På fredag är det dags för köpmännens stora handelsjippo Linde Vårdagar. I samband med det kommer en fisketävling för allmänheten att arrangeras vid Lindessjöns strand. Bakom initiativet står jakt- och fiskebutiken Jakto med uppbackning av AB Karl Hedin.-Den som drar upp den största regnbågen vinner, konstaterar Stefan Nordqvist på Jakto.
Under denna vecka kommer den årliga inplanteringen av ädelfisk att ske i Lindessjön. Som vanligt är det Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening som står bakom initiativet. Dock får föreningen en duktig uppbackning av Jakto och AB Karl Hedin i år.
-Det är en direkt uppföljning av fisketävlingen vi hade i vintras, Jaktorycket, som arrangerades av oss i samarbete med AB Karl Hedin, Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening och LindeNytt, förklarar Stefan Nordqvist.
Mängden abborre, i kilo räknat, som drogs upp under tävlingen i vintras, lovade AB Karl Hedin att omvandla till en ädlare valör lagom till sommaren.
-Det drogs upp 57 kg abborre och AB Karl Hedin köper därför in lika många kilo regnbåge som släpps ut i sjön utöver det som Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening släpper ut, förklarar Stefan.
För att tillföra lite extra krydda till handlarnas ”Linde Vårdagar” på fredag, arrangerar Jakto en fisketävling för allmänheten. På förmiddagen kommer de att stationera sig i Oscarsparken tillsammans med AB Karl Hedin och välkomna alla som vill testa fiskelyckan.
-Vi slår upp ett litet läger där och alla som vill vara med och tävla om att fånga största fisken, är välkomna till oss. Den som drar upp den största (tyngsta) regnbågen mellan kl. 10-13 vinner presentkort, avslöjar han.
Ädel satsning i Dalkarlshyttan?
Jakto uppger att man jobbar för att utöka det allmänna ädelfisket i Lindesberg. Man anser att fisket är ett bra sätt att öka livskvaliteten hos boende i Lindesberg och därför vill man göra fisket mer tillgängligt och med nya valmöjligheter.
-Vi kommer att söka tillstånd hos Länsstyrelsen om att få släppa ut fisken i ån i Dalkarlshyttan nästa år. Det är fantastiskt fina omgivningar och lämpar sig väl för ädelfiske. Då får man lite bredare satsning på fisket också, då både sjön och ån laddas med regnbåge varje sommar, berättar Stefan Nordqvist.
Fisken som eventuellt öronmärks för denna satsning, kommer att sponsras av AB Karl Hedin och Jakto AB.
-Vi gör det här för att det är roligt och för att bidra med något till Lindesberg. Om vi alla arbetar tillsammans kan vi ju göra Lindesberg så mycket roligare att leva och bo i, konstaterar Stefan.
Ädelfisket i Lindessjön är gratis men med vissa begränsningar. Max 3 st fiskar får landas per fisketillfälle / dag. Endast ett fiskeredskap (fiskespö) får användas åt gången och nätfiske är förbjudet.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.