I år är det rekordtidig ispremiär i Lindehov. Lindlöven har storfrämmande från Ryssland. KHL-laget SKA St Petersburgs ungdomsverksamhet Silverline ligger på träningsläger i Lindesberg från 25/7 till 15/8.
140 ungdomar i veckan kommer träna i Lindehov. Åldern på spelarna är 6-16 år. Utöver hockeyspelare gästas Lindlöven även av ett par grupper från St Petersburgs konståkningsförening. Alla spelare och ledare bor i Fritidsbyn samt på Östanby i Gusselby. Det är full fart med is- och fysträning från tidig morgon till sen kväll i Lindehov säger Lindlövens John Falck.
Våra ryska gäster har en full organisation med sig bestående av kockar, läkare, massörer och fystränare. Utöver ledare så har även de yngsta barnen med sig sina föräldrar till Lindesberg.
Vi hoppas alla i Lindesberg ser lika positivt som vi i föreningen gör på detta träningsläger så vi tillsammans med SKA St Peterburg och Silverline kan fortsätta planeringen för kommande år där vi hoppas på att KHL-laget SKA St Petersburgs seniorlag kommer förlägga träningslägret till Lindesberg.
Den enda smolken i glädjebägaren är att föreningen inte fått det stöd från Lindesbergs kommun som man hoppats på säger John Falck. Vi har diskuterat och lagt fram förslag men tyvärr så får vi inga besked så föreningen får idagsläget betala kommunen 35.000 kr i veckan samt att vi får bekosta ca 75.000 kr för avfuktningsanläggningen som behövs i Lindehov. Vi tar trots allt hit ett stort antal personer till Lindesberg som alla är höginkomsttagare och kommer spendera sin semesterkassa här. St Petersburg har Lindesberg haft ett nära förhållande med tidigare så vi hade trott på någon form av stöd men vi ger inte upp. Vi har ju nu i alla fall is och vi har precis fått tillgång till en gymnastiksal för fyspass som vi kommer in i ett par dagar avslutar John Falck.
SKA St Peterburg
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.