VästeråsIrsta är tillbaka i Allsvenskan efter att spelat upp sig från Division 1 och blev LIF Lindesbergs andra motståndare för säsongen. Jesper Nilsson agerade stor målgörare för LIF och spelade in hela 11 mål men trots den imponerade målsumman så räckte det inte hela vägen för seger.
Det var ett ”kärt” återseende som väntade LIF Lindesberg under söndagskvällen. Det aktuella motståndarlaget VästeråsIrsta deltog inte i fjolårssäsongens Allsvenska serie då det svartvit-klädda laget spelade sin fjolårssäsong i Division 1, spelet i den lägre divisionen blev kortvarigt där Västerås utan större problem segrade serien och får spela den nya säsongen i Allsvenskan.
Precis som LIF Lindesberg så inledde Västerås med en förlust i säsongens inledande match vilket innebar att det var två revanschsugna lag som stod redo för matchstart.
Matchen inleddes tufft för det orangea LIF Lindesberg som, trots ett snabbt mål av lagkapten Gustaf Ekström, tidigt åkte på ett slarvigt spel där flera av anfallsskotten gick utanför plangränserna.
Efter tio minuter av speltid hade Västerås tagit ledningen med 9-4 och i samma stund tog LIF en tidig time-out, Västerås utökade direkt efter time-outen till 10-4 men bara minuten efter målgörandet blev LIF tilldelad en straff där Jesper Nilsson bjöd på ett snabbt straffmål där målvakten inte hann reagera på skottet.
Anfallsspelet började bli aggressivare i det orangea laget och från att suttit med ett sexmålsunderläge hade LIF spelat sig tillbaka i matchen till 13-11 med åtta minuter kvar av första halvlek.
Lagets lagkapten Gustaf Ekström lyckades även att spela in ett mål i öppen kasse och med 17-14 i halvlek såg det ut som att det var en jämn andra halvlek som väntade.
VästeråsIrsta inledde halvleken snabbast och efter två raka mål så spelade LIF snabbt tillbaka sina mål där Lindes målvakt Robert Mjörnander drog på ett långkast till Martin Boija som överraskade motståndarlagets försvar som således spelade in 19-16, Jesper Nilsson fortsatte skörden och jämnade ut målgörandet till 19-17 minuten därefter.
Motståndarlaget kom dock tillbaka starkt och lyckades även få kontroll på LIFs försvarsspel och med tio minuter kvar av matchen kunde inte LIF komma tillbaka i matchen.
Jesper Nilsson blev matchens stora målgörare med hela 11 mål men trots den imponerade målsumman och snabba straffmål så fick LIF se sig ännu en gång se sig besegrade.
Resultat VästeråsIrsta-LIF Lindesberg
Slutresultat: 35-28 (17-14)
Publik: –
Målgörare: Jesper Nilsson (11), Fabian Lindholm (5), Joel Karlström (3), Herman Bosson (3), Karl Zetterlund (2), Gustaf Ekström (2), Martin Boija, Linuz Andersson
Matchens Lirare: Jesper Nilsson
Nästa bortamatch: Fredagen 2:a oktober vs Rimbo HK Roslagen i Sparbankshallen Rimbo med matchstart kl. 19.00
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.