Stort intresse för sommarens musikkollo: ”Jättekul att få sjunga på scen”

Syskonen Liselotte och Annebell Wahlströms dröm om att få stå på scen och spela in en egen låt gick i uppfyllelse när Studiefrämjandet anordnade ett efterlängtat musikkollo på Hillstreet i Lindesberg. Tillsammans med 19 andra ungdomar fick de chansen att uppleva en vecka fylld med inspiration och kunskap från musikbranschen.
– Jag tycker det har varit jättekul att få sjunga på scen, säger Liselotte.

Sedan 2018 har Studiefrämjandet i Lindesberg anordnat lovaktiviteter åt ungdomar i kommunen med fokus på musik. I år erbjöds fler platser än någonsin tidigare. Under sju veckor på sommarlovet intar 30 sommarjobbare och 21 deltagare på Musikkollot lokalerna för en sommar på Hillstreet.

– Det är fjärde veckan i rad som vi har ungdomar här på aktiviteter. Nog för att man är van vid ljud, men man blir lite trött i huvudet, skrattar Christer Pilblad från Studiefrämjandet i Lindesberg när LindeNytt dyker upp på besök.

Ledarna Erik Hjalmarsson, Em Cohén-Eddy och Christer Pilblad med en glad samling ungdomar som alla förenas genom intresset för musik. Foto: Jennie Einarsson

Just denna vecka var sommarens Musikkollo i full gång, där 21 ungdomar fick chansen att lära sig mer om musikbranschens olika delar. Allt från scenframträdande och att testa olika instrument, till att sköta scenljus och, kanske det som lockar allra mest, att få spela in en egen låt. Detta år gästades lägret även under två dagar av ledare från ”Music Camp” – en satsning av Studiefrämjandet i Örebro och Värmlands län för att skapa kreativa möten och föra samman låtskrivare.

– En del vill kanske vara med i sammanhanget och har ett intresse av musik, men alla behöver inte bli artister eller musiker. Somliga kanske vill sitta i en studio, några kanske vill sköta ljudet och ljuset på en konsert, eller skriva låtar. Det finns så mycket man kan jobba med inom musikbranschen, förklarar Christer.

Under LindeNytts besök på Hillstreet träffade vi syskonen Liselotte och Annebell Wahlström från årskurs 5 och 6 som var i full färd med att ta sig an scenen. De förklarade att lägret varit väldigt efterlängtat.

– Jag har älskat att sjunga sedan jag började prata. Jag tycker det har varit jättekul att få sjunga på scen. Alla här är jättesnälla också, ingen säger något taskigt till varandra, och sedan är det så roligt att jag har fått spela in en låt också, säger Liselotte glatt, och syster Annebell nickar instämmande.

– Jag tycker också om musik. Det är ett av mina favoritämnen i skolan. Det är så kul att det är så många här som tycker om samma sak. Vissa kanske spelar instrument och vissa sjunger, säger Annebell.

Syskonen Wahlström hade en rolig stund på scenen. Foto: Jennie Einarsson

Musiklägret har gett tjejerna en hel del inspiration inför framtiden och de båda ser gärna att de skulle kunna tänka sig att arbeta med musik – på olika sätt.

– Jag skulle gärna vilja bli artist och vara med i Talang, men nu har jag hört att det tyvärr har blivit inställt. Annars funderar jag på att bli advokat, men man kan nog bli båda, säger Liselotte.

– Ett av mina drömyrken i framtiden är att bli polis, men annars vill jag hålla på med att fixa musik, kanske som musikproducent, förklarar Annebell.

Bakom mixerbordet framför scenen står Olle Kjellberg, som deltar i sommarens musikaktiviteter för tredje året. Han ser till så att ljuset ligger helt rätt när nästa, kanske blivande, artist intar scenen.

– Vi har gjort lite allt möjligt i veckan. Vi har testat olika instrument som trummor bland annat och varit inne i studion en del. Själv tycker jag mest om att sjunga och när jag inte är uppe på scenen står jag gärna bakom ljuset, berättar han.

Olle Kjellberg hade ljuset under kontroll. Foto: Jennie Einarsson

Som avslutning på veckan kommer ungdomarna att få framföra en låt som de komponerat själva med hjälp av ledarna på Music Camp. I publiken finns släkt och vänner som deltagarna har bjudit in. Olle, som varit med två år tidigare och fått lite scenvana, förklarar att trots att nerverna just nu gör sig påminda, är de under kontroll.

– Hela familjen kommer hit i morgon och kollar. Lite nervös är jag, men när de väl ropar upp mitt namn så börjar adrenalinet pumpa och då glömmer man bort allt. Jag brukar tänka att det här är min tid, nu ska jag köra. Så har det varit för mig i alla fall de gånger vi har uppträtt, avslutar Olle glatt.

Publicerad 5 juli 2024 klockan 11:41

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Pappa Atbart med sonen Ade på axlarna, mamma Miriam och dotten Bonne gjorde ett spontanbesök på Truckmeet Bergslagen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av lastbilarna. Bland annat gillar vi den rosa här bakom, Ladytruck, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.

8 augusti 2026 klockan 20:50 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

16 år och nybliven världsmästare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.

7 augusti 2026 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, s...

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att ...

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med ...

Det blev ett sommarlov fyllt av upplevelser. Foto: Privat

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.

5 augusti 2026 klockan 12:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.

4 augusti 2026 klockan 13:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen "Vägen fr...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Säsongens provfiske genomfört – så gick det
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera...
31 juli 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Fullmåne och kärlek

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.

31 juli 2026 klockan 10:45 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Hunden på bilden har inget med den aktuella händelsen att göra. Genrebild.

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud

En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.

29 juli 2026 klockan 13:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback

Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé p...

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax ...

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek

Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergå...

Foto: Privat

Harry överlevde dubbla strokes – nu väntar drömresan till USA: ”Bra saker händer inte oss”

När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.

24 juli 2026 klockan 11:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag fö...

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens ...

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i ...

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. ...

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den ...

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla...

Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.

22 juli 2026 klockan 09:58 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vä...
21 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
20 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid ...
20 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-17

2026-07-17

2026-07-16

2026-07-14

2026-07-13

2026-07-11

2026-07-10

2026-07-10

2026-07-08

2026-07-06

2026-07-06

2026-07-03

2026-07-02

2026-07-02

2026-08-08 21:17