I år är det rekordtidig ispremiär i Lindehov. Lindlöven har storfrämmande från Ryssland. KHL-laget SKA St Petersburgs ungdomsverksamhet Silverline ligger på träningsläger i Lindesberg från 25/7 till 15/8.
140 ungdomar i veckan kommer träna i Lindehov. Åldern på spelarna är 6-16 år. Utöver hockeyspelare gästas Lindlöven även av ett par grupper från St Petersburgs konståkningsförening. Alla spelare och ledare bor i Fritidsbyn samt på Östanby i Gusselby. Det är full fart med is- och fysträning från tidig morgon till sen kväll i Lindehov säger Lindlövens John Falck.
Våra ryska gäster har en full organisation med sig bestående av kockar, läkare, massörer och fystränare. Utöver ledare så har även de yngsta barnen med sig sina föräldrar till Lindesberg.
Vi hoppas alla i Lindesberg ser lika positivt som vi i föreningen gör på detta träningsläger så vi tillsammans med SKA St Peterburg och Silverline kan fortsätta planeringen för kommande år där vi hoppas på att KHL-laget SKA St Petersburgs seniorlag kommer förlägga träningslägret till Lindesberg.
Den enda smolken i glädjebägaren är att föreningen inte fått det stöd från Lindesbergs kommun som man hoppats på säger John Falck. Vi har diskuterat och lagt fram förslag men tyvärr så får vi inga besked så föreningen får idagsläget betala kommunen 35.000 kr i veckan samt att vi får bekosta ca 75.000 kr för avfuktningsanläggningen som behövs i Lindehov. Vi tar trots allt hit ett stort antal personer till Lindesberg som alla är höginkomsttagare och kommer spendera sin semesterkassa här. St Petersburg har Lindesberg haft ett nära förhållande med tidigare så vi hade trott på någon form av stöd men vi ger inte upp. Vi har ju nu i alla fall is och vi har precis fått tillgång till en gymnastiksal för fyspass som vi kommer in i ett par dagar avslutar John Falck.
SKA St Peterburg
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.