På fredag är det dags för köpmännens stora handelsjippo Linde Vårdagar. I samband med det kommer en fisketävling för allmänheten att arrangeras vid Lindessjöns strand. Bakom initiativet står jakt- och fiskebutiken Jakto med uppbackning av AB Karl Hedin.-Den som drar upp den största regnbågen vinner, konstaterar Stefan Nordqvist på Jakto.
Under denna vecka kommer den årliga inplanteringen av ädelfisk att ske i Lindessjön. Som vanligt är det Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening som står bakom initiativet. Dock får föreningen en duktig uppbackning av Jakto och AB Karl Hedin i år.
-Det är en direkt uppföljning av fisketävlingen vi hade i vintras, Jaktorycket, som arrangerades av oss i samarbete med AB Karl Hedin, Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening och LindeNytt, förklarar Stefan Nordqvist.
Mängden abborre, i kilo räknat, som drogs upp under tävlingen i vintras, lovade AB Karl Hedin att omvandla till en ädlare valör lagom till sommaren.
-Det drogs upp 57 kg abborre och AB Karl Hedin köper därför in lika många kilo regnbåge som släpps ut i sjön utöver det som Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening släpper ut, förklarar Stefan.
För att tillföra lite extra krydda till handlarnas ”Linde Vårdagar” på fredag, arrangerar Jakto en fisketävling för allmänheten. På förmiddagen kommer de att stationera sig i Oscarsparken tillsammans med AB Karl Hedin och välkomna alla som vill testa fiskelyckan.
-Vi slår upp ett litet läger där och alla som vill vara med och tävla om att fånga största fisken, är välkomna till oss. Den som drar upp den största (tyngsta) regnbågen mellan kl. 10-13 vinner presentkort, avslöjar han.
Ädel satsning i Dalkarlshyttan?
Jakto uppger att man jobbar för att utöka det allmänna ädelfisket i Lindesberg. Man anser att fisket är ett bra sätt att öka livskvaliteten hos boende i Lindesberg och därför vill man göra fisket mer tillgängligt och med nya valmöjligheter.
-Vi kommer att söka tillstånd hos Länsstyrelsen om att få släppa ut fisken i ån i Dalkarlshyttan nästa år. Det är fantastiskt fina omgivningar och lämpar sig väl för ädelfiske. Då får man lite bredare satsning på fisket också, då både sjön och ån laddas med regnbåge varje sommar, berättar Stefan Nordqvist.
Fisken som eventuellt öronmärks för denna satsning, kommer att sponsras av AB Karl Hedin och Jakto AB.
-Vi gör det här för att det är roligt och för att bidra med något till Lindesberg. Om vi alla arbetar tillsammans kan vi ju göra Lindesberg så mycket roligare att leva och bo i, konstaterar Stefan.
Ädelfisket i Lindessjön är gratis men med vissa begränsningar. Max 3 st fiskar får landas per fisketillfälle / dag. Endast ett fiskeredskap (fiskespö) får användas åt gången och nätfiske är förbjudet.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.