VästeråsIrsta är tillbaka i Allsvenskan efter att spelat upp sig från Division 1 och blev LIF Lindesbergs andra motståndare för säsongen. Jesper Nilsson agerade stor målgörare för LIF och spelade in hela 11 mål men trots den imponerade målsumman så räckte det inte hela vägen för seger.
Det var ett ”kärt” återseende som väntade LIF Lindesberg under söndagskvällen. Det aktuella motståndarlaget VästeråsIrsta deltog inte i fjolårssäsongens Allsvenska serie då det svartvit-klädda laget spelade sin fjolårssäsong i Division 1, spelet i den lägre divisionen blev kortvarigt där Västerås utan större problem segrade serien och får spela den nya säsongen i Allsvenskan.
Precis som LIF Lindesberg så inledde Västerås med en förlust i säsongens inledande match vilket innebar att det var två revanschsugna lag som stod redo för matchstart.
Matchen inleddes tufft för det orangea LIF Lindesberg som, trots ett snabbt mål av lagkapten Gustaf Ekström, tidigt åkte på ett slarvigt spel där flera av anfallsskotten gick utanför plangränserna.
Efter tio minuter av speltid hade Västerås tagit ledningen med 9-4 och i samma stund tog LIF en tidig time-out, Västerås utökade direkt efter time-outen till 10-4 men bara minuten efter målgörandet blev LIF tilldelad en straff där Jesper Nilsson bjöd på ett snabbt straffmål där målvakten inte hann reagera på skottet.
Anfallsspelet började bli aggressivare i det orangea laget och från att suttit med ett sexmålsunderläge hade LIF spelat sig tillbaka i matchen till 13-11 med åtta minuter kvar av första halvlek.
Lagets lagkapten Gustaf Ekström lyckades även att spela in ett mål i öppen kasse och med 17-14 i halvlek såg det ut som att det var en jämn andra halvlek som väntade.
VästeråsIrsta inledde halvleken snabbast och efter två raka mål så spelade LIF snabbt tillbaka sina mål där Lindes målvakt Robert Mjörnander drog på ett långkast till Martin Boija som överraskade motståndarlagets försvar som således spelade in 19-16, Jesper Nilsson fortsatte skörden och jämnade ut målgörandet till 19-17 minuten därefter.
Motståndarlaget kom dock tillbaka starkt och lyckades även få kontroll på LIFs försvarsspel och med tio minuter kvar av matchen kunde inte LIF komma tillbaka i matchen.
Jesper Nilsson blev matchens stora målgörare med hela 11 mål men trots den imponerade målsumman och snabba straffmål så fick LIF se sig ännu en gång se sig besegrade.
Resultat VästeråsIrsta-LIF Lindesberg
Slutresultat: 35-28 (17-14)
Publik: –
Målgörare: Jesper Nilsson (11), Fabian Lindholm (5), Joel Karlström (3), Herman Bosson (3), Karl Zetterlund (2), Gustaf Ekström (2), Martin Boija, Linuz Andersson
Matchens Lirare: Jesper Nilsson
Nästa bortamatch: Fredagen 2:a oktober vs Rimbo HK Roslagen i Sparbankshallen Rimbo med matchstart kl. 19.00
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.