För knappt två veckor sedan kunde vi berätta att kommunen nu håller på att ta fram ett exploateringsförslag för området Lindesby/Torphyttan. Ett 25-tal villatomter ska inom en snar framtid finnas till försäljning för de som önskar ett attraktivt och sjönära boende ett stenkast från centrum. Att det finns ett enormt intresse för dessa tomtmarker fick kommunen bekräftat tidigt.
-Ja, det tog nog inte mer än en timme efter att LindeNytts artikel publicerats innan det första samtalet kom från en intressent. Folk har hört av sig för att teckna sig helt enkelt. Det är jättekul att intresset visat sig så stort. Tyvärr har det ännu inte varit några utanför kommunen, säger kommunalråd Anders Ceder.
Även om man välkomnar lokalbefolkningen att köpa tomter i området, så är en stor förhoppning med Lindesby att locka nya invånare, då främst från Örebro.
-Så snart vi har det klart och kan börja marknadsföra oss ordentligt tror jag det blir mer respons utifrån, konstaterar Ceder.
Under denna vecka kommer ett förslag presenteras från arkitekten. Om inga stora frågetecken finns då kommer förslaget att bli officiellt och klart för en första inblick för invånarna. Självklart återkommer vi snarast då materialet är klart för visning.
Intresserade av tomtmarkerna ombeds kontakta Johan Ljung på 0581-810 69
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som funkar för det är vi som är på golvet så här kommer en liten text till bland annat dom som sitter och styr.
Klockan 10.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där biljetter till Sten & Stanleys konsert stod på spel. Deltagandet i tävlingen var skyhögt och nästan alla svarade också rätt på tävlingsfrågan.