På fredag är det dags för köpmännens stora handelsjippo Linde Vårdagar. I samband med det kommer en fisketävling för allmänheten att arrangeras vid Lindessjöns strand. Bakom initiativet står jakt- och fiskebutiken Jakto med uppbackning av AB Karl Hedin.-Den som drar upp den största regnbågen vinner, konstaterar Stefan Nordqvist på Jakto.
Under denna vecka kommer den årliga inplanteringen av ädelfisk att ske i Lindessjön. Som vanligt är det Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening som står bakom initiativet. Dock får föreningen en duktig uppbackning av Jakto och AB Karl Hedin i år.
-Det är en direkt uppföljning av fisketävlingen vi hade i vintras, Jaktorycket, som arrangerades av oss i samarbete med AB Karl Hedin, Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening och LindeNytt, förklarar Stefan Nordqvist.
Mängden abborre, i kilo räknat, som drogs upp under tävlingen i vintras, lovade AB Karl Hedin att omvandla till en ädlare valör lagom till sommaren.
-Det drogs upp 57 kg abborre och AB Karl Hedin köper därför in lika många kilo regnbåge som släpps ut i sjön utöver det som Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening släpper ut, förklarar Stefan.
För att tillföra lite extra krydda till handlarnas ”Linde Vårdagar” på fredag, arrangerar Jakto en fisketävling för allmänheten. På förmiddagen kommer de att stationera sig i Oscarsparken tillsammans med AB Karl Hedin och välkomna alla som vill testa fiskelyckan.
-Vi slår upp ett litet läger där och alla som vill vara med och tävla om att fånga största fisken, är välkomna till oss. Den som drar upp den största (tyngsta) regnbågen mellan kl. 10-13 vinner presentkort, avslöjar han.
Ädel satsning i Dalkarlshyttan?
Jakto uppger att man jobbar för att utöka det allmänna ädelfisket i Lindesberg. Man anser att fisket är ett bra sätt att öka livskvaliteten hos boende i Lindesberg och därför vill man göra fisket mer tillgängligt och med nya valmöjligheter.
-Vi kommer att söka tillstånd hos Länsstyrelsen om att få släppa ut fisken i ån i Dalkarlshyttan nästa år. Det är fantastiskt fina omgivningar och lämpar sig väl för ädelfiske. Då får man lite bredare satsning på fisket också, då både sjön och ån laddas med regnbåge varje sommar, berättar Stefan Nordqvist.
Fisken som eventuellt öronmärks för denna satsning, kommer att sponsras av AB Karl Hedin och Jakto AB.
-Vi gör det här för att det är roligt och för att bidra med något till Lindesberg. Om vi alla arbetar tillsammans kan vi ju göra Lindesberg så mycket roligare att leva och bo i, konstaterar Stefan.
Ädelfisket i Lindessjön är gratis men med vissa begränsningar. Max 3 st fiskar får landas per fisketillfälle / dag. Endast ett fiskeredskap (fiskespö) får användas åt gången och nätfiske är förbjudet.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.