Fyrahundrafemtio deltagare, åtta timmars program, tio valbara seminarier, umgänge och tid att utbyta erfarenheter och tips med varandra; en fullspäckad dag för fyra kommuners förskolepersonal. – Det är trevligt och så roligt, man får massor av utbyte. Man pratar och utbyter erfarenheter och man får inspiration, så det är riktigt kul!, säger Eva Jansson, administratör för förskola i Hällefors och Grythyttan.
Det är i Lindesberg Arena det stora förskolekonventet pågår under den här soliga fredagen. Halv nio i morse startade man upp dagen och kommer att hålla igång fram till halv fem. Förskolepersonal från fyra olika kommuner är inbjudna; Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora, vilket omfattar omkring fyrahundrafemtio deltagare. Det är alltifrån olika sorters chefer till pedagoger och barnskötare. Och med programmet till hands har man de bästa förutsättningarna för att hålla sig sysselsatt dagen igenom. Förutom de obligatoriska föreläsningarna med forskarna Sven Persson och Christian Eidervald, finns det tio valbara seminarier att välja på samt en utställning i Arenahallen.
– Det är en heldag om ”Ledarskap”. Man får träffas och byta erfarenheter med varandra och ta med sig nytt tillbaka. Förhoppningsvis kan man få någon Aha-upplevelse, säger Camilla Brynte som är konventets projektledare, som tillsammans med en förskolechef från varje kommun har planerat dagens händelser.

Man började på allvar att smida planerna i september, så det har tagit några månader att organisera och förbereda dagen. Det var efter ett lärarkonvent som tanken blev uppenbar att man skulle kunna göra ett sådant här stort arrangemang utav det. Man har dessförinnan haft sådana här träffar, men i betydligt mindre skala och inte över kommungränserna.
– Nu får man träffas över kommunerna och man tar upp många nygamla kontakter, konstaterar Hällefors förskolechef Anna Mill.

Morgonen startades upp med en gemensam föreläsning av Sven Persson Sven Persson, som är professor i pedagogik vid institutionen Barn, unga och samhälle vid Malmö högskola. Därefter blev det fritt fram att välja mellan seminarier eller strosa runt i utställningen innan lunchen. Och trots att seminarier pågår är det många som trängs bland de olika montrarna. Där kan man förutom att samla på sig information, skåda mästerverk skapade av kreativa, unga förmågor och andra idéer som man haft och därefter förverkligat ute i förskolorna. Eva Jansson, administratör för förskola i Hällefors och Grythyttan, tycker att det är en väldigt intressant dag såhär långt och berättar glatt:
– Det är trevligt och så roligt, man får massor av utbyte. Man pratar och utbyter erfarenheter och man får inspiration, så det är riktigt kul!
Anna fortsätter:
– Man tar med sig tips och idéer som man får här och sedan får man själv välja vad som man ska gå på, man kommer ta med sig mycket tillbaka. Och seminarierna, man behöver inte bara gå på en sak, utan man får välja och alla går på något av det.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.