Fyrahundrafemtio deltagare, åtta timmars program, tio valbara seminarier, umgänge och tid att utbyta erfarenheter och tips med varandra; en fullspäckad dag för fyra kommuners förskolepersonal. – Det är trevligt och så roligt, man får massor av utbyte. Man pratar och utbyter erfarenheter och man får inspiration, så det är riktigt kul!, säger Eva Jansson, administratör för förskola i Hällefors och Grythyttan.
Det är i Lindesberg Arena det stora förskolekonventet pågår under den här soliga fredagen. Halv nio i morse startade man upp dagen och kommer att hålla igång fram till halv fem. Förskolepersonal från fyra olika kommuner är inbjudna; Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora, vilket omfattar omkring fyrahundrafemtio deltagare. Det är alltifrån olika sorters chefer till pedagoger och barnskötare. Och med programmet till hands har man de bästa förutsättningarna för att hålla sig sysselsatt dagen igenom. Förutom de obligatoriska föreläsningarna med forskarna Sven Persson och Christian Eidervald, finns det tio valbara seminarier att välja på samt en utställning i Arenahallen.
– Det är en heldag om ”Ledarskap”. Man får träffas och byta erfarenheter med varandra och ta med sig nytt tillbaka. Förhoppningsvis kan man få någon Aha-upplevelse, säger Camilla Brynte som är konventets projektledare, som tillsammans med en förskolechef från varje kommun har planerat dagens händelser.

Man började på allvar att smida planerna i september, så det har tagit några månader att organisera och förbereda dagen. Det var efter ett lärarkonvent som tanken blev uppenbar att man skulle kunna göra ett sådant här stort arrangemang utav det. Man har dessförinnan haft sådana här träffar, men i betydligt mindre skala och inte över kommungränserna.
– Nu får man träffas över kommunerna och man tar upp många nygamla kontakter, konstaterar Hällefors förskolechef Anna Mill.

Morgonen startades upp med en gemensam föreläsning av Sven Persson Sven Persson, som är professor i pedagogik vid institutionen Barn, unga och samhälle vid Malmö högskola. Därefter blev det fritt fram att välja mellan seminarier eller strosa runt i utställningen innan lunchen. Och trots att seminarier pågår är det många som trängs bland de olika montrarna. Där kan man förutom att samla på sig information, skåda mästerverk skapade av kreativa, unga förmågor och andra idéer som man haft och därefter förverkligat ute i förskolorna. Eva Jansson, administratör för förskola i Hällefors och Grythyttan, tycker att det är en väldigt intressant dag såhär långt och berättar glatt:
– Det är trevligt och så roligt, man får massor av utbyte. Man pratar och utbyter erfarenheter och man får inspiration, så det är riktigt kul!
Anna fortsätter:
– Man tar med sig tips och idéer som man får här och sedan får man själv välja vad som man ska gå på, man kommer ta med sig mycket tillbaka. Och seminarierna, man behöver inte bara gå på en sak, utan man får välja och alla går på något av det.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.