I år är det rekordtidig ispremiär i Lindehov. Lindlöven har storfrämmande från Ryssland. KHL-laget SKA St Petersburgs ungdomsverksamhet Silverline ligger på träningsläger i Lindesberg från 25/7 till 15/8.
140 ungdomar i veckan kommer träna i Lindehov. Åldern på spelarna är 6-16 år. Utöver hockeyspelare gästas Lindlöven även av ett par grupper från St Petersburgs konståkningsförening. Alla spelare och ledare bor i Fritidsbyn samt på Östanby i Gusselby. Det är full fart med is- och fysträning från tidig morgon till sen kväll i Lindehov säger Lindlövens John Falck.
Våra ryska gäster har en full organisation med sig bestående av kockar, läkare, massörer och fystränare. Utöver ledare så har även de yngsta barnen med sig sina föräldrar till Lindesberg.
Vi hoppas alla i Lindesberg ser lika positivt som vi i föreningen gör på detta träningsläger så vi tillsammans med SKA St Peterburg och Silverline kan fortsätta planeringen för kommande år där vi hoppas på att KHL-laget SKA St Petersburgs seniorlag kommer förlägga träningslägret till Lindesberg.
Den enda smolken i glädjebägaren är att föreningen inte fått det stöd från Lindesbergs kommun som man hoppats på säger John Falck. Vi har diskuterat och lagt fram förslag men tyvärr så får vi inga besked så föreningen får idagsläget betala kommunen 35.000 kr i veckan samt att vi får bekosta ca 75.000 kr för avfuktningsanläggningen som behövs i Lindehov. Vi tar trots allt hit ett stort antal personer till Lindesberg som alla är höginkomsttagare och kommer spendera sin semesterkassa här. St Petersburg har Lindesberg haft ett nära förhållande med tidigare så vi hade trott på någon form av stöd men vi ger inte upp. Vi har ju nu i alla fall is och vi har precis fått tillgång till en gymnastiksal för fyspass som vi kommer in i ett par dagar avslutar John Falck.
SKA St Peterburg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.