på omvärldsförändringar. Att kalla Verksamhetsplaner (VP) för ”bara planer” är som att säga att det inte betyder något. Det betyder mycket. Det är VP som de senaste åren varit en partiövergripande riktningsgivare som lett till att vi succesivt balanserat vår budget över åren för att ta allt större hänsyn till att vi behöver bygga ut omsorgen om de äldre och att andra ansvarsområden under Socialförvaltningen behöver stärkas.

Nu närmar vi oss en balans mellan de största nämnderna, utifrån den demografiska utvecklingen. Vi har i våra ”bara planer” gett kommunen en planeringsreserv under Kommunstyrelsen som närmar sig 30 miljoner, om vi fortsätter jobba långsiktigt. Vi lämnade även över ett resultat som ger oss ytterligare drygt 50 miljoner, alltså närmare 80 miljoner för att kompensera för dåliga tider.

Den styrande majoriteten, Moderaterna, Sverigedemokraterna, Liberalerna, Kristdemokraterna och Landsbygdspartiet oberoende. Foto: Camilla Lagerman

Majoriteten hade långsiktighet som ett av sina ledord i budgetdebatten men tänker bara ett år framåt (?) Jag förstår det för den besvikelse de upplevde när den SD-styrda Tidöregeringen inte gav pengar till kommunsverige är stor. Skattesänkningar för höginkomsttagare prioriteras av Sverigedemokrater och övriga högern. Välfärden och omsorgen av de sköraste får stå tillbaka. Högern med SD förväntar sig inget stöd från regeringen.

Foto: Camilla Lagerman

Vi har gett majoriteten möjlighet att värna de minsta barnen och våra äldre inför 2024. Över de kommande tre åren lägger vi över 30 miljoner mer på äldreomsorgen vilket är en tydlig riktning och inte ”bara planer”. Klockars och övriga vet att det behövs ännu mer än så. Vi har i ”bara planer”, tidigare VP, lagt 3,4 miljoner (del av kommunstyrelsens planeringsreserv) till förebyggande arbete. Vi vill använda 2 miljoner av de pengarna för att våra förvaltningar tillsammans med BVC (Barnavårdscentralen) ska ge tidiga insatser under barnets första ”1000 dagar”. Forskning och erfarenhet visar att det är ett av de mest effektiva sätten att använda skattepengar. Det förebygger ohälsa och sparar framtida kostnader. SD och M sa nej! Men, hallå! Vi har ju de pengarna.

BillerudKorsnäs kartongbruk Frövi. Bild: Bergslagsbild AB

Gällande byggande och detaljplaner har vi möjliggjort så att kommunen nu i sommar annonserar efter en samhällsutvecklingschef, för att effektivt jobba med mark- och lokalstrategier samt bostadsbyggande. Just nu byggs grön industri i Frövi, tack vare långsiktiga ”bara planer”!

Arkivfoto: Ida Lindkvist

Lägg därtill att vi vill stödja Storåskolan och GSK/Råsshallen för att utveckla samverkan och bra fritid för skolungdomar samt se till att de särskoleelever som vill och kan, får en arbetskontakt från dag 1 på gymnasiet. Pengarna finns, från tidigare budgetar och VP, ”bara planer”. Varför hakar ni inte på? Kan svaret vara att ni inte förväntar er något från Tidöregeringen eller ännu värre… Ni har bara Loppholmsbadet på er agenda?

Det är skillnad på långsiktig välfärdspolitik och en kortsiktig budget utan politisk styrning. Skatten ska användas för att bygga välfärd! Men tack för en kul debatt och återigen bjuder jag in dig Tomas Klockars till att prata långsiktighet, inte minst gällande vårt krackelerande VA-nät.

Bengt Storbacka, oppositionsråd (S)

Publicerad 21 juni 2023 klockan 10:39

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Veronica och Alex skickar kärlek och kramar till föräldrarna. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek

I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar

14 februari 2026 klockan 15:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Talltita. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Fågelmix

FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.

13 februari 2026 klockan 18:47 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de å...

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra ...

Hur ska vi göra med vården?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.

Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.

12 februari 2026 klockan 10:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.

11 februari 2026 klockan 10:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kä...
10 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun ...
10 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi. – Mina v...
10 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Kvinna döms till fängelse för mordbrand

I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.

9 februari 2026 klockan 19:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Frövi judo

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.

9 februari 2026 klockan 18:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Busschaufför misstänks för brott efter krock

Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

FotoFredag: Med kyrkan i fokus

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.

Maja Svensson och Amanda Jansson öppnar frisörsalongen "Majanda". Namnet är en sammanslagning av duons namn. Foto: Jennie Einarsson

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.

6 februari 2026 klockan 09:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg

I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning...

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första ...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Nu är nomineringen öppen till årets pedagogiska pris. Foto: Lindesbergs kommun

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.

2 februari 2026 klockan 10:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett ...
2 februari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans...
1 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan. - En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans f...
30 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-30

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-27

2026-01-26

2026-01-26

2026-01-25

2026-01-24

2026-02-16 12:37