Egeryds fastigheter ”Rosen 1” och ”Rosen 2” (där bl a Rixvideo, Stadsnätbutiken och Egeryds själva huserar) skall snyggas till och samtidigt tillgänglighetsanpassas. Det sistnämnda innebär att en lång ramp i sten och smide skall byggas längs med hela kvarteret. Om bara någon vecka skall arbetet påbörjas.
Egeryds Fastigheter har avsatt 375 000 kr för denna satsning, som man ser som nödvändig av flera skäl. Dels har fastighetsägare klara direktiv att följa, t ex att även personer med rörelsehinder av något slag skall kunna ta sig in i en butik. Vad beträffar kvarterets norra fastighet, Rosen 1 eller Kristinavägen 24 om man så vill, är höjdskillnaden enorm mellan marknivå och butikernas entréer.
-Ja, det är väldigt stor skillnad, om jag inte minns helt fel så talar vi om cirka en meters höjdskillnad mellan mark och entré, förklarar platschef Michael Blixt.
På bilden ovan, ett tidigt arbetsmaterial, ses rampen i en kortare version (Rosen 1) men skall alltså förlängas och täcka upp Rosen 2 också, dvs kvarterets södra fastighet.
-Rampen kommer att vara cirka en och en halv meter bred och anpassas utseendemässigt till hur Kristinavägen kommer att se ut efter ombyggnaden. Vi kommer att bygga rampen med en stödmur i sten som ger ett vackert intryck. Rampen kommer även få ett snyggt smidesräcke, berättar Blixt.
Egeryds Fastigheter kommer dock inte att nöja sig med denna tillgänglighetsanpassning, utan vill göra mer och detta ur ett större perspektiv. Blixt talar om att man vill ge ”butiksdöden” ett nacksving och därför kommer olika åtgärder vidtas för att göra butikerna attraktivare.
-Först och främst handlar det om det yttre. Man får inte något trevligt intryck av den här fastigheten idag. Dess nedre del, en fasad av gammal klinkers, ser ju förskräckligt ut, ler platschefen.
Fastighetsbolaget diskuterar även andra idéer om hur man kan göra situationen gynnsammare för de som bedriver verksamheter i deras lokaler. Detta kommer att presenteras i ett senare skede.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.