Tommy Nilsson bjöd på stämningsfullt dragspelande. Foto: Ida Lindkvist
Storband fick sällskap av sång och dragspel
Tommy Nilsson bjöd på stämningsfullt dragspelande. Foto: Ida Lindkvist
Storband fick sällskap av sång och dragspel
Ikväll var det Lindesbergs Storbands tur att medverka i Linde Bergslags församlings sommarkvällskonsert. Detta gjorde de tillsammans med solisterna Anna Andersson, sång, och Tommy Nilsson på dragspel. Konserten visade sig snart vara väldigt populär då ett drygt hundratal gäster intog kyrkbänkarna.
Det är dags för den sjätte och näst sista sommarkvällskonserten för i år. Ikväll står hela Lindesbergs Storband på scenen i sällskap av Anna Andersson, som är sångare i storbandet, samt dragspelsmannen Tommy Nilsson.
– Ikväll blir det storbandstema, dragspel och sång. Storbandet kommer köra några låtar själva också, säger Anna innan konsertens start.
Det är församlingens nya präst Monica Wallsten som hälsar de 124 åhörarna välkomna.
– När man är ny i stan lyssnar man in hurdant det är, och det verkar vara ett levande musikliv här i Lindesberg!, kommenterar hon innan hon slår sig ner för att avnjuta musiken som komma skall.
Foto: Ida Lindkvist
Storbandet inleder med en låt som enligt bandet alla storband vill spela: ”Splanky”. Därefter sjunger Anna ” I’m Gonna Sit Right Down And Write Myself A Letter”, en sång som blev populär efter att Frank Sinatra haft den på en av sina skivor.
Efter några låtar kliver Tommy Nilsson in och gör storbandet sällskap tillsammans med sitt dragspel.
– Ni har ett fantastiskt storband här i Lindesberg och det är jättekul att en skåning som jag får vara här och gästa dem. Dragspel i ett storband är kanske inte den vanligaste kombinationen, säger Tommy varpå de spelar Apollo Valse.
Nästa vecka, torsdag, är den avslutande sommarkvällskonserten i Vedevågs kyrka. ”Sånger och funderingar” med Kerstin Essellwalls-Smårs sång och Sofia Nordlund på piano.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.