I år kommer lukten av metanol vara extra kraftig i skogarna runt speedwaybanan i Hagalund. Lindesbergslaget ”Lindarna” har nämligen skrivit farmaravtal med elitserieklubben ”Smederna” i Eskilstuna.
Det innebär att fler tävlingar i den högre klassen kommer att köras ute på speedwaybanan i sommar. För ”Lindarna” ger avtalet även möjligheten att avancera vidare till Allsvenskan och Elitserien.
–Det här är ett mycket stort steg för laget. I och med klivet upp till div.1 och Elit-B serien så hoppas vi att intresset för sporten i Lindesberg ska komma tillbaka efter många års dvala, säger Kjell ”Kleo” Karlsson, styrelsemedlem i klubben.
Stjärnförare förgyller Lindarna
Det är en mycket intressant trupp Lindarna nu ställer upp med.
Man har tre stjärnförare i laget med Carl Stonehewer, Paul Hurry och Daniel ”Dalle” Andersson. Carl Stonehewer är den mest meriterade som i år kvalificerat sig för GP-serien där man kör om en VM-titel. Man har även en intressant finländare i truppen vid namn Kauko Nieminen, som är dubbel juniormästare i Finland.
Lindarna söker lokala förare
Kleo berättar att man gärna vill ha lokala förare i laget, något som laget saknat de senaste 20 åren. För att få fler att intressera sig för sporten har man köpt in två speedwaycyklar samt utrustning som man kan låna helt gratis. Den som har fyllt 12 år och vill prova på att köra speedway kan varje onsdag och söndag, från och med i mitten av maj, göra det vid Hagalundsbanan mellan kl 18-20.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.