Fyrahundrafemtio deltagare, åtta timmars program, tio valbara seminarier, umgänge och tid att utbyta erfarenheter och tips med varandra; en fullspäckad dag för fyra kommuners förskolepersonal. – Det är trevligt och så roligt, man får massor av utbyte. Man pratar och utbyter erfarenheter och man får inspiration, så det är riktigt kul!, säger Eva Jansson, administratör för förskola i Hällefors och Grythyttan.
Det är i Lindesberg Arena det stora förskolekonventet pågår under den här soliga fredagen. Halv nio i morse startade man upp dagen och kommer att hålla igång fram till halv fem. Förskolepersonal från fyra olika kommuner är inbjudna; Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora, vilket omfattar omkring fyrahundrafemtio deltagare. Det är alltifrån olika sorters chefer till pedagoger och barnskötare. Och med programmet till hands har man de bästa förutsättningarna för att hålla sig sysselsatt dagen igenom. Förutom de obligatoriska föreläsningarna med forskarna Sven Persson och Christian Eidervald, finns det tio valbara seminarier att välja på samt en utställning i Arenahallen.
– Det är en heldag om ”Ledarskap”. Man får träffas och byta erfarenheter med varandra och ta med sig nytt tillbaka. Förhoppningsvis kan man få någon Aha-upplevelse, säger Camilla Brynte som är konventets projektledare, som tillsammans med en förskolechef från varje kommun har planerat dagens händelser.

Man började på allvar att smida planerna i september, så det har tagit några månader att organisera och förbereda dagen. Det var efter ett lärarkonvent som tanken blev uppenbar att man skulle kunna göra ett sådant här stort arrangemang utav det. Man har dessförinnan haft sådana här träffar, men i betydligt mindre skala och inte över kommungränserna.
– Nu får man träffas över kommunerna och man tar upp många nygamla kontakter, konstaterar Hällefors förskolechef Anna Mill.

Morgonen startades upp med en gemensam föreläsning av Sven Persson Sven Persson, som är professor i pedagogik vid institutionen Barn, unga och samhälle vid Malmö högskola. Därefter blev det fritt fram att välja mellan seminarier eller strosa runt i utställningen innan lunchen. Och trots att seminarier pågår är det många som trängs bland de olika montrarna. Där kan man förutom att samla på sig information, skåda mästerverk skapade av kreativa, unga förmågor och andra idéer som man haft och därefter förverkligat ute i förskolorna. Eva Jansson, administratör för förskola i Hällefors och Grythyttan, tycker att det är en väldigt intressant dag såhär långt och berättar glatt:
– Det är trevligt och så roligt, man får massor av utbyte. Man pratar och utbyter erfarenheter och man får inspiration, så det är riktigt kul!
Anna fortsätter:
– Man tar med sig tips och idéer som man får här och sedan får man själv välja vad som man ska gå på, man kommer ta med sig mycket tillbaka. Och seminarierna, man behöver inte bara gå på en sak, utan man får välja och alla går på något av det.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.