Tommy Nilsson bjöd på stämningsfullt dragspelande. Foto: Ida Lindkvist
Storband fick sällskap av sång och dragspel
Tommy Nilsson bjöd på stämningsfullt dragspelande. Foto: Ida Lindkvist
Storband fick sällskap av sång och dragspel
Ikväll var det Lindesbergs Storbands tur att medverka i Linde Bergslags församlings sommarkvällskonsert. Detta gjorde de tillsammans med solisterna Anna Andersson, sång, och Tommy Nilsson på dragspel. Konserten visade sig snart vara väldigt populär då ett drygt hundratal gäster intog kyrkbänkarna.
Det är dags för den sjätte och näst sista sommarkvällskonserten för i år. Ikväll står hela Lindesbergs Storband på scenen i sällskap av Anna Andersson, som är sångare i storbandet, samt dragspelsmannen Tommy Nilsson.
– Ikväll blir det storbandstema, dragspel och sång. Storbandet kommer köra några låtar själva också, säger Anna innan konsertens start.
Det är församlingens nya präst Monica Wallsten som hälsar de 124 åhörarna välkomna.
– När man är ny i stan lyssnar man in hurdant det är, och det verkar vara ett levande musikliv här i Lindesberg!, kommenterar hon innan hon slår sig ner för att avnjuta musiken som komma skall.
Foto: Ida Lindkvist
Storbandet inleder med en låt som enligt bandet alla storband vill spela: ”Splanky”. Därefter sjunger Anna ” I’m Gonna Sit Right Down And Write Myself A Letter”, en sång som blev populär efter att Frank Sinatra haft den på en av sina skivor.
Efter några låtar kliver Tommy Nilsson in och gör storbandet sällskap tillsammans med sitt dragspel.
– Ni har ett fantastiskt storband här i Lindesberg och det är jättekul att en skåning som jag får vara här och gästa dem. Dragspel i ett storband är kanske inte den vanligaste kombinationen, säger Tommy varpå de spelar Apollo Valse.
Nästa vecka, torsdag, är den avslutande sommarkvällskonserten i Vedevågs kyrka. ”Sånger och funderingar” med Kerstin Essellwalls-Smårs sång och Sofia Nordlund på piano.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindlöven håller sin sjätte nolla för säsongen. 5-0 blir onsdagens slutsiffror mot Strömsbro. Arkivfoto: Hasse Persson.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Mikael Stark, Leif Carlsson, Mikael Enström och William Flormo från Lions Club Storå överlämnade en rejäl summa till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
28 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
26 november 2025 klockan 15:13 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.