Bil- och mc-utställning, cruising och parkfest. I helgen är det bäddat för folkfest i Lindesberg.
På lördag arrangerar SHRA Lindesberg årets stora motorfest Vårmönstringen och detta gör man utan att krångla till det för besökare och utställare.
– Vi håller oss till vårt beprövade koncept, helt utan några förändringar i programmet, säger Lennart Holm på SHRA Lindesberg.
Kortfattat innebär det att man arrangerar den stora bil- och mc-utställningen på Lindeskolans grönområde mellan klockan 09.00-16.00. Efter sedvanlig utställning och prisutdelning fortsätter festen nere i centrum då cruisingen tar vid. Och precis som i fjol har man valt att sprida ut festen genom att hänvisa delar av cruisingflödet till Kungsgatan. I södergående riktning kommer man köra via Smedjegatan – Kungsgatan – Södra Torggatan – Kristinavägen.
Förlängd cruisingtid är inte aktuellt. Det har nämligen florerat uppgifter på sociala medier de senaste dagarna som hävdat utökat tillstånd för cruisingen.
– Men det stämmer alltså inte. Cruisingen pågår mellan klockan 16.00-22.00 och därefter stängs staden av för obehörig trafik fram till klockan 06.00 på söndagsmorgonen.
Fotnot: Samma kväll arrangeras även dag två av parkfesten i Flugparken.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.