Egeryds fastigheter ”Rosen 1” och ”Rosen 2” (där bl a Rixvideo, Stadsnätbutiken och Egeryds själva huserar) skall snyggas till och samtidigt tillgänglighetsanpassas. Det sistnämnda innebär att en lång ramp i sten och smide skall byggas längs med hela kvarteret. Om bara någon vecka skall arbetet påbörjas.
Egeryds Fastigheter har avsatt 375 000 kr för denna satsning, som man ser som nödvändig av flera skäl. Dels har fastighetsägare klara direktiv att följa, t ex att även personer med rörelsehinder av något slag skall kunna ta sig in i en butik. Vad beträffar kvarterets norra fastighet, Rosen 1 eller Kristinavägen 24 om man så vill, är höjdskillnaden enorm mellan marknivå och butikernas entréer.
-Ja, det är väldigt stor skillnad, om jag inte minns helt fel så talar vi om cirka en meters höjdskillnad mellan mark och entré, förklarar platschef Michael Blixt.
På bilden ovan, ett tidigt arbetsmaterial, ses rampen i en kortare version (Rosen 1) men skall alltså förlängas och täcka upp Rosen 2 också, dvs kvarterets södra fastighet.
-Rampen kommer att vara cirka en och en halv meter bred och anpassas utseendemässigt till hur Kristinavägen kommer att se ut efter ombyggnaden. Vi kommer att bygga rampen med en stödmur i sten som ger ett vackert intryck. Rampen kommer även få ett snyggt smidesräcke, berättar Blixt.
Egeryds Fastigheter kommer dock inte att nöja sig med denna tillgänglighetsanpassning, utan vill göra mer och detta ur ett större perspektiv. Blixt talar om att man vill ge ”butiksdöden” ett nacksving och därför kommer olika åtgärder vidtas för att göra butikerna attraktivare.
-Först och främst handlar det om det yttre. Man får inte något trevligt intryck av den här fastigheten idag. Dess nedre del, en fasad av gammal klinkers, ser ju förskräckligt ut, ler platschefen.
Fastighetsbolaget diskuterar även andra idéer om hur man kan göra situationen gynnsammare för de som bedriver verksamheter i deras lokaler. Detta kommer att presenteras i ett senare skede.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.