I år är det rekordtidig ispremiär i Lindehov. Lindlöven har storfrämmande från Ryssland. KHL-laget SKA St Petersburgs ungdomsverksamhet Silverline ligger på träningsläger i Lindesberg från 25/7 till 15/8.
140 ungdomar i veckan kommer träna i Lindehov. Åldern på spelarna är 6-16 år. Utöver hockeyspelare gästas Lindlöven även av ett par grupper från St Petersburgs konståkningsförening. Alla spelare och ledare bor i Fritidsbyn samt på Östanby i Gusselby. Det är full fart med is- och fysträning från tidig morgon till sen kväll i Lindehov säger Lindlövens John Falck.
Våra ryska gäster har en full organisation med sig bestående av kockar, läkare, massörer och fystränare. Utöver ledare så har även de yngsta barnen med sig sina föräldrar till Lindesberg.
Vi hoppas alla i Lindesberg ser lika positivt som vi i föreningen gör på detta träningsläger så vi tillsammans med SKA St Peterburg och Silverline kan fortsätta planeringen för kommande år där vi hoppas på att KHL-laget SKA St Petersburgs seniorlag kommer förlägga träningslägret till Lindesberg.
Den enda smolken i glädjebägaren är att föreningen inte fått det stöd från Lindesbergs kommun som man hoppats på säger John Falck. Vi har diskuterat och lagt fram förslag men tyvärr så får vi inga besked så föreningen får idagsläget betala kommunen 35.000 kr i veckan samt att vi får bekosta ca 75.000 kr för avfuktningsanläggningen som behövs i Lindehov. Vi tar trots allt hit ett stort antal personer till Lindesberg som alla är höginkomsttagare och kommer spendera sin semesterkassa här. St Petersburg har Lindesberg haft ett nära förhållande med tidigare så vi hade trott på någon form av stöd men vi ger inte upp. Vi har ju nu i alla fall is och vi har precis fått tillgång till en gymnastiksal för fyspass som vi kommer in i ett par dagar avslutar John Falck.
SKA St Peterburg
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.