I år kommer lukten av metanol vara extra kraftig i skogarna runt speedwaybanan i Hagalund. Lindesbergslaget ”Lindarna” har nämligen skrivit farmaravtal med elitserieklubben ”Smederna” i Eskilstuna.
Det innebär att fler tävlingar i den högre klassen kommer att köras ute på speedwaybanan i sommar. För ”Lindarna” ger avtalet även möjligheten att avancera vidare till Allsvenskan och Elitserien.
–Det här är ett mycket stort steg för laget. I och med klivet upp till div.1 och Elit-B serien så hoppas vi att intresset för sporten i Lindesberg ska komma tillbaka efter många års dvala, säger Kjell ”Kleo” Karlsson, styrelsemedlem i klubben.
Stjärnförare förgyller Lindarna
Det är en mycket intressant trupp Lindarna nu ställer upp med.
Man har tre stjärnförare i laget med Carl Stonehewer, Paul Hurry och Daniel ”Dalle” Andersson. Carl Stonehewer är den mest meriterade som i år kvalificerat sig för GP-serien där man kör om en VM-titel. Man har även en intressant finländare i truppen vid namn Kauko Nieminen, som är dubbel juniormästare i Finland.
Lindarna söker lokala förare
Kleo berättar att man gärna vill ha lokala förare i laget, något som laget saknat de senaste 20 åren. För att få fler att intressera sig för sporten har man köpt in två speedwaycyklar samt utrustning som man kan låna helt gratis. Den som har fyllt 12 år och vill prova på att köra speedway kan varje onsdag och söndag, från och med i mitten av maj, göra det vid Hagalundsbanan mellan kl 18-20.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.