I år kommer lukten av metanol vara extra kraftig i skogarna runt speedwaybanan i Hagalund. Lindesbergslaget ”Lindarna” har nämligen skrivit farmaravtal med elitserieklubben ”Smederna” i Eskilstuna.
Det innebär att fler tävlingar i den högre klassen kommer att köras ute på speedwaybanan i sommar. För ”Lindarna” ger avtalet även möjligheten att avancera vidare till Allsvenskan och Elitserien.
–Det här är ett mycket stort steg för laget. I och med klivet upp till div.1 och Elit-B serien så hoppas vi att intresset för sporten i Lindesberg ska komma tillbaka efter många års dvala, säger Kjell ”Kleo” Karlsson, styrelsemedlem i klubben.
Stjärnförare förgyller Lindarna
Det är en mycket intressant trupp Lindarna nu ställer upp med.
Man har tre stjärnförare i laget med Carl Stonehewer, Paul Hurry och Daniel ”Dalle” Andersson. Carl Stonehewer är den mest meriterade som i år kvalificerat sig för GP-serien där man kör om en VM-titel. Man har även en intressant finländare i truppen vid namn Kauko Nieminen, som är dubbel juniormästare i Finland.
Lindarna söker lokala förare
Kleo berättar att man gärna vill ha lokala förare i laget, något som laget saknat de senaste 20 åren. För att få fler att intressera sig för sporten har man köpt in två speedwaycyklar samt utrustning som man kan låna helt gratis. Den som har fyllt 12 år och vill prova på att köra speedway kan varje onsdag och söndag, från och med i mitten av maj, göra det vid Hagalundsbanan mellan kl 18-20.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.