Herrarna jublade efter en stor seger mot Torslanda, bara några timmar efter att LIF-damerna utklassat RP Linköping. Foto: Hasse Persson

Stort hemmajubel i arenan

Dubbla handbollsmatcher i arenan bjöd på dubbel glädje under lördagen. Efter en lyckad inledning med 7-2 efter den första spelade kvarten så var damerna överlägsna mot RP Linköping, samtidigt som LIF-herrarna inledde sin match med åtta raka mål mot Torslanda. En bra dag med totalt fyra poäng till LIF Lindesbergs lag.
– Vi är jättenöjda, berättar Oskar Wallin.

Det blev ett nytt lyckat dubbelarrangemang när lördagen bjöd på match inom damernas Division 1, som följdes upp av herrarnas Allsvenska. Det snackades tidigt om totalt fyra poäng till oranget, något som inte svek.

Damerna var först ut bland de två LIF-lagen, där man efter matchens första spelade kvart satte tonen för de resterande spelminuterna. Efter tio minuter lyckades LIF-damerna att hålla nollan och samtidigt göra fyra egna mål. En ställning som utvecklades till 7-2 inom den första kvarten.

Gästande RP Linköping tog ikapp sitt underläge och fick dessutom den bästa inledningen av den andra halvleken med tre raka mål. LIF Lindesberg var däremot aldrig i någon fara. Damerna kunde utöka till en ny ledning som till slut gav en massiv seger på hemmaplan.

– Vi var bra på alla plan idag. Det känns som att vi fick den utdelningen som vi har jobbat för ett tag nu, så vi är jättenöjda, berättar lagets tränare Oskar Wallin.

Foto: Hasse Persson

– Vi fick en bra start och sätter tonen av vad som kommer krävas om gästerna ska plocka poäng. Matchinledningen gav väl ett tillfälligt lugn och en trygghet men de är ändå ikapp med 14-13 i ett tidigt skede i den andra halvleken. Det som avgör är att RP nog gick sig lite trötta medan vi får till träffar i försvaret och ett kontringsspel som inte har fått till tidigare under säsongen.

Hemmaseger även för herrarna
Även herrarna fick en fin match i Allsvenskan när Torslanda gästade arenan, bara några timmar efter dammatchens slut.

Trots en tung matchinledning med 1-4 så skördade hemmalaget in mål mot den nionde minuten. LIF fick med sig åtta raka mål innan Torslanda kunde göra någon form av reducering.

Med en femmålsledning inför den andra halvleken såg det ljust ut för hemmasupportrarna. LIF Lindesberg lyckades länge att hålla upp den stora ledningen, något som truppen har haft problem med inom de tidigare säsongerna.

Gästerna fick däremot igenom fem raka mål in mot matchens sista tio minuter. Hemmalagets försprång var däremot allt för stort vilket slutade med ett rejält hemmajubel från LIF-publiken som fick bevittna dubbla segrar och totalt fyra poäng till oranget.

Resultat LIF Lindesberg-RP IF Linköping (Dam)
Slutresultat: 30-21 (13-10)
Publik: 148 personer

Mål: Hallin Aziz (6), Aleyna Can (6), Emilia Durnell (4), Anna Kelecsényi (4), Elin Nilsson (3), Emelie Nilsson (3), Hanna Söderström (2), Ida Karlkvist (1), Elina Forsberg (1)

Nästa match: Söndagen 29:e oktober vs IFK Kristianstad i Kristianstad IH A-hallen med matchstart kl. 14.00

Resultat LIF Lindesberg-HK Torslanda Elit (Herr)
Slutresultat
: 31-27 (16-11)
Publik: 472 personer

Mål: Jesper Nilsson (8), Tobias Warvne (8), Oskar Cosmo (4), Asso Eliassi (3), Hampus Högberg (2), Jesper Gyllby (2), Herman Bosson (2), Joel Karlström (1), Martin Boija (1)

Nästa match: Onsdagen 25:e oktober vs IFK Karlskrona i Brinova Arena med matchstart kl. 19.00

Publicerad 22 oktober 2023 klockan 21:28

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand i en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja från pannan, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.

7 oktober 2026 klockan 09:29 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.

6 oktober 2026 klockan 15:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett ...

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag...

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Det blev ett kramkalas på hemmaisen efter att Carl Johan Sälle blev säsongens första målgörare inom HockeyEttan i Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.

2 oktober 2026 klockan 23:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Pressbild Jem & Fix

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.

2 oktober 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Höst på riktigt!
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!
2 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen...
1 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en ...
1 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar

INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.

30 september 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss

Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanfö...

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd

En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När rä...

Kraftig villabrand i Storå

JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Beslutet: Sandströms säljs

Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande ...

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning ...

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län ...

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

Bland mossa och svampar. Foto: Sami Rahkonen.

FotoFredag: Svamptider

FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.

25 september 2026 klockan 10:02 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...
24 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett ...
24 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

M påstås verka för S-styre – slår ifrån sig kritiken
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart - förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg p...
24 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-23

2026-09-23

2026-09-22

2026-09-22

2026-09-21

2026-09-21

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-17

2026-09-17

2026-09-16

2026-09-16

2026-10-07 09:59