VästeråsIrsta är tillbaka i Allsvenskan efter att spelat upp sig från Division 1 och blev LIF Lindesbergs andra motståndare för säsongen. Jesper Nilsson agerade stor målgörare för LIF och spelade in hela 11 mål men trots den imponerade målsumman så räckte det inte hela vägen för seger.
Det var ett ”kärt” återseende som väntade LIF Lindesberg under söndagskvällen. Det aktuella motståndarlaget VästeråsIrsta deltog inte i fjolårssäsongens Allsvenska serie då det svartvit-klädda laget spelade sin fjolårssäsong i Division 1, spelet i den lägre divisionen blev kortvarigt där Västerås utan större problem segrade serien och får spela den nya säsongen i Allsvenskan.
Precis som LIF Lindesberg så inledde Västerås med en förlust i säsongens inledande match vilket innebar att det var två revanschsugna lag som stod redo för matchstart.
Matchen inleddes tufft för det orangea LIF Lindesberg som, trots ett snabbt mål av lagkapten Gustaf Ekström, tidigt åkte på ett slarvigt spel där flera av anfallsskotten gick utanför plangränserna.
Efter tio minuter av speltid hade Västerås tagit ledningen med 9-4 och i samma stund tog LIF en tidig time-out, Västerås utökade direkt efter time-outen till 10-4 men bara minuten efter målgörandet blev LIF tilldelad en straff där Jesper Nilsson bjöd på ett snabbt straffmål där målvakten inte hann reagera på skottet.
Anfallsspelet började bli aggressivare i det orangea laget och från att suttit med ett sexmålsunderläge hade LIF spelat sig tillbaka i matchen till 13-11 med åtta minuter kvar av första halvlek.
Lagets lagkapten Gustaf Ekström lyckades även att spela in ett mål i öppen kasse och med 17-14 i halvlek såg det ut som att det var en jämn andra halvlek som väntade.
VästeråsIrsta inledde halvleken snabbast och efter två raka mål så spelade LIF snabbt tillbaka sina mål där Lindes målvakt Robert Mjörnander drog på ett långkast till Martin Boija som överraskade motståndarlagets försvar som således spelade in 19-16, Jesper Nilsson fortsatte skörden och jämnade ut målgörandet till 19-17 minuten därefter.
Motståndarlaget kom dock tillbaka starkt och lyckades även få kontroll på LIFs försvarsspel och med tio minuter kvar av matchen kunde inte LIF komma tillbaka i matchen.
Jesper Nilsson blev matchens stora målgörare med hela 11 mål men trots den imponerade målsumman och snabba straffmål så fick LIF se sig ännu en gång se sig besegrade.
Resultat VästeråsIrsta-LIF Lindesberg
Slutresultat: 35-28 (17-14)
Publik: –
Målgörare: Jesper Nilsson (11), Fabian Lindholm (5), Joel Karlström (3), Herman Bosson (3), Karl Zetterlund (2), Gustaf Ekström (2), Martin Boija, Linuz Andersson
Matchens Lirare: Jesper Nilsson
Nästa bortamatch: Fredagen 2:a oktober vs Rimbo HK Roslagen i Sparbankshallen Rimbo med matchstart kl. 19.00
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”