Tommy Nilsson bjöd på stämningsfullt dragspelande. Foto: Ida Lindkvist
Storband fick sällskap av sång och dragspel
Tommy Nilsson bjöd på stämningsfullt dragspelande. Foto: Ida Lindkvist
Storband fick sällskap av sång och dragspel
Ikväll var det Lindesbergs Storbands tur att medverka i Linde Bergslags församlings sommarkvällskonsert. Detta gjorde de tillsammans med solisterna Anna Andersson, sång, och Tommy Nilsson på dragspel. Konserten visade sig snart vara väldigt populär då ett drygt hundratal gäster intog kyrkbänkarna.
Det är dags för den sjätte och näst sista sommarkvällskonserten för i år. Ikväll står hela Lindesbergs Storband på scenen i sällskap av Anna Andersson, som är sångare i storbandet, samt dragspelsmannen Tommy Nilsson.
– Ikväll blir det storbandstema, dragspel och sång. Storbandet kommer köra några låtar själva också, säger Anna innan konsertens start.
Det är församlingens nya präst Monica Wallsten som hälsar de 124 åhörarna välkomna.
– När man är ny i stan lyssnar man in hurdant det är, och det verkar vara ett levande musikliv här i Lindesberg!, kommenterar hon innan hon slår sig ner för att avnjuta musiken som komma skall.
Foto: Ida Lindkvist
Storbandet inleder med en låt som enligt bandet alla storband vill spela: ”Splanky”. Därefter sjunger Anna ” I’m Gonna Sit Right Down And Write Myself A Letter”, en sång som blev populär efter att Frank Sinatra haft den på en av sina skivor.
Efter några låtar kliver Tommy Nilsson in och gör storbandet sällskap tillsammans med sitt dragspel.
– Ni har ett fantastiskt storband här i Lindesberg och det är jättekul att en skåning som jag får vara här och gästa dem. Dragspel i ett storband är kanske inte den vanligaste kombinationen, säger Tommy varpå de spelar Apollo Valse.
Nästa vecka, torsdag, är den avslutande sommarkvällskonserten i Vedevågs kyrka. ”Sånger och funderingar” med Kerstin Essellwalls-Smårs sång och Sofia Nordlund på piano.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...