Roland Hellsing tar ton under capricen 2018. Arkivbild: Fredrik Stenfelt
Stort intresse för capricen – trots ekonomisk oro
Trots rusande elpriser och hög inflation har Manskören Harmoni inte sett några tendenser till ett svalare intresse för deras stora show i vår – Caprice 2023. Fram till dags dato har drygt 3000 biljetter sålts och det är i nivå med hur det brukar se ut en månad efter biljettsläppet.
– Jag ser inget som tyder på att vi inte kommer att sälja slut i år också, kommenterar Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Ja, den (v)årliga capricen i april verkar alltså inte ha hamnat på listan över saker som bortprioriteras när hushållen försöker hålla utgifterna i balans och i takt till inflationen och elpriser som åker berg- och dalbana. Redan vid biljettsläppets första timmar gick plåtarna åt som smör – och försäljningen fortsatte starkt in i december månad.
Roland Hellsing och Christian Kokvik. Foto: Manskören Harmoni
– Vi brukar sälja slut en föreställning när biljetterna släpps – och så även den här gången. Alltså cirka 2100 biljetter, säger Roland Hellsing.
I mitten av december hade milstolpen 2700 nåtts och trots jul- och nyårshelgerna har räkneverket tickat på ytterligare sedan dess.
– Det brukar alltid bli lugnt så här efter jul och nyår, men det ser ändå väldigt bra ut. Vi har sålt cirka 3100 biljetter och väntar fortfarande besked från olika bussbolag som eventuellt ska arrangera resor till capricen, berättar Hellsing.
The Mamas. Pressbild.
I år är det gruppen The Mamas som gästar capricen tillsammans med en hemlig artist. The Mamas har på senare år gjort flera framträdanden i bland annat Melodifestivalen.
– Det här blir faktiskt första gången som vi har en grupp med oss på scenen. Tidigare har vi bara haft en artist att arbeta med, nu blir det tre plus den hemliga artisten. Det ska bli både kul och intressant att se hur det fungerar, säger Roland Hellsing.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
Kvinna skadad i explosion på fabrik
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård...
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Flera fordon i brand i centrala Lindesberg
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden ...
Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...