Bil- och mc-utställning, cruising och parkfest. I helgen är det bäddat för folkfest i Lindesberg.
På lördag arrangerar SHRA Lindesberg årets stora motorfest Vårmönstringen och detta gör man utan att krångla till det för besökare och utställare.
– Vi håller oss till vårt beprövade koncept, helt utan några förändringar i programmet, säger Lennart Holm på SHRA Lindesberg.
Kortfattat innebär det att man arrangerar den stora bil- och mc-utställningen på Lindeskolans grönområde mellan klockan 09.00-16.00. Efter sedvanlig utställning och prisutdelning fortsätter festen nere i centrum då cruisingen tar vid. Och precis som i fjol har man valt att sprida ut festen genom att hänvisa delar av cruisingflödet till Kungsgatan. I södergående riktning kommer man köra via Smedjegatan – Kungsgatan – Södra Torggatan – Kristinavägen.
Förlängd cruisingtid är inte aktuellt. Det har nämligen florerat uppgifter på sociala medier de senaste dagarna som hävdat utökat tillstånd för cruisingen.
– Men det stämmer alltså inte. Cruisingen pågår mellan klockan 16.00-22.00 och därefter stängs staden av för obehörig trafik fram till klockan 06.00 på söndagsmorgonen.
Fotnot: Samma kväll arrangeras även dag två av parkfesten i Flugparken.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.