Egeryds fastigheter ”Rosen 1” och ”Rosen 2” (där bl a Rixvideo, Stadsnätbutiken och Egeryds själva huserar) skall snyggas till och samtidigt tillgänglighetsanpassas. Det sistnämnda innebär att en lång ramp i sten och smide skall byggas längs med hela kvarteret. Om bara någon vecka skall arbetet påbörjas.
Egeryds Fastigheter har avsatt 375 000 kr för denna satsning, som man ser som nödvändig av flera skäl. Dels har fastighetsägare klara direktiv att följa, t ex att även personer med rörelsehinder av något slag skall kunna ta sig in i en butik. Vad beträffar kvarterets norra fastighet, Rosen 1 eller Kristinavägen 24 om man så vill, är höjdskillnaden enorm mellan marknivå och butikernas entréer.
-Ja, det är väldigt stor skillnad, om jag inte minns helt fel så talar vi om cirka en meters höjdskillnad mellan mark och entré, förklarar platschef Michael Blixt.
På bilden ovan, ett tidigt arbetsmaterial, ses rampen i en kortare version (Rosen 1) men skall alltså förlängas och täcka upp Rosen 2 också, dvs kvarterets södra fastighet.
-Rampen kommer att vara cirka en och en halv meter bred och anpassas utseendemässigt till hur Kristinavägen kommer att se ut efter ombyggnaden. Vi kommer att bygga rampen med en stödmur i sten som ger ett vackert intryck. Rampen kommer även få ett snyggt smidesräcke, berättar Blixt.
Egeryds Fastigheter kommer dock inte att nöja sig med denna tillgänglighetsanpassning, utan vill göra mer och detta ur ett större perspektiv. Blixt talar om att man vill ge ”butiksdöden” ett nacksving och därför kommer olika åtgärder vidtas för att göra butikerna attraktivare.
-Först och främst handlar det om det yttre. Man får inte något trevligt intryck av den här fastigheten idag. Dess nedre del, en fasad av gammal klinkers, ser ju förskräckligt ut, ler platschefen.
Fastighetsbolaget diskuterar även andra idéer om hur man kan göra situationen gynnsammare för de som bedriver verksamheter i deras lokaler. Detta kommer att presenteras i ett senare skede.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.