Roland Hellsing tar ton under capricen 2018. Arkivbild: Fredrik Stenfelt
Stort intresse för capricen – trots ekonomisk oro
Trots rusande elpriser och hög inflation har Manskören Harmoni inte sett några tendenser till ett svalare intresse för deras stora show i vår – Caprice 2023. Fram till dags dato har drygt 3000 biljetter sålts och det är i nivå med hur det brukar se ut en månad efter biljettsläppet.
– Jag ser inget som tyder på att vi inte kommer att sälja slut i år också, kommenterar Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Ja, den (v)årliga capricen i april verkar alltså inte ha hamnat på listan över saker som bortprioriteras när hushållen försöker hålla utgifterna i balans och i takt till inflationen och elpriser som åker berg- och dalbana. Redan vid biljettsläppets första timmar gick plåtarna åt som smör – och försäljningen fortsatte starkt in i december månad.
Roland Hellsing och Christian Kokvik. Foto: Manskören Harmoni
– Vi brukar sälja slut en föreställning när biljetterna släpps – och så även den här gången. Alltså cirka 2100 biljetter, säger Roland Hellsing.
I mitten av december hade milstolpen 2700 nåtts och trots jul- och nyårshelgerna har räkneverket tickat på ytterligare sedan dess.
– Det brukar alltid bli lugnt så här efter jul och nyår, men det ser ändå väldigt bra ut. Vi har sålt cirka 3100 biljetter och väntar fortfarande besked från olika bussbolag som eventuellt ska arrangera resor till capricen, berättar Hellsing.
The Mamas. Pressbild.
I år är det gruppen The Mamas som gästar capricen tillsammans med en hemlig artist. The Mamas har på senare år gjort flera framträdanden i bland annat Melodifestivalen.
– Det här blir faktiskt första gången som vi har en grupp med oss på scenen. Tidigare har vi bara haft en artist att arbeta med, nu blir det tre plus den hemliga artisten. Det ska bli både kul och intressant att se hur det fungerar, säger Roland Hellsing.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Mikael Stark, Leif Carlsson, Mikael Enström och William Flormo från Lions Club Storå överlämnade en rejäl summa till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
28 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...