Egeryds fastigheter ”Rosen 1” och ”Rosen 2” (där bl a Rixvideo, Stadsnätbutiken och Egeryds själva huserar) skall snyggas till och samtidigt tillgänglighetsanpassas. Det sistnämnda innebär att en lång ramp i sten och smide skall byggas längs med hela kvarteret. Om bara någon vecka skall arbetet påbörjas.
Egeryds Fastigheter har avsatt 375 000 kr för denna satsning, som man ser som nödvändig av flera skäl. Dels har fastighetsägare klara direktiv att följa, t ex att även personer med rörelsehinder av något slag skall kunna ta sig in i en butik. Vad beträffar kvarterets norra fastighet, Rosen 1 eller Kristinavägen 24 om man så vill, är höjdskillnaden enorm mellan marknivå och butikernas entréer.
-Ja, det är väldigt stor skillnad, om jag inte minns helt fel så talar vi om cirka en meters höjdskillnad mellan mark och entré, förklarar platschef Michael Blixt.
På bilden ovan, ett tidigt arbetsmaterial, ses rampen i en kortare version (Rosen 1) men skall alltså förlängas och täcka upp Rosen 2 också, dvs kvarterets södra fastighet.
-Rampen kommer att vara cirka en och en halv meter bred och anpassas utseendemässigt till hur Kristinavägen kommer att se ut efter ombyggnaden. Vi kommer att bygga rampen med en stödmur i sten som ger ett vackert intryck. Rampen kommer även få ett snyggt smidesräcke, berättar Blixt.
Egeryds Fastigheter kommer dock inte att nöja sig med denna tillgänglighetsanpassning, utan vill göra mer och detta ur ett större perspektiv. Blixt talar om att man vill ge ”butiksdöden” ett nacksving och därför kommer olika åtgärder vidtas för att göra butikerna attraktivare.
-Först och främst handlar det om det yttre. Man får inte något trevligt intryck av den här fastigheten idag. Dess nedre del, en fasad av gammal klinkers, ser ju förskräckligt ut, ler platschefen.
Fastighetsbolaget diskuterar även andra idéer om hur man kan göra situationen gynnsammare för de som bedriver verksamheter i deras lokaler. Detta kommer att presenteras i ett senare skede.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.