Egeryds fastigheter ”Rosen 1” och ”Rosen 2” (där bl a Rixvideo, Stadsnätbutiken och Egeryds själva huserar) skall snyggas till och samtidigt tillgänglighetsanpassas. Det sistnämnda innebär att en lång ramp i sten och smide skall byggas längs med hela kvarteret. Om bara någon vecka skall arbetet påbörjas.
Egeryds Fastigheter har avsatt 375 000 kr för denna satsning, som man ser som nödvändig av flera skäl. Dels har fastighetsägare klara direktiv att följa, t ex att även personer med rörelsehinder av något slag skall kunna ta sig in i en butik. Vad beträffar kvarterets norra fastighet, Rosen 1 eller Kristinavägen 24 om man så vill, är höjdskillnaden enorm mellan marknivå och butikernas entréer.
-Ja, det är väldigt stor skillnad, om jag inte minns helt fel så talar vi om cirka en meters höjdskillnad mellan mark och entré, förklarar platschef Michael Blixt.
På bilden ovan, ett tidigt arbetsmaterial, ses rampen i en kortare version (Rosen 1) men skall alltså förlängas och täcka upp Rosen 2 också, dvs kvarterets södra fastighet.
-Rampen kommer att vara cirka en och en halv meter bred och anpassas utseendemässigt till hur Kristinavägen kommer att se ut efter ombyggnaden. Vi kommer att bygga rampen med en stödmur i sten som ger ett vackert intryck. Rampen kommer även få ett snyggt smidesräcke, berättar Blixt.
Egeryds Fastigheter kommer dock inte att nöja sig med denna tillgänglighetsanpassning, utan vill göra mer och detta ur ett större perspektiv. Blixt talar om att man vill ge ”butiksdöden” ett nacksving och därför kommer olika åtgärder vidtas för att göra butikerna attraktivare.
-Först och främst handlar det om det yttre. Man får inte något trevligt intryck av den här fastigheten idag. Dess nedre del, en fasad av gammal klinkers, ser ju förskräckligt ut, ler platschefen.
Fastighetsbolaget diskuterar även andra idéer om hur man kan göra situationen gynnsammare för de som bedriver verksamheter i deras lokaler. Detta kommer att presenteras i ett senare skede.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.