Fyrahundrafemtio deltagare, åtta timmars program, tio valbara seminarier, umgänge och tid att utbyta erfarenheter och tips med varandra; en fullspäckad dag för fyra kommuners förskolepersonal. – Det är trevligt och så roligt, man får massor av utbyte. Man pratar och utbyter erfarenheter och man får inspiration, så det är riktigt kul!, säger Eva Jansson, administratör för förskola i Hällefors och Grythyttan.
Det är i Lindesberg Arena det stora förskolekonventet pågår under den här soliga fredagen. Halv nio i morse startade man upp dagen och kommer att hålla igång fram till halv fem. Förskolepersonal från fyra olika kommuner är inbjudna; Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora, vilket omfattar omkring fyrahundrafemtio deltagare. Det är alltifrån olika sorters chefer till pedagoger och barnskötare. Och med programmet till hands har man de bästa förutsättningarna för att hålla sig sysselsatt dagen igenom. Förutom de obligatoriska föreläsningarna med forskarna Sven Persson och Christian Eidervald, finns det tio valbara seminarier att välja på samt en utställning i Arenahallen.
– Det är en heldag om ”Ledarskap”. Man får träffas och byta erfarenheter med varandra och ta med sig nytt tillbaka. Förhoppningsvis kan man få någon Aha-upplevelse, säger Camilla Brynte som är konventets projektledare, som tillsammans med en förskolechef från varje kommun har planerat dagens händelser.

Man började på allvar att smida planerna i september, så det har tagit några månader att organisera och förbereda dagen. Det var efter ett lärarkonvent som tanken blev uppenbar att man skulle kunna göra ett sådant här stort arrangemang utav det. Man har dessförinnan haft sådana här träffar, men i betydligt mindre skala och inte över kommungränserna.
– Nu får man träffas över kommunerna och man tar upp många nygamla kontakter, konstaterar Hällefors förskolechef Anna Mill.

Morgonen startades upp med en gemensam föreläsning av Sven Persson Sven Persson, som är professor i pedagogik vid institutionen Barn, unga och samhälle vid Malmö högskola. Därefter blev det fritt fram att välja mellan seminarier eller strosa runt i utställningen innan lunchen. Och trots att seminarier pågår är det många som trängs bland de olika montrarna. Där kan man förutom att samla på sig information, skåda mästerverk skapade av kreativa, unga förmågor och andra idéer som man haft och därefter förverkligat ute i förskolorna. Eva Jansson, administratör för förskola i Hällefors och Grythyttan, tycker att det är en väldigt intressant dag såhär långt och berättar glatt:
– Det är trevligt och så roligt, man får massor av utbyte. Man pratar och utbyter erfarenheter och man får inspiration, så det är riktigt kul!
Anna fortsätter:
– Man tar med sig tips och idéer som man får här och sedan får man själv välja vad som man ska gå på, man kommer ta med sig mycket tillbaka. Och seminarierna, man behöver inte bara gå på en sak, utan man får välja och alla går på något av det.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.