Annebell och Liselotte Wahlström fick massor av inspiration under Studiefrämjandets musikkollo. Foto: Jennie Einarsson
Hedvig Lindkvist hade fokus på trummorna. Foto: Jennie Einarsson
Moa Dam rev av några låtar av Nirvana. Foto: Jennie Einarsson
Molly Hast, Emma Hedvall och Esther Wester gjorde sig redo för gå upp på scenen. Foto: Jennie Einarsson
Stort intresse för sommarens musikkollo: ”Jättekul att få sjunga på scen”
Annebell och Liselotte Wahlström fick massor av inspiration under Studiefrämjandets musikkollo. Foto: Jennie Einarsson
Hedvig Lindkvist hade fokus på trummorna. Foto: Jennie Einarsson
Moa Dam rev av några låtar av Nirvana. Foto: Jennie Einarsson
Molly Hast, Emma Hedvall och Esther Wester gjorde sig redo för gå upp på scenen. Foto: Jennie Einarsson
Stort intresse för sommarens musikkollo: ”Jättekul att få sjunga på scen”
Syskonen Liselotte och Annebell Wahlströms dröm om att få stå på scen och spela in en egen låt gick i uppfyllelse när Studiefrämjandet anordnade ett efterlängtat musikkollo på Hillstreet i Lindesberg. Tillsammans med 19 andra ungdomar fick de chansen att uppleva en vecka fylld med inspiration och kunskap från musikbranschen.
– Jag tycker det har varit jättekul att få sjunga på scen, säger Liselotte.
Sedan 2018 har Studiefrämjandet i Lindesberg anordnat lovaktiviteter åt ungdomar i kommunen med fokus på musik. I år erbjöds fler platser än någonsin tidigare. Under sju veckor på sommarlovet intar 30 sommarjobbare och 21 deltagare på Musikkollot lokalerna för en sommar på Hillstreet.
– Det är fjärde veckan i rad som vi har ungdomar här på aktiviteter. Nog för att man är van vid ljud, men man blir lite trött i huvudet, skrattar Christer Pilblad från Studiefrämjandet i Lindesberg när LindeNytt dyker upp på besök.
Ledarna Erik Hjalmarsson, Em Cohén-Eddy och Christer Pilblad med en glad samling ungdomar som alla förenas genom intresset för musik. Foto: Jennie Einarsson
Just denna vecka var sommarens Musikkollo i full gång, där 21 ungdomar fick chansen att lära sig mer om musikbranschens olika delar. Allt från scenframträdande och att testa olika instrument, till att sköta scenljus och, kanske det som lockar allra mest, att få spela in en egen låt. Detta år gästades lägret även under två dagar av ledare från ”Music Camp” – en satsning av Studiefrämjandet i Örebro och Värmlands län för att skapa kreativa möten och föra samman låtskrivare.
– En del vill kanske vara med i sammanhanget och har ett intresse av musik, men alla behöver inte bli artister eller musiker. Somliga kanske vill sitta i en studio, några kanske vill sköta ljudet och ljuset på en konsert, eller skriva låtar. Det finns så mycket man kan jobba med inom musikbranschen, förklarar Christer.
Under LindeNytts besök på Hillstreet träffade vi syskonen Liselotte och Annebell Wahlström från årskurs 5 och 6 som var i full färd med att ta sig an scenen. De förklarade att lägret varit väldigt efterlängtat.
– Jag har älskat att sjunga sedan jag började prata. Jag tycker det har varit jättekul att få sjunga på scen. Alla här är jättesnälla också, ingen säger något taskigt till varandra, och sedan är det så roligt att jag har fått spela in en låt också, säger Liselotte glatt, och syster Annebell nickar instämmande.
– Jag tycker också om musik. Det är ett av mina favoritämnen i skolan. Det är så kul att det är så många här som tycker om samma sak. Vissa kanske spelar instrument och vissa sjunger, säger Annebell.
Syskonen Wahlström hade en rolig stund på scenen. Foto: Jennie Einarsson
Musiklägret har gett tjejerna en hel del inspiration inför framtiden och de båda ser gärna att de skulle kunna tänka sig att arbeta med musik – på olika sätt.
– Jag skulle gärna vilja bli artist och vara med i Talang, men nu har jag hört att det tyvärr har blivit inställt. Annars funderar jag på att bli advokat, men man kan nog bli båda, säger Liselotte.
– Ett av mina drömyrken i framtiden är att bli polis, men annars vill jag hålla på med att fixa musik, kanske som musikproducent, förklarar Annebell.
Bakom mixerbordet framför scenen står Olle Kjellberg, som deltar i sommarens musikaktiviteter för tredje året. Han ser till så att ljuset ligger helt rätt när nästa, kanske blivande, artist intar scenen.
– Vi har gjort lite allt möjligt i veckan. Vi har testat olika instrument som trummor bland annat och varit inne i studion en del. Själv tycker jag mest om att sjunga och när jag inte är uppe på scenen står jag gärna bakom ljuset, berättar han.
Olle Kjellberg hade ljuset under kontroll. Foto: Jennie Einarsson
Som avslutning på veckan kommer ungdomarna att få framföra en låt som de komponerat själva med hjälp av ledarna på Music Camp. I publiken finns släkt och vänner som deltagarna har bjudit in. Olle, som varit med två år tidigare och fått lite scenvana, förklarar att trots att nerverna just nu gör sig påminda, är de under kontroll.
– Hela familjen kommer hit i morgon och kollar. Lite nervös är jag, men när de väl ropar upp mitt namn så börjar adrenalinet pumpa och då glömmer man bort allt. Jag brukar tänka att det här är min tid, nu ska jag köra. Så har det varit för mig i alla fall de gånger vi har uppträtt, avslutar Olle glatt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...
Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort n...