Fyrahundrafemtio deltagare, åtta timmars program, tio valbara seminarier, umgänge och tid att utbyta erfarenheter och tips med varandra; en fullspäckad dag för fyra kommuners förskolepersonal. – Det är trevligt och så roligt, man får massor av utbyte. Man pratar och utbyter erfarenheter och man får inspiration, så det är riktigt kul!, säger Eva Jansson, administratör för förskola i Hällefors och Grythyttan.
Det är i Lindesberg Arena det stora förskolekonventet pågår under den här soliga fredagen. Halv nio i morse startade man upp dagen och kommer att hålla igång fram till halv fem. Förskolepersonal från fyra olika kommuner är inbjudna; Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora, vilket omfattar omkring fyrahundrafemtio deltagare. Det är alltifrån olika sorters chefer till pedagoger och barnskötare. Och med programmet till hands har man de bästa förutsättningarna för att hålla sig sysselsatt dagen igenom. Förutom de obligatoriska föreläsningarna med forskarna Sven Persson och Christian Eidervald, finns det tio valbara seminarier att välja på samt en utställning i Arenahallen.
– Det är en heldag om ”Ledarskap”. Man får träffas och byta erfarenheter med varandra och ta med sig nytt tillbaka. Förhoppningsvis kan man få någon Aha-upplevelse, säger Camilla Brynte som är konventets projektledare, som tillsammans med en förskolechef från varje kommun har planerat dagens händelser.

Man började på allvar att smida planerna i september, så det har tagit några månader att organisera och förbereda dagen. Det var efter ett lärarkonvent som tanken blev uppenbar att man skulle kunna göra ett sådant här stort arrangemang utav det. Man har dessförinnan haft sådana här träffar, men i betydligt mindre skala och inte över kommungränserna.
– Nu får man träffas över kommunerna och man tar upp många nygamla kontakter, konstaterar Hällefors förskolechef Anna Mill.

Morgonen startades upp med en gemensam föreläsning av Sven Persson Sven Persson, som är professor i pedagogik vid institutionen Barn, unga och samhälle vid Malmö högskola. Därefter blev det fritt fram att välja mellan seminarier eller strosa runt i utställningen innan lunchen. Och trots att seminarier pågår är det många som trängs bland de olika montrarna. Där kan man förutom att samla på sig information, skåda mästerverk skapade av kreativa, unga förmågor och andra idéer som man haft och därefter förverkligat ute i förskolorna. Eva Jansson, administratör för förskola i Hällefors och Grythyttan, tycker att det är en väldigt intressant dag såhär långt och berättar glatt:
– Det är trevligt och så roligt, man får massor av utbyte. Man pratar och utbyter erfarenheter och man får inspiration, så det är riktigt kul!
Anna fortsätter:
– Man tar med sig tips och idéer som man får här och sedan får man själv välja vad som man ska gå på, man kommer ta med sig mycket tillbaka. Och seminarierna, man behöver inte bara gå på en sak, utan man får välja och alla går på något av det.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.