Roland Hellsing tar ton under capricen 2018. Arkivbild: Fredrik Stenfelt
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Stort intresse för capricen – trots ekonomisk oro
Trots rusande elpriser och hög inflation har Manskören Harmoni inte sett några tendenser till ett svalare intresse för deras stora show i vår – Caprice 2023. Fram till dags dato har drygt 3000 biljetter sålts och det är i nivå med hur det brukar se ut en månad efter biljettsläppet.
– Jag ser inget som tyder på att vi inte kommer att sälja slut i år också, kommenterar Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Annons
Ja, den (v)årliga capricen i april verkar alltså inte ha hamnat på listan över saker som bortprioriteras när hushållen försöker hålla utgifterna i balans och i takt till inflationen och elpriser som åker berg- och dalbana. Redan vid biljettsläppets första timmar gick plåtarna åt som smör – och försäljningen fortsatte starkt in i december månad.
Roland Hellsing och Christian Kokvik. Foto: Manskören Harmoni
– Vi brukar sälja slut en föreställning när biljetterna släpps – och så även den här gången. Alltså cirka 2100 biljetter, säger Roland Hellsing.
I mitten av december hade milstolpen 2700 nåtts och trots jul- och nyårshelgerna har räkneverket tickat på ytterligare sedan dess.
– Det brukar alltid bli lugnt så här efter jul och nyår, men det ser ändå väldigt bra ut. Vi har sålt cirka 3100 biljetter och väntar fortfarande besked från olika bussbolag som eventuellt ska arrangera resor till capricen, berättar Hellsing.
The Mamas. Pressbild.
I år är det gruppen The Mamas som gästar capricen tillsammans med en hemlig artist. The Mamas har på senare år gjort flera framträdanden i bland annat Melodifestivalen.
– Det här blir faktiskt första gången som vi har en grupp med oss på scenen. Tidigare har vi bara haft en artist att arbeta med, nu blir det tre plus den hemliga artisten. Det ska bli både kul och intressant att se hur det fungerar, säger Roland Hellsing.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ett höstlov fyllt med aktiviteter
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från ...
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...