I år är det rekordtidig ispremiär i Lindehov. Lindlöven har storfrämmande från Ryssland. KHL-laget SKA St Petersburgs ungdomsverksamhet Silverline ligger på träningsläger i Lindesberg från 25/7 till 15/8.
140 ungdomar i veckan kommer träna i Lindehov. Åldern på spelarna är 6-16 år. Utöver hockeyspelare gästas Lindlöven även av ett par grupper från St Petersburgs konståkningsförening. Alla spelare och ledare bor i Fritidsbyn samt på Östanby i Gusselby. Det är full fart med is- och fysträning från tidig morgon till sen kväll i Lindehov säger Lindlövens John Falck.
Våra ryska gäster har en full organisation med sig bestående av kockar, läkare, massörer och fystränare. Utöver ledare så har även de yngsta barnen med sig sina föräldrar till Lindesberg.
Vi hoppas alla i Lindesberg ser lika positivt som vi i föreningen gör på detta träningsläger så vi tillsammans med SKA St Peterburg och Silverline kan fortsätta planeringen för kommande år där vi hoppas på att KHL-laget SKA St Petersburgs seniorlag kommer förlägga träningslägret till Lindesberg.
Den enda smolken i glädjebägaren är att föreningen inte fått det stöd från Lindesbergs kommun som man hoppats på säger John Falck. Vi har diskuterat och lagt fram förslag men tyvärr så får vi inga besked så föreningen får idagsläget betala kommunen 35.000 kr i veckan samt att vi får bekosta ca 75.000 kr för avfuktningsanläggningen som behövs i Lindehov. Vi tar trots allt hit ett stort antal personer till Lindesberg som alla är höginkomsttagare och kommer spendera sin semesterkassa här. St Petersburg har Lindesberg haft ett nära förhållande med tidigare så vi hade trott på någon form av stöd men vi ger inte upp. Vi har ju nu i alla fall is och vi har precis fått tillgång till en gymnastiksal för fyspass som vi kommer in i ett par dagar avslutar John Falck.
SKA St Peterburg
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.