Arkivfoton: Camilla Lagerman

Storm (C) svarar Detlofsson (L)

INSÄNDARE/DEBATT: För det första måste jag tacka för att du är ärlig och erkänner att Liberalerna sålde sin röst för nedläggning av Ramsbergs och Rockhammars skola, inte för att de ansåg pedagogik eller kvalité på undervisningen var dålig, vilket ni framhöll i debatten, utan av anledningen att våra idag så digitala ungdomar inte skulle få ha mobilen med sig till skolan.

Sen rättelse av ett faktafel, det var 2021, den 15 december för att vara exakt, som beslutet revs upp och det var bara Liberalerna som reserverade sig mot beslutet, vilket tyder på att nämnden var i det stora hela enig i att ta bort något som i praktiken inte fungerade.

Samhället förändras och vi måste följa med, vad vi än må tycka om det, oavsett ålder. Motsträvarna till den digitala utvecklingen, de digitala dinosaurierna som de även kallas måste förstå att ungdomarna idag inte är som för 15-20 år sedan, de är uppväxta i en digital miljö.

Jag hoppas och tror att även några i Liberalerna kan hålla med mig i mitt resonemang att mobilfri lektionstid är något som vi ska ha, något vi eftersträvar och som förövrigt fungerar i våra skolor. För nog är det väl i klassrummet magin händer, eller har jag fel?

Det var efter införandet av mobilfri skoltid vi fick ett problem även under lektionerna. Då eleverna inte fick ha med mobilen till skolan började gömma den och så kom den fram från och till i klassrummet.
Vi i barn och utbildningsnämnden har haft utvärdering om hur Liberalernas förbud fungerat, vi har även haft elever och lärare på nämnden som fått berätta och hur de skulle önska det borde vara och fungera.

Som upplysning till Nils Detlofsson vill jag bara framföra att många av våra barn inte bor i Lindesberg utan på landbyggden. Då är det bra att kunna nå sina föräldrar om man missar bussen eller om det skulle hända något efter vägen när vissa har 4km att gå/cykla för att komma till närmaste busshållplats. Det är en trygghetsfråga både för eleven men även för föräldrarna.

Jag tycker det är viktigt att lyssna och ta till sig som förtroendevald, att elever får påverka sin skolgång och vad vi kan göra för att få det att fungera så bra som möjligt. Samt att om det de säger är bra ska vi fatta beslut utifrån den fakta som vi fått presenterad. Det är demokrati på riktigt och kan så ett frö hos unga att det jag sa togs på allvar och vi fick till en förändring. Ett sådant agerande från oss förtroendevalda tror jag kan spela roll längre fram då det kanske är just de här eleverna som väljer att engagera sig politiskt.
Ett mobilförbud fattat av politiken skapade inte bara problem det var dessutom ett politiskt övertramp då det är rektor som har mandatet att stifta ordningsregler på våra skolor.

Att påstå att socialdemokraterna inte går att lita på får stå för dig, men då förbudet om mobilfri skola revs upp var det faktiskt jag som var kommunalråd. Ett förtroende som jag förvaltade efter bästa förmåga och jag lyssnade faktiskt på vad våra ungdomar lyfte i sin argumentation, jag lyssnade på vad lärarna sa och jag gav makten tillbaka till de som ska ha den, alltså rektorerna.

Sen en sak till, du refererar till att du protesterat högljutt hos kommunstyrelsen ordföringar, både hos Irja men även senare på Bengt Storbacka. Men nu är det nämndordförande som har mandatet att fatta beslut och det är nämnden som är ansvarig för verksamheten. En KSO kan INTE bestämma hur en nämnd ska fatta beslut.

Och en sak till, hade du valt att komma och prata som mig som ordförande tillika kommunalråd i Barn och Utbildningsnämnden om dina önskningar under den tid jag var det, kanske vi kunnat komma fram till en lösning. I stället valde du att springa bakom min rygg och försöka med någon sorts påverkanspropaganda, i hopp om att kommunstyrelsens ordförande skulle ta mig i örat och rätta in mig i ledet. Trodde du det, så tog du fel, det gjorde mig bara ännu mer trygg i mitt beslut.

Men en sak har du rätt i nu i valrörelsen och jag tänker på ditt budskap att Lindesberg förtjänar bättre, håller helt med, hela kommunen förtjänar bättre, något mycket bättre än er politik som till största del utgörs av ett löfte om ett bad på Loppholmarna.

Magnus Storm (C)
Vice ordförande Barn och Utbildningsnämnden

Publicerad 5 september 2022 klockan 10:45

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Tomas Klockars (M), ordförande för kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd

Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars

29 januari 2026 klockan 12:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Bild från Lindesbergs kommun.

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”

Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.

28 januari 2026 klockan 15:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan

Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Området som nu utreds är markerat med röd cirkel. Bild från Lindesbergs kommun.

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.

26 januari 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Matilda Bjunge (t.v.) med Caspian och kattuppfödaren Åse Nyman (t.h.) med Cassie. Båda med söndagens nomineringsmedaljer. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.

26 januari 2026 klockan 11:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren ...
25 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för grov misshandel
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln ...
24 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta ...
23 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Norrsken över Bergslagen. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.

23 januari 2026 klockan 19:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Axel Öberg, Försvarsmakten

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.

22 januari 2026 klockan 09:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Sarah Dawn Finer gästar Lindeskolans aula den 4 oktober. Foto: Pressbild

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg

En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.

21 januari 2026 klockan 13:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”

Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en ...

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg

Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll ...

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring

I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), ...

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor

Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. ...

Vinterspår 2026 – rekordmånga utställare i årets upplaga

Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang...

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

Linde Volley avstår frivilligt sin plats i elitserien inför den kommande säsongen. I höst spelar laget i division 1. Foto: Hasse Persson.

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”

Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.

16 januari 2026 klockan 21:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Sötchock
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla ...
16 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla ...
16 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
16 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-14

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-12

2026-01-10

2026-01-29 12:53