VästeråsIrsta är tillbaka i Allsvenskan efter att spelat upp sig från Division 1 och blev LIF Lindesbergs andra motståndare för säsongen. Jesper Nilsson agerade stor målgörare för LIF och spelade in hela 11 mål men trots den imponerade målsumman så räckte det inte hela vägen för seger.
Det var ett ”kärt” återseende som väntade LIF Lindesberg under söndagskvällen. Det aktuella motståndarlaget VästeråsIrsta deltog inte i fjolårssäsongens Allsvenska serie då det svartvit-klädda laget spelade sin fjolårssäsong i Division 1, spelet i den lägre divisionen blev kortvarigt där Västerås utan större problem segrade serien och får spela den nya säsongen i Allsvenskan.
Precis som LIF Lindesberg så inledde Västerås med en förlust i säsongens inledande match vilket innebar att det var två revanschsugna lag som stod redo för matchstart.
Matchen inleddes tufft för det orangea LIF Lindesberg som, trots ett snabbt mål av lagkapten Gustaf Ekström, tidigt åkte på ett slarvigt spel där flera av anfallsskotten gick utanför plangränserna.
Efter tio minuter av speltid hade Västerås tagit ledningen med 9-4 och i samma stund tog LIF en tidig time-out, Västerås utökade direkt efter time-outen till 10-4 men bara minuten efter målgörandet blev LIF tilldelad en straff där Jesper Nilsson bjöd på ett snabbt straffmål där målvakten inte hann reagera på skottet.
Anfallsspelet började bli aggressivare i det orangea laget och från att suttit med ett sexmålsunderläge hade LIF spelat sig tillbaka i matchen till 13-11 med åtta minuter kvar av första halvlek.
Lagets lagkapten Gustaf Ekström lyckades även att spela in ett mål i öppen kasse och med 17-14 i halvlek såg det ut som att det var en jämn andra halvlek som väntade.
VästeråsIrsta inledde halvleken snabbast och efter två raka mål så spelade LIF snabbt tillbaka sina mål där Lindes målvakt Robert Mjörnander drog på ett långkast till Martin Boija som överraskade motståndarlagets försvar som således spelade in 19-16, Jesper Nilsson fortsatte skörden och jämnade ut målgörandet till 19-17 minuten därefter.
Motståndarlaget kom dock tillbaka starkt och lyckades även få kontroll på LIFs försvarsspel och med tio minuter kvar av matchen kunde inte LIF komma tillbaka i matchen.
Jesper Nilsson blev matchens stora målgörare med hela 11 mål men trots den imponerade målsumman och snabba straffmål så fick LIF se sig ännu en gång se sig besegrade.
Resultat VästeråsIrsta-LIF Lindesberg
Slutresultat: 35-28 (17-14)
Publik: –
Målgörare: Jesper Nilsson (11), Fabian Lindholm (5), Joel Karlström (3), Herman Bosson (3), Karl Zetterlund (2), Gustaf Ekström (2), Martin Boija, Linuz Andersson
Matchens Lirare: Jesper Nilsson
Nästa bortamatch: Fredagen 2:a oktober vs Rimbo HK Roslagen i Sparbankshallen Rimbo med matchstart kl. 19.00
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.